• Головна
  • "Лише разом ми зможемо подолати ВІЛ!"
18:00, 29 листопада 2020 р.
Надійне джерело

"Лише разом ми зможемо подолати ВІЛ!"

"Лише разом ми зможемо подолати ВІЛ!"

Закінчується Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити В і С. Вже незабаром світова спільнота відзначатиме Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Із цієї нагоди на наші запитання відповідає Тетяна Голубєва, в.о. заступника директора КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради».

Які показники захворюваності на ВІЛ/СНІД у області?

На Полтавщині від початку епідемії ВІЛ було зареєстровано 7858 ВІЛ-позитивних осіб. Із них діагноз СНІД мають 2782 особи, з них 11 діток.За період епідемії ВІЛ/СНІДу в області померли1377 осіб.

Наразі під диспансерним наглядом перебуває 3551 мешканець області, з них 80 відсотків уже отримують антиретровірусне лікування.Завдяки Програмі попередження вертикальної трансмісії,дітки від ВІЛ-позитивних матерів народжуються здорові. Наразі на обліку перебувають 68 дітей, які отримують антиретровірусне лікування.

Чи можна заразитися ВІЛ-інфекцією в побуті?

Ні. Серед усіх шляхів інфікування зараз найбільш поширений статевий.За 9 місяців цього року в області взято на облік 291 особу, з них 70 відсотків інфікувалися саме в такий спосіб. Люди не користувалися презервативами.

Парентеральний шлях передачі – інфікування при спільному користуванні шприцами, забрудненими кров’ю, серед споживачів ін’єкційних наркотиків – тримав першість на початку епідемії. Зараз він також має місце. Але, починаючи з 2006 року, ВІЛ все частіше передається статевим шляхом і починає вражати все більше соціально адаптованих людей. На цей час більшість інфікованих – це люди репродуктивного віку. Понад 60 відсотків з них– віком від 20 до 40 років.

Інфікуватися в тату-салонах чи при проведенні пірсингу можна лише за умови недотримання майстром вимог дезінфекції, стерилізації інструментів та гігієни. Якщо люди проводять ці маніпуляції в салонах, де якісно обробляється інструментарій, інфікуватися практично неможливо. Якщо ж послуга надається десь у кустарних умовах, вдома, жодних гарантій безпеки немає.

Які симптоми ВІЛ-інфекції, наскільки швидко розвивається СНІД?

Особливість і небезпека ВІЛ-інфекції полягає в тому, що клінічні прояви розвиваються далеко не одразу. Минає від 4 до 10 років, коли починають проявлятися опортуністичні інфекції. Це може бути туберкульоз, токсоплазмоз, кандидоз, пневмоцистна пневмонія. Захворювання виникають на фоні послаблення імунітету.

Чому про ВІЛ-позитивний статус треба дізнаватися якомога раніше?

Для того, щоб не допустити розвитку цих клінічних проявів, значних порушень імунної системи. Інфікована вірусом імунодефіциту людина багато років почувається абсолютно нормально.І навіть не підозрює, що в неї може бути ВІЛ.Люди, інфіковані статевим шляхом, іноді на прийомі запевняють лікаря що не мали жодних стосунків із наркозалежними, представниками інших груп ризику, їхні партнери – самодостатні, звичайні працюючі люди. У цьому особливість епідемії сьогодні.

Основна група ризику – молодь, яка не користується засобами захисту під час статевих контактів. Це також люди середнього віку, переконані, що інфекція не може їх зачепити.

Наскільки доступне мешканцям області обстеження на ВІЛ?

Це дуже проста процедура, яку може пройти кожна людина як анонімно, так і відкрито, з пред’явленням документів. Пройти тестування можна на етапі первинної ланки надання медичної допомоги – у сімейних лікарів, а також у інфекційних кабінетах кожної поліклініки. У кабінетах «Довіра» кожної районної лікарні. У Полтаві є КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД» (пров. Гостіпальний, 5), є кабінет «Довіра» по вул. Івана Мазепи – це стара студентська поліклініка, кабінет 302-304. Обстеження на ВІЛ абсолюто безкоштовне. Якщо обстежуватися швидким тестом, людина про свій статус дізнається за 15 хвилин.

Що робити у разі позитивного результату?

По-перше, не хвилюватися.Адже ВІЛ – лікується. Безкоштовно. АРТ-препарати не здатні повністю вилікувати ВІЛ та вивести вірус із організму. Основна властивість АРТ – пригнічення вірусу в організмі людини. Згодом терапія допомагає досягнути настільки низького рівня вірусу у крові, що його стає недостатньо для передачі статевим шляхом.

Якщо тестування проходить на базі кабінету «Довіра» або Центру профілактики ВІЛ/СНІДу, там є лікар-інфекціоніст, який одразу надасть усі рекомендації стосовно лікування. Пацієнт дообстежується і починає лікування. Якщо тестування відбувається у сімейного лікаря, людина скеровується до лікарів-інфекціоністів, які надають допомогу хворим із ВІЛ/СНІДом. Сучасне лікування досить просте. Більшість препаратів мають режим одноразового прийому на добу. Одна таблетка раз у день дозволить відновити імунну систему, продовжувати активне життя, працювати, ВІЛ-інфікованій вагітній – народити здорову дитину. Жити повноцінно.

Як зменшити ризик зараження?

Попередити інфікування ВІЛ набагато простіше, ніж спостерігатися й лікуватися в подальшому. Якщо кожна людина, яка вступає у статеві стосунки,буде користуватися презервативами, вона не інфікується. Якщо споживачі ін’єкційних наркотиків будуть використовувати одноразові шприци, не викидати їх на вулицю, ніхто не зможе інфікуватися, травмувавшись чужою голкою із залишками крові. Якщо всі медичні маніпуляції будуть проводитися із дотриманнямвимог дезінфекції і стерилізації інструментарію, ящо кожна інфікована вагітна буде приймати антиретровірусну терапію, інфікування не настане.

Ми закликаємо людей обирати життя та здоров’я. Тестуйтесь і лікуйтесь! Лише разом ми зможемо подолати ВІЛ!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ВІЛ #тестування #Європа #Полтавщина #інтерв'ю
Оголошення
live comments feed...