• Головна
  • 22 жовтня : чому цього дня треба запасатися дровами?
08:30, 22 жовтня 2020 р.
Надійне джерело

22 жовтня : чому цього дня треба запасатися дровами?

22 жовтня : чому цього дня треба запасатися дровами?

22 жовтня вшановується пам’ять святого Якова, який належав до числа дванадцяти апостолів, особливо наближених до Ісуса Христа. Раніше він носив ім’я Матвій і не відрізнявся праведним способом життя, оскільки був митарем, збирачем податків. Однак, зустрівшись з Ісусом, захотів служити Богові. Надалі Яків вирушив з проповіддю в Едессі і Юдею.

22 жовтня: звичаї і традиції дня

З Якова селяни починали заготовляти дрова на зиму. У народі говорили: «Осінні дрова горять яскраво, весняні та літні їм не рівня, немає в них такої користі». Вважалося, що валити ліс на дрова потрібно з середини осені, коли більшість листяних дерев з листям розлучилися і приготувалися до зимової сплячки. До самої весни волога практично повністю йде з деревних стовбурів. Рубати дрова можна було тільки в так званих лісах, де росли осика, береза, вільха, верба, кривостовбурні ялини і сосни. Саме в цих місцях відводили місце для рубки дров. Найчастіше воно знаходилося в низьких болотистих місцях, куди в теплу пору на возі не доберешся. Дрова вивозили звідси тільки після того, як підморозить і сніг випаде. Робили це на ділянках, зазначених лісником. Рубали дерева за допомогою сокири. Щоб повалити дерево від людини потрібні витривалість, сила і вправність.

Повалені дерева обробляли за допомогою сокири і пилки. В одну сторону складали товсті гілки, в іншу – тонкі (хмиз). Звільнені від сучків стовбури (батоги) поки залишали на місці. Коли закінчувалася рубка, стовбури за допомогою коней витягували на узлісся, галявину або просіку, де їх укладали штабелями (товстою частиною стовбура в сторону дороги, що веде до села по якій їх в подальшому переправляли волоком). Як тільки налагоджувався санний шлях, мужики приступали до вивезення заготовлених дров.

У цей день часто випадає сніг – «Яків на землю білу крихту посилає, стежки остуджує і день коротає». Під виразом «Яків прийшов – крупу послав» розуміли не тільки перший сніг. З цього дня на млинах і домашніх крупорушка приймалися обдирати ячмінь, овес і просо, мололи на крупу пшеницю.

Ще дату 22 жовтня в старовину називали Днем першої каші. У кожному будинку на Якова заварювали кашу зі свіжим пісним маслом, а іноді зі свинячим або баранячим салом. З кашею з нової крупи пекли пироги, якими пригощали гостей. Вважалося, що той, хто покуштує такий пиріг, забезпечить собі міцне здоров’я і благополуччя на найближчий рік.

Народні прикмети на 22 жовтня

  • Сніг випадає на талу землю – прикмета того, що наступного року буде поганий урожай
  • З модрини ще не обсипалися голки – снігу взимку буде небагато, і він стане швидко танути
  • Звисають бурульки з дахів – прикмета, що осінь буде довгою
  • Багато лушпиння на цибулі з урожаю поточного року – зима буде суворою і холодною
  • Вишневе листя 22 жовтня ще не опало – чекай відлиги

Читайте також: Полтавський краєзнавчий музей закрили на карантин до кінця місяця

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#календар #події #історія
Оголошення
live comments feed...