Полтавським матусям розповіли, як лікувати риносинусити у дітей

Полтавським матусям розповіли, як лікувати риносинусити у дітей, Алла Широкова

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) — найчастіша причина захворювання дітей від періоду раннього дитинства й до шкільного віку. ГРВІ зазвичай протікає в легкій формі і закінчується одужанням пацієнта на 5 -10 день захворювання. Однак у ряді випадків стан погіршується або не змінюється. Саме такі стани раніше і розцінювали як гострі риносинусити. Як лікувати і попередити недугу нашому виданню розповіла лікар-отоларинголог дитячий КП «Полтавська дитяча обласна клінічна лікарня» Маргарита Морозова.

ЩО ТАКЕ ГОСТРИЙ РИНОСИНУСИТ?

Гострий риносинусит – це запалення слизової оболонки носа та приносових пазух. Та слизова оболонка пазух є подовженням слизової оболонки носа. Ізольованого ураження пазух практично немає (винятком є синусити що виникли внаслідок запалення зубів). Провідними симптомами як риніту, так і синуситу є утруднення носового дихання та виділення з носа. Тобто, запальний процес у слизовій оболонці приносових пазух розвивається водночас із ураженням носової порожнини, а не є ускладненням риніту.

« Раніше вважали, що риносинусити пов'язані виключно з вірусною чи бактеріальною інфекцією. В останні роки гострий риносінусит визнаний як запалення (не інфекція) слизової оболонки. Зміни слизової оболонки також можуть бути запущені будь-якими іншими провокуючими факторами: переохолодженням, вдиханням надмірно холодного чи гарячого повітря, агресивними фізичними та хімічними чинниками тощо.

Відповідно до класифікації європейського погоджувального документа EPOS — 2020 (European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyposis ) гострий риносинусит (ГРС) підрозділяється на вірусний ГРС (звичайна "застуда"), поствірусний ГРС і бактеріальний (ГБРС» - розповідає Маргарита Морозова.

За її словами, достовірні дані щодо поширеності риносинуситу отримати складно, оскільки при легких формах більшість пацієнтів не звертаються до лікаря. Є дані про те, що частота гострих риносинуситів у дітей шкільного віку становить до 10 епізодів на рік. Соціалізація дитини (потрапляння до колективу) супроводжується зростанням частоти цих захворювань .

У дітей різних вікових груп через поступове формування лицьового скелету у процесі розвитку до запального процесу залучені різні ПНП . Дитина народжується із двома ПНП – решітчастою та верхньощелепною, які відрізняються від ПНП дорослої людини за формою і розмірами .

Розвиток верхньощелепної пазухи пов’язаний із появою молочних зубів та заміною їх на постійні (саме в ці періоди життя дитини відбуваються «стрибки» росту верхньощелепних пазух). Протягом першого року життя ця пазуха набуває прямокутної форми і пневматизується. У дитини віком 3-4 роки вона має чіткі контури, а за формою подібна до пазухи дорослої людини. Остаточно верхньощелепна пазуха формується до 12-14 років, а її розміри збільшуються до 15-20 років. Слизова оболонка цієї пазухи у дітей значно товща, тому більш реактивно реагує на будь-які запальні зміни, тож у дітей при гострому риносинуситі на рентгенограмі часто виявляють затемнення верхньощелепної пазухи. Лобова пазуха починає формуватися після першого року життя дитини; у 6 років вона має чіткі контури та об’єм близько 1 мл; у дитини віком 12-13 років вона поглиблюється. Розвиток пазухи завершується зазвичай у 25 років. Клиноподібна пазуха починає формуватися з 2 років; найбільш інтенсивно вона розвивається у 6 та 15 років; пневматизація її припиняється у 25 років .

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ РИНОСИНУСИТИ ТА ЯК ЇХ ЛІКУВАТИ?

« Варто пам’ятати, що в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку при риносинуситах анатомо-фізіологічно обумовлене паралельне виникнення реактивних запальних змін глоткового мигдалика, тобто виникнення аденоїдиту. Це супроводжується закладеністю носа, носовим характером промовляння слів, а також спричиняє пролонгацію задньої ринореї на триваліший термін захворювання порівняно з пацієнтами більш старшого віку. В свою чергу, задня ринорея призводить до появи кашлю, який вважається відмінною особливістю протікання риносинуситу у дітей.

Дитячий риносинусит має таке визначення: запалення носа та навколоносових пазух, що характеризується двома або більше симптомами, одним з яких є або закладеність/закупорка/набряк носа, або виділення з носа (переднє/заднє назальне затікання); біль в ділянці обличчя/тиск; кашель.

Корисним нововведенням EPOS-2012 стала класифікація гострих риносинуситів залежно від етіологічного фактора, що важливо для обгрунтування проведення системної антибактеріальної терапії при неускладненій формі риносинуситу. Така класифікація дозволяє більш виважено застосовувати лікувальні заходи. Так у пацієнтів із гострим вірусним риносинуситом патогенетично обґрунтованим є обмеження контакту слизової оболонки з вірусами та біологічно активними продуктами зруйнованих ними клітин респіраторного епітелію як основної причини прогресування набряку і запального процесу в цілому.

« Для запобігання їх прогресуванню, вторинному бактеріальному інфікуванню необхідне ефективне видалення слизу, зокрема за допомогою сольових розчинів.З урахуванням провідної ролі вірусів (як етіологічного чинника при гострому вірусному риносинуситі) антибактеріальна терапія не показана. На цьому етапі лікування, зазвичай, використовується симптоматична терапія. Оскільки провідною ланкою патогенезу гострого вірусного риносинусита є виражений набряк слизової оболонки носа і навколоносових пазух, найчастіше для симптоматичного лікування застосовують деконгестанти (протинабрякові краплі).Застосування в цій ситуації судинозвужувальних засобів пригнічує мікроциркуляцію і секрецію, що викликає відчуття печіння, сухості в носі. Крім того, пригнічення мікроциркуляції призводить до застою і накопичення у тканинах токсичних продуктів. З урахуванням високої системної біодоступності такі препарати чинять виражений системний вплив (збудження, головний біль, безсоння, нудота, тахікардія, підвищення артеріального та внутрішньоочного тиску), а в ряді випадків їх застосування підвищує вірогідність отруєння, особливо у дітей. Тому перевагу для застосування у дітей слід надавати ізотонічним та гіпертонічним сольовим розчинам. Також доцільним є використання комплексних фітопрепаратів» - наголошує Маргарита Морозова.

Середня тривалість лікування за умови адекватного застосування становить 6–8 днів. Призначати антибіотикотерапію рекомендовано, якщо стан хворого не поліпшується до 10-го дня захворювання або у разі погіршення стану незалежно від строків .

Читайте також: Співак Олег Винник завхорів на коронавірус

Публікація створена за сприяння КП Центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради.

синусити діти лікування пофілактика
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
У Полтавській облдержадміністрації щотижня проводять тематичні наради, виїзди на місця, засідання робочої групи щодо будівництва майбутнього підприємства переробної промисловості з утилізації та рециклювання органічних твердих побутових і промислових відходів на території Полтавщини. Про це повідомили у Полтавській ОДА. Заступник голови ОДА Євген Греков провів нараду з питання виділення земельної ділянки під будівництво сміттєпереробного заводу в Полтавськ...
Суспільство
« Довгі черги у коридорах міських лікарень, котрі виникають біля кабінетів сімейних лікарів для отримання коонсультації – це вимушене і тимчасове явище, яке виникло в умовах пандемії COVID-19» - таке пояснення оприлюднили у Департаменті охорони здоров’я та соціального захисту Полтави. Відтак жителям міста рекомендують обов’язково погоджувати візит до лікарень і телефонувати в реєстратури: “Зараз медики мають колосальне перенавантаження через коронавірусну...
Партнерський матеріал
Соціологи дають останні прогнози перед виборами, згідно з якими за крісло мера змагатимуться Олександр Мамай і Олександр Удовіченко, а в міську раду з великою вірогідністю проходять «Слуга народу» «Рідне місто», «ОПЗЖ» та «ЄС». Саме такі дані, опитавши полтавців, отримав Київський центр політичних досліджень «KResearch». - Наші соціологічні заміри вказують на перемогу Удовіченка вже в першому турі, але з невеликою перевагою в 0,7%, - зазначив керівник груп...
Культура
Популярний український співак Олег Винник мав виступити у Полтаві 25 жовтня. Але через те, що місто потрапило до “червоної” зони, концерт скасували і перенесли на наступний рік. Про це йдеться на офіційній Facebook-сторінці співака. “Нещодавно нам надійшли сумні новини: Полтава опинилася в “червоній” зоні карантину. Через це ми не можемо провести у вас концерт 25 жовтня. Зберігайте квитки до наступного виступу. Якщо епідеміологічна ситуація дозволить, ми п...
Суспільство
Від 00:00 понеділка, 26 жовтня, почне діяти нове епідемічне зонування. Це ухвалили за результатами позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Про це повідомив міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов в Telegram. "Червона" зона: міста Володимир-Волинський та Нововолинськ, Ківерцівський район Волинської області; Слов'янський район Донецької області; міста Бердичів та Коростень, Бердичівський, К...
Партнерський матеріал
Сьогодні в руках мешканців – без перебільшення, майбутня доля Полтави. Саме від вас залежить, чи знову до влади прийдуть руйнівники, чи місто нарешті отримає реальний шанс на успішний розвиток. Закликаємо всіх полтавців прийти 25 жовтня на виборчі дільниці й проголосувати за мера-господарника Олександра Удовіченка й команду «Рідне місто» - команду фахівців. Як нас знайти у виборчих бюлетенях? Шукайте партію «Рідне місто»: - №1 – в списку до Полтавської міс...
Суспільство
Сьогодні, 23-го жовтня, чимало полтавських водіїв у соцмережах попереджали одне одного про непрацюючий світлофор на перехресті вулиць Європейська та Кагамлика. Пізніше на вулиці з’явився патрульний поліцейський, який здійснював регулювання руху. Як пояснили нам у патрульній поліції Полтави, світлофор вимкнули тимчасово на час встановлення інтелектуального світлофорного обладнання. Як ми з’ясували, здійснювали його працівники комунального підприємства «Місь...
Суспільство
Усі виборчі комісії області забезпечено дезінфікуючими засобами та засобами індивідуального захисту. Про це повідомляє голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов у своєму Телеграм-каналі. Всього на Полтавщині утворено 1 обласну, 4 районні, 16 міських, 5 районних в місті, 20 селищних та 24 сільських територіальних виборчих комісій та 1248 дільничних виборчих комісій. На місцевих виборах 25 жовтня жителі області зможуть проголосувати на 1248 виборчих дільницях. Б...
Культура
Борди створювала команда помічників – хотілося, аби вони були і сучасні і функціональні. « У парку «Перемога» встановлені прекрасні навігаційні борди, які допоможуть краще орієнтуватися нашим відвідувачам Більше того, ці борди також слугують для того, аби ви швидко та оперативно могли повісити оголошення, об'яву та рекламу» сказано у повідомленні. Нагадаємо, нещодавно у Парку Перемога відбулась висадка дерев плодових порід, алейних кущів, бузку та весняних...