• Головна
  • Йоль: що за свято і які його традиції ми маємо сьогодні
17:30, 21 грудня 2020 р.
Надійне джерело

Йоль: що за свято і які його традиції ми маємо сьогодні

Йоль: що за свято і які його традиції ми маємо сьогодні

21 грудня розпочинається свято середини зими або зимового сонцестояння - Йоль. Його й досі святкують у скандинавських країнах, а також це значимий день для язичницької віри. 

Йоль - традиційне свято німецьких і скандинавських народів, яке триває 13 ночей. У слов'ян Йоль називався Колядою, проте з часом обидва свята влилися в християнську культуру у вигляді Різдва. Так, наприклад, з Йоля у Різдво перекочувала традиція прикрашання ялинки і вінків з хвої. Характерні зелений і червоний кольори Різдва теж родом з давньої традиції.

"Діти ходили по будинках з корзинками, у яких лежали гілочки хвойних дерев та яблука. Також додавали стебла пшениці, присипані борошном.  Яблука представляли сонце, гілки символізували безсмертя, стебла пшениці зображували урожай, а мука означала успіх, світло і життя", - розповів Володимир. Чоловік разом із друзями та одновірцями і досі святкує Йоль. 

Будинки прикрашали падубом, омелою і плющем. Це слугувало запрошенням духів природи взяти участь у святі. Гілку падуба зберігали біля дверей весь рік, як постійне запрошення щасливу долю відвідати мешканців будинку. Оселю прикрашали золотими свічками, кошиками з фруктами, гвоздиками. Господині варили ель і глінтвейн.

За традицією, співали язичницькі гімни, благословляли дерева. Окрім цього, відбувалося ритуальне спалення йольского поліна. Відповідно до традиції поліно повинно бути взято з землі власника будинку або прийнято в подарунок, але ні в якому разі не куплено. Принесене в будинок і встановлене в каміні, воно прикрашалося сезонної зеленню, поливалось сидром або елем і посипалося борошном. Поліно горіло всю ніч (його підпалювали від шматочка дерева торішнього поліна, яке спеціально зберігалося), потім жевріло наступні 12 днів. Ясень - традиційне дерево для йольского поліна. 

Йоль: що за свято і які його традиції ми маємо сьогодні, фото-1

До нашого часу, особливо у Західній Європі, збереглася традиція поцілунків під омелою. Також досі цього дня на вечерю подають різдвяну шинку.

"На сьогодні навіть українці, самі того не усвідомлюючи, дотримуються Йольських традицій. Так, наприклад, прикрашають ялинки чи-то дарують один одному вовняні сверти. Саме вовняний одяг, за повір'ями Йоля, захищає власника речі від жахливого чорного Йольського кота, який краде і їсть тих, хто не має такого одягу", - розповідає Володимир. 

Читайте також: Такого ви ще не чули: український «Щедрик» виконав оркестр військово-повітряних сил США (ВІДЕО)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#йоль #свято #традиції
Оголошення
live comments feed...