• Головна
 • 27 жовтня – жіночої заступниці Параскеви П’ятниці. В чому допомагає Свята?
08:30, 27 жовтня 2020 р.
Надійне джерело

27 жовтня – жіночої заступниці Параскеви П’ятниці. В чому допомагає Свята?

27 жовтня – жіночої заступниці Параскеви П’ятниці. В чому допомагає Свята?

27 жовтня — 300-й день року (301-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 64 дні.

27 жовтня День ангела імені відзначають: Гнат, Назар, Микита, Микола, Параскева.

Свята

Всесвітній день аудіовізуальної спадщини

У 2005 році на своїй 33-й сесії Генеральна конференція ЮНЕСКО затвердила резолюцію, в якій проголосила 27 жовтня Всесвітнім днем аудіовізуальної спадщини (World Day for Audiovisual Heritage) – в ознаменування річниці прийняття у 1980 році Рекомендації про охорону і збереження рухомих зображень. У резолюції підкреслюється, що для збереження аудіовізуальної спадщини потрібні особливі зусилля, оскільки носії інформації дуже вразливі і недовговічні.

Про те, як важливо зберігати пам’ять про минуле, зберігати кращу спадщину і досягнення людської думки для наших нащадків і для нас самих, сказано не мало. І якщо раніше подібну інформацію людина намагалася зберегти, використовуючи писемність, художнє мистецтво і підходящі для цих цілей підручні засоби культурного вжитку, то починаючи з століття стрімкого технічного прогресу нам вдалося доповнити, роздобути і розробити абсолютно нові інструменти, що дозволяють з’єднати і минулі відомі методи, і отримати при цьому унікальне поєднання можливостей, яке зараз активно використовується для зберігання і передачі всілякої інформації.

Найбільш ефективні, функціональні та затребувані методи зберігання та відтворення інформації зараз, у вік цифрових технологій, на стільки універсальні і доступні, що стали невід’ємною частиною нашого повсякденного життя. У їх витоків стояли справжні ентузіасти, дослідники і романтики, вчені різних рангів. Перший звукозаписний пристрій – фоноавтограф, було винайдено ще в 1857-му році. Естафету почав Едуард Леон Скотт де Мартінвіллі. Потім був грамофон і фонограф Томаса Едісона і Шарля Кро (1877-1878), знаменитий патефон 1907-го року і змінивший його в середині 50- х років електрофон. Фото, кінематограф і відеовідтворення, поєднання аудіо і відео, розробка нових носіїв інформації, все це стало в основі того, що зараз не викликає у нас ні найменшого подиву.

27 жовтня – Параскеви П’ятниці

За народним календарем 27 жовтня – день Параски або Параскеви. Параску часто називають Грязницею, тому що в цей день псується погода і йдуть сильні дощі. На Параску люди задобрювали домовика – для нього у дворі на ніч залишали їжу. Вважалося, що домовик захищає домашню худобу від хвороб, тому з ним потрібно мати хороші відносини. Також 27 жовтня заборонялося голосно сміятися і жінкам розчісувати волосся, щоб не накликати на себе нещастя.

27 жовтня – жіночої заступниці Параскеви П’ятниці. В чому допомагає Свята?, фото-1

Свята Параскева П’ятниця − жіноча заступниця

У східних слов’ян свята Параскева тісно пов’язана з давнім язичницьким образом богині Мокоші. Її шанували як хранительку жіночих традицій, цілительку хвороб, заступницю вaгітних і породіль, а також господиню земної вологи.

Параскева шанується як покровителька всякої жіночої зимової роботи, а тому має й інші назви: Льоняниха, Трепальниця. Саме від цього дня жінки приступали до зимових видів роботи: прядіння, тіпання льону, шиття, вишивання.

Якщо день пам’яті святої припадав на п’ятницю, відзначали особливе свято − Параскеву П’ятницю. Крім того в народі святу називали Параскевою Грязнухою за те, що цей день зазвичай буває сирим, сльотавим, дощовим.

27 жовтня: традиції, звичаї та обряди цього дня

У народі цей день називали грязнихою, тому що починався сезон дощів, і на вулиці утворювалося багато бруду. Рідко коли на Параскеву було сухо або випадав сніг. Наші предки 27 жовтня з дому нікуди не виходили, тому що по бруду не те що в далекий шлях, до сусідів було не дістатися. Влаштовували ввечері посиденьки за самоваром зі смачною випічкою, розповідали життєві історії. А жінки бралися за зимові рукодільні роботи — пряли, шарпали й м’яли льон.

Протягом століть народ помітив, що на Параскеву не можна починати ніяких нових справ, вони будуть складно і повільно просуватися, не принесуть бажаного результату. Господиням сьогодні не потрібно займатися пранням, шиттям і прибиранням будинку, краще перенести ці турботи на завтрашній день.

Вагітним жінкам забороняється сьогодні розчісувати волосся, інакше дитина може з’явитися на світ хворою.

Якщо ви ще не заміжня, не пропустіть сьогоднішній день

Кожна дівчина мріє вдало вийти заміж. Але якщо у вашому житті поки не лунав урочистий вальс Мендельсона, і не було весільної сукні, зверніться за допомогою до святої Параскеви. На Русі вона вважалася покровителькою жінок. Помоліться святій, щоб допомогла вам якнайшвидше відшукати другу половинку і створити щасливу сім’ю. Проведіть також дієві обряди на щасливе заміжжя.

Ритуал з квіткою

Здавна квіти вважаються символом щастя і чистоти. Для проведення обряду придбайте будь-яку живу квітку, не важливо, якого відтінку (хризантему, троянду і т. д.).

27 жовтня перед тим, як лягати спати, акуратно обірвіть з квітки всі пелюсточки і вимовте над ними замовні слова: «Моє життя хай квітне і ніколи не в’яне. Нехай мерщій до мене любов нагряне. Господи, прошу, нагороди мене сім’єю, молодістю і бездоганною красою. Поруч зі мною нехай завжди буде щастя, стороною проходять всі негоди. Улюбленого знайти хочу, йому назустріч я лечу».

Складіть під подушку пелюстки і вкладайтеся спати. Вранці не забирайте їх, бо повторювати обряд необхідно протягом дванадцяти вечорів поспіль. Після закінчення цього часу складіть пелюстки в тканинний мішечок і сховайте в затишному місці. Відтепер це ваш талісман любові. Коли зустрінете свого судженого і вийдете за нього заміж, дістаньте пелюстки і розвійте їх за вітром на щастя.

Ритуал з трьома кухлями

Увечері в день Параскеви розташуйте на столі три кухлі, в кожен налийте чисту воду. В один додайте і розмішайте чайну ложечку меду, у другий — цукру, а в третій покладіть монетку.

З кожного кухля відпийте по ковтку води і прочитайте замовні слова: «Життя моє в заміжжі буде солодким, як цукор. Суджений буде ніжним і милим, наче мед. Сім’я наша ніколи бідності не пізнає».

Воду, що залишилася, вилийте з кухлів за поріг, скажіть при цьому: «Наречений мій довгоочікуваний, скоріше приходь, заміж мене поклич і щастям обдаруй».

Народні прикмети на 27 жовтня:

 • Багато бруду на Параску – сніг, який випаде в наступний раз, приведе до справжньої зими і вже довго не розтане
 • Якщо людина народилася 27 жовтня, то її талісманом є камінь топаз. Крім того, говорили, що такій людині необхідно буде багато працювати, щоб досягти поставлених цілей, якими б вони не були
 • Зоряне небо яскраве – буде гарний урожай
 • Вітряна і суха погода 27 жовтня – літо наступного року буде сухим і неврожайним
 • Брудно, а слід від кінського копита повністю наповнюється водою – прикмета, що скоро настане зима
 • Голосно каркають ворони – чекай відлиги
 • Хмарна і сніжна погода – прикмета того, що в травні буде негода
 • Ліс покрився інеєм – це обіцяє багатий урожай вівса. Дощ завжди йде до хорошого врожаю пшениці.

Параскева П’ятниця − в чому допомагає

Як і Богородиці на Покрову, дівчата промовляли Параскєві П’ятниці молитви про заміжжя, гарного нареченого, щасливе сімейне життя, а також зцілення від жіночих хвороб, зубного, головного болю, лихоманки.

Після 12 п’ятниць посту можна довідатися своє майбутнє

В Україні був переказ про 12 п’ятниць, які треба вшановувати суворим постом. Після шостої із 12 п’ятниць нібито вві сні з’явиться Параскева П’ятниця. Вона відкриє людині половину її майбутнього. А після дотримання всіх 12 п’ятниць — повністю все, що чекає.

 • 1. Перша п’ятниця Великого посту — оберігає від несподіваної смeрті
 • 2. П’ятниця перед Благовіщенням (7 квітня) — ім’я того, хто постує, буде записане в Бога
 • 3. Страсна П’ятниця — оберігає від страшних хвороб
 • 4. П’ятниця перед Вознесінням — оберігає від утoплення
 • 5. П’ятниця перед Трійцею — охороняє від мyки вічної
 • 6. П’ятниця перед Петрівським постом — береже від великого смутку
 • 7. П’ятниця перед Різдвом Івана Хрестителя (7 липня) — від вогню захищає
 • 8. П’ятниця перед днем Іллі Пророка (2 серпня) — охороняє від грому та блискавки
 • 9. П’ятниця перед Успінням (28 серпня) — оберігає від лихоманки
 • 10. П’ятниця перед Кузьмою й Дем’яном (14 листопада) — боронить від голодної смeрті
 • 11. П’ятниця перед днем Архістратига Михайла (21 листопада) — ім’я того, хто постує, буде записане в Богородиці
 • 12. П’ятниця перед Різдвом (7 січня)— той, хто постує, при смeрті побачить Богородицю.

Що не можна робити 27 жовтня:

27 жовтня заборонено працювати, прясти, прати, орати, щоб “не запорошити Параскеву і не засмітити їй очі”. У народі вірили, що якщо порушувати заборону, то святая покарає хворобами. Також було заборонено веселитися, бо вважалося, що “хто на Параскеву багато сміється, той в старості буде багато плакати”.

Дівчата в цей день моляться про вдале заміжжя, матері — за здоров’я дітей. Параскева вважається покровителькою породіль. Тому вагітним жінкам в цей день не можна розчісувати волосся — наші предки вважали, що так можна прогнівити святу і позбутися її допомоги.

Події:

 • 1654 — 50-тисячне військо Речі Посполитої на чолі з коронним гетьманом Станіславом Потоцьким вирушило на Поділля і Брацлавщину.
 • 1662 — англійський король Карл II продав Дюнкерк Королівству Франція.
 • 1882 — народився перший професійний національний реалістичний театр на українських землях під орудою М. Л. Кропивницького.
 • 1904 — відкрився Нью-Йоркський метрополітен
 • 1937 — перший день розстрілів в урочищі Сандармох капітаном держбезпеки Михайлом Матвєєвим 1111 в’язнів Соловецької тюрми особливого призначення, серед них — цвіту української інтелігенції
 • 1938 — на І з’їзді художників УРСР створено Спілку радянських художників України.
 • 1951 — уперше при лікуванні раку застосували радіацію.
 • 1982 — Китайська Народна Республіка оголосила, що її чисельність населення перевищила 1 мільярд жителів.
 • 2007 — Прем’єра в Україні серії «The Devil’s Hands Are Idle Playthings» мультсеріалу Футурама.
 • Народилися:
 • 1466 (або 1469) — Еразм Ротердамський, мислитель
 • 1728 — Джеймс Кук, англійський мореплавець, керівник трьох кругосвітніх експедицій, першовідкривач Нової Зеландії і Гавайських островів.
 • 1782 — Нікколо Паганіні, італійський скрипаль і композитор, автор шести концертів.
 • 1811 — Айзек Зінґер, американський винахідник швейної машинки.
 • 1855 — Іван Мічурін, російський біолог-селекціонер.
 • 1858 — Теодор Рузвельт, 26-й президент США.
 • 1919 — Іван Лисяк-Рудницький, український історик і публіцист.
 • 1931 — Вілен Горський, український філософ.
 • 1970 — Руслана Таран, українська яхтсменка, триразова призерка Олімпійських ігор.

Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#свято #традиції #прикмети #заборони #іменини #події
Оголошення
live comments feed...