• Головна
  • 8 днів світла: сьогодні розпочали святкувати Хануку
16:30, 10 грудня 2020 р.
Надійне джерело

8 днів світла: сьогодні розпочали святкувати Хануку

8 днів світла: сьогодні розпочали святкувати Хануку

Із 10 і по 18 грудня світова єврейська община відзначає Хануку - свято світла, перемоги духовного над матеріальним. 

У перекладі з івриту слово ханука означає "відданість".

Історія свята

У 2 столітті до нашої ери під час Четвертої Сирійської війни Юдея (тепер це землі Ізраїлю) стала провінцією Держави Селевкідів. Селевкідський базилевс Антіох IV Епіфан був незадоволений тим, що євреї живуть відособлено і не піддаються впливу панівної елліністичної культури. Спершу хитрістю, а потім і силоміць він намагався насадити свою культуру. Він та його спільники вдерлися до єврейського Храму, спаплюжили його, принесли на жертовник свиню, зарізали її і внесли кров у храм.

Проте коли євреї перемогли сирійців і повернулися в Храм, то виявили, що вся олія для свічок спаплюжена загарбниками. Тоді євреї очистили жертівник, вирізьбили з дерева нову менору (храмовий світильник). За легендою, вони знайшли лише один чистий горщик з олією, якої б мало вистачити лише на день. Проте  Бог зробив диво — олії вистачило на 8 днів горіння, час, необхідний для виготовлення нової олії.

Як святкують Хануку

"У ці дні ми запалюємо ханукію - це такий підсвічник. Він має 8 місць для свічок та служку, від якої вони запалюються. Це дуже символічно, адже так само одна людина може надихнути інших світлом і теплом", - розповіла Світлана Москвітіна, директорка Благодійного фонду "Полтавський єврейський фонд Хесед Нефеш".

У ці дні готують латкіс - страву, схожу на деруни - і багато різновидів пончиків. Під час готування використовують багато олії. Діти також обов'язково допомагають. 

"Ще з дітьми пов'язано  кілька традицій. Так, наприклад, гра в дрейдл (дрейдл - чотиригранний вовчок із літерою на кожній грані, - ред). Вона з'явилася у ті часи, коли дітям забороняли вивчати Тору. Дрейдл - азартна гра на гроші, нею діти відволікали увагу охоронців чи наглядачів. І тільки-но ті переставали пильнувати, діти поверталися до вивчення священого писання. Також на четвертий день Хануки прийнято благословляти дітей і дарувати їм "ханукальні гроші", на які ті можуть придбати собі подарунки", - розповіла пані Світлана. 

Як вітає зі святом Благодійна організація

"Ми приходимо в будинки людей поважного віку, і разом із молоддю запалюємо свічки. Проте цього року  - карантин, і ми не маємо можливості цього зробити. Бо розуміємо, що люди "золотого віку" - у зоні ризику. Тому виготовляємо пончики, подарунки і лишаємо біля дверей", - зауважила пані Світлана.

Читайте також: Кульки, ялинки, гірлянди та інші атрибути Нового року - що і за скільки вже можна придбати

#тора #євреї #ханука
Оголошення
live comments feed...