Україна святкує День гідності та свободи

Україна святкує День гідності та свободи, Ярослава Фоніна

21 листопада Україна відзначає День гідності та свободи. Ця дата пов’язана з початком двох революцій, кожна з яких мала визначальне значення для країни.

 День свободи вперше з'явився після виборів 21 листопада 2004 року. Тоді країна обирала між Віктором Януковичем і Віктором Ющенком, лідером опозиційних сил.

Національний екзит-пол зафіксував перемогу Ющенка з результатом близько 54%. Янукович, за цими даними, набирав близько 43% голосів.

Однак ЦВК "зарахувала" перемогу Януковичу. Крім того, саме голосування 21 листопада проходило з численними порушеннями: від "каруселей" виборців і масового вкидання бюлетенів до недопуску і навіть побиття спостерігачів на дільницях.

Аби захистити результати голосування, тисячі українців зібралися на Майдані Незалежності в Києві. Тогочасний Майдан був мирним і тривав 3 тижні. Завдяки цьому Верховний Суд України від 3 грудня оголосив результати другого туру виборів недійсними та призначив повторне голосування на 26 грудня. Тоді переміг Віктор Ющенко, набравши близько 52% голосів.

З 2005 року в пам’ять про ті події в Україні відзначали День свободи — 22 листопада.

Однак вже через 6 років, в грудні 2011 року, Віктор Янукович, який став президентом, скасував День Свободи. 

Свято відродили лише у 2014 році, завдяки указу п'ятого президента України Петра Порошенка.

Дату змістили на один день, оскільки саме 21 листопада у 2013 році на головній площі Києва почався Євромайдан. Тоді зібралася перша акція протесту на підтримку європейського курсу України. Раніше того ж дня український Кабмін на чолі з Миколою Азаровим це заблокував, видавши розпорядження призупинити підготовку до укладення Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Це сталося за кілька днів до Вільнюського саміту Східного партнерства, де спочатку планували підписати таку асоціацію.

Демонстрації тривали аж до силового розгону Євромайдану в ніч на 30 листопада. Це стало поштовхом до більш масштабних подій Революції гідності, у фінальні дні якої в центрі Києва загинули десятки українців, а Віктор Янукович втік з країни та був позбавлений повноважень.

Зараз свято відзначають, щоб  вшанувати належним чином  патріотизм, мужність українців, які готові захищати  демократичні цінності , права і свободи людини, а також національні інтереси дерджави і її європейський вибір.

Читайте також:Локдаун на Новий рік та Різдво : журналісти дізнавалися, що чекає на українців

революція день свято майдан
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі