Полтавцям розповіли фактори ризику, симптоми та рекомендації самодопомоги при ішемічній хворобі серця

Серце, Оксана Солопко
Серце

До Всесвітнього дня серця, який відзначають щороку 29 вересня, лікарі медзакладів Полтавщини розповідають про захворювання серця й інформують, що робити, аби вберегтися від таких недуг.

Лікар-кардіолог КП «3-я міська клінічна поліклініка Полтавської міської ради» Тетяна Зодова розповіла про симптоми й фактори ризику, а також самодопомогу при ішемічній хворобі серця.

Що таке ІХС?

Ішемічна хвороба серця (ІХС) – одне з найпоширеніших захворювань серця, основна причина передчасної смерті людей у більшості країн світу. В основі ІХС лежить порушення кровоточу в судинах серця, що призводить до недостатнього кровопостачання серцевого м’яза.

Основною причиною ІХС є атеросклероз – накопичення холестерину в стінках судин, що призводить до утворення бляшок та звуження їх діаметра. Факторами, що впливають на розвиток і прогресування ІХС, є підвищений рівень холестерину в крові, високий артеріальний тиск, тютюнопаління, нездорове харчування, недостатня фізична активність, надмірна маса тіла, психоемоційні перевантаження.

ІХС – хронічне захворювання, що схильне до прогресування. Щоб запобігти розвитку ускладнень (інфаркту міокарда, серцевої недостатності), дуже важливо виконувати рекомендації щодо медикаментозного лікування, яке призначається для профілактики ускладнень і полегшення симптомів захворювання. Крім того, всім пацієнтам рекомендують модифікацію стилю життя для корекції факторів ризику.

Фактори ризику та профілактика виникнення ІХС

Тютюнопаління – доведений фактор ризику серцево-судинних захворювань. У курців ІХС виникає у 4 рази частіше порівняно з тими, хто не палить, тому відмова від цієї шкідливої звички є дуже важливою.

Слідкуйте за масою тіла. Ожиріння, особливо абдомінальне, коли збільшується об’єм талії, сприяє розвитку цукрового діабету, що є серйозним фактором ризику атеросклерозу та ІХС. Найбільш фізіологічним засобом підтримки оптимальної маси тіла є раціональне харчування та регулярна фізична активність. Їжа повинна мати достатню кількість фруктів та овочів не менше 400 г/день. Рекомендується обмежити вживання жирів тваринного походження, цукру та солодощів. Включати до раціону морську рибу, рослинні олії та цільнозернові продукти. Обмежити вживання алкогольних напоїв. Допустимі дози – не більше 20 мл/добу у перерахунку на етанол для чоловіків (50 мл горілки або 150 мл вина, або 300 мл пива) та 10 мл для жінок.

Регулярні фізичні навантаження позитивно впливають на загальний стан організму, сприяють нормалізації маси тіла, артеріального тиску. Найпростіший і зручний вид систематичних тренувань – це ходьба в помірно інтенсивному темпі по 30 хвилин/день – 3-5 разів на тиждень. Навантаження не мають викликати больових відчуттів та відчутної задишки. Під час фізичної активності частота серцевих скорочень повинна підвищуватись. Для того, аби не спровокувати напад стенокардії, не займайтесь фізичними вправами відразу після прийому їжі (краще через 2 години), в умовах високих або низьких температур, при сильному вітрі, високій вологості або перебуваючи на великій висоті, наприклад у горах.

Надмірні психоемоційні навантаження зумовлюють розвиток серцево-судинних захворювань. Намагайтеся дотримуватися режиму праці та відпочинку, подбайте про достатній (8-годинний) сон, намагайтесь відпочивати у вихідні. Будьте доброзичливими, частіше посміхайтеся, не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій – це шкодить вашому здоров’ю. Якщо у вас протягом тривалого часу спостерігаються пригнічений настрій, порушення сну, зверніться до лікаря.

Ознаки ішемічної хвороби серця

Клінічною ознакою ІХС може бути стенокардія – біль або відчуття дискомфорту у грудній клітці. Біль може проводитися у ліву руку, спину, шию чи щелепу. Інколи єдиною ознакою може бути відчуття браку повітря при ходьбі, що змушує зупинятись. Зазвичай симптоми стенокардії виникають в умовах підвищення навантаження на серце – при ходьбі, підйомі вгору, емоційному стані, при переїданні, перебуванні на вулиці у вітряну та холодну погоду тощо. Біль триває кілька хвилин та проходить при припиненні навантаження. У такій ситуації діагностують стенокардію напруження. При спазмі коронарних артерій симптоми стенокардії можуть з’являтися у стані спокою. Якщо у вас бувають напади стенокардії, ви маєте знати, як правильно себе поводити і як надати самодопомогу. Це дуже важливо, адже напад, що триває понад 20 хв, може бути ознакою інфаркту міокарда!

Допомога при нападі стенокардії має бути невідкладною! У вас завжди має бути при собі нітрогліцерин у таблетках або спрей. Важливо перевіряти термін придатності та зберігати препарат відповідно до рекомендацій, вказаних в інструкції до нього (у щільно закритому флаконі, якщо це таблетки; уникаючи впливу високих/ низьких температур, надмірної вологості тощо).

Самодопомога при ІХС

Якщо біль виникає під час фізичного навантаження/ходьби, потрібно негайно припинити вправи, зупинитися і бажано сісти; якщо біль виникає у стані спокою в положенні лежачи, потрібно сісти та опустити ноги.

Необхідно якомога швидше взяти 1 таблетку нітрогліцерину під язик (або використати спрей). За відсутності ефекту можна повторити прийом нітрогліцерину через 5 хвилин, але не більше 3 таблеток.

У разі якщо біль триває понад 20 хвилин і не проходить після прийому 3 таблеток нітрогліцерину, слід негайно викликати швидку медичну допомогу. Спроби самостійно дістатися до поліклініки (пішки, загальноміським транспортом або власним автомобілем) у такій ситуації абсолютно недопустимі. Не варто чекати, поки біль мине самостійно. Лише своєчасне звернення допоможе вам вберегти своє серце від тяжких наслідків і зберегти своє життя.

Для полегшення симптомів та запобігання розвитку ускладнень ІХС лікар додатково може призначити при відсутності протипоказів ацетилсаліцилову кислоту (АСК) і статини (препарати, що знижують рівень холестерину в крові та утворення бляшок у судинах серця, головного мозку та ін.). Доведено, що постійний прийом АСК (дозою 70 – 150 мг/добу) на 30% знижує ризик розвитку інфаркту міокарда, оскільки зменшує вірогідність утворення тромбів у коронарних судинах. Довготривалий прийом статинів також знижує ризик серцево-судинних ускладнень приблизно на третину.

Важливе значення для запобігання ускладненням у пацієнтів з ІХС має контроль рівня артеріального тиску. Гіпертонічна хвороба може мати безсимптомний перебіг, але її наявність значно підвищує ризик розвитку інфаркту та інсульту. Якщо рівень артеріального тиску перевищує 140/90 мм.рт.ст., зверніться до лікаря і виконуйте його рекомендації.

Дуже важливо дотримуватися режиму прийому препаратів, завчасно поповнювати запас призначених ліків. Не можна самостійно відміняти лікування, оскільки це може мати негативні наслідки для вашого здоров’я та самопочуття. Не займайтеся самолікуванням, вчасно звертайтеся до лікаря.

За матеріалами ОДА

Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram

Полтава хвороба серце профілактика симптоми самодопомога
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Вона прикрасила фасад Хорольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1, адже борець за незалежність України у 20 столітті, майбутній видатний український військовий діяч, генерал-поручник Армії УНР народився 150 років тому, 1870 року у Хоролі. Урочисту церемонію відкриття влаштували відділ культури Хорольської райдержадміністрації й Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП). Відкриття дошки супроводжували...
Пригоди
26-го жовтня на номер 101 Служби порятунку зателефонували та повідомили, що на вулиці Кагамлика у Полтаві собака впала до занедбаного колектору. Люди намагалися допомогти їй самостійно, проте не змогли. За викликом на місце події прибули працівники 1-ї Державної пожежно-рятувальної частини. За допомогою рятувальної мотузки вони звільнили чотирилапого із пастки. Про це повідомили у ГУ ДСНС України у Полтавській області. Раніше на Полтавщині рятувальники заг...
Суспільство
26-го жовтня у конференц-залі готелю «Алея Гранд» у Полтаві відбувається пресконференція громадянської мережі ОПОРА щодо спостереження за виборчим процесом у Полтавській області. Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Полтавській області Костянтин Донченко розповідає про помічені порушення до та під час голосування. Так на багатьох дільницях представники ОПОРИ фіксували нестачу стаціонарних скриньок та кабінок. На деяких дільниц...
Партнерський матеріал
Політична партія «Довіра» посіла впевнене перше місце на виборах до Полтавської обласної ради, набравши 18% за результатами паралельного підрахунку 95,6% голосів і випередивши партію «Слуга народу», яка посіла друге місце, приблизно на 12 тисяч голосів. «Надзвичайно складна виборча кампанія на місцевих виборах – позаду…. Партія «Довіра» впевнено перемагає з відривом у 12 тисяч голосів, і ця перемога – саме завдяки вам, дорогі друзі. Дякуємо всім за довіру...
Суспільство
25 жовтня у Полтаві пройшли вибори на посаду міського голови. На виборчій дільниці №531170 по вулиці Петра Юрченка у Полтаві завершили підрахунок голосів. Із 1859 виборців, зареєстрованих у цій ДВК, проголосували 525 осіб. Найбільше підтримку на дільниці отримав Олександр Мамай ("За майбутнє") - 100 голосів, Сергій Іващенко ("Слуга народу") - 81 голос, Андрій Карпов ("Європейська солідарність") та Андрій Матковський ("Батьківщина") - по 73 голоси. Цю інфор...
Кримінал
У день виборів, 25 жовтня, до поліцейських звернувся кандидат у депутати до обласної ради однієї з партій із заявою, що секретар виборчої комісії однієї з виборчих дільниць, яка розташована в смт. Опішня, Зіньківського району Полтавської області, заповнила виборчу документацію до завершення голосування. Про це повідомляє Відділ комунікації поліції Полтавської області. Артем Родигін, заступник начальника поліції області, повідомив: «За даним фактом слідчим...
Суспільство
У Полтавській ТВК продовжують приймати бюлетені із дільничних виборчих комісій. У холі міської ради утворилася солідна черга, а члени комісій та поліцейські подекуди очікують, сидячи на мішках із бюлетнями.  Тим часом ми отримали дані про результати голосування із ще однієї полтавської дільниці. На дільниці 531214, яка розташовується на вулиці Небесної Сотні, із 1508 внесених до списків виборців проголосували 489. Серед кандидатів на посаду міського голови...
Суспільство
З 16 до 23 жовтня у Полтаві народилися 98 дітей, із них 50 дівчаток та 48 хлопчиків. Про це повідомили на офіційному сайті Полтавської міської ради. У міському клінічному пологовому будинку на світ з’явилися 65 дітей: 31 дівчинка та 34 хлопчики. У перинатальному центрі Полтавської обласної клінічної лікарні народилися 33 дитини: 19 дівчаток та 14 хлопчиків. Раніше ми писали, що полтавцям розповіли про найкращі локації для осінніх фотосесій Бажаєте отримува...
Суспільство
Сьогодні о 10:00 у Полтавській ОДА пройшла апаратна нарада щодо ситуації з коронавірусом на Полтавщині. Нарада проводилася у режимі відео-конференції. Голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов наголосив: - 20, 3 мільйонів гривень державної субвенції отримають лікарні Полтавщини з фонду боротьби з COVID-19. Кошти до лікарень надійдуть сьогодні та будуть направлені на встановлення кисню. Розподіл і об’єм фінансування відповідає замовленням лікарень. - На жаль, п...