08:30, 11 вересня 2020 р.
Надійне джерело
Сьогодні - Усікновення голови пророка Іоанна Предтечі. Що не можна робити на Головосіки?
11 вересня – Івана Предтечі.
11 вересня — 254-й день року (255-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 111 днів.
Іменини 11 вересня
Православні: Іван, Олеся
Католицькі: Гіацинт, Іоан, Прот
11 вересня – Івана Предтечі. Усікновення глави Пророка, Передвісника і Хрестителя Господня Іоана
За народним календарем сьогодні Івана Ріпного. Приходить час збирати ріпу. Перелітні птахи саме летіли на південь, осінь поступово вступала в свої права. Особливих урочистостей не влаштовували, тільки готували пишні гуляння, яким відзначали черговий рубіж закінчення польових робіт.
11 вересня – Івана Предтечі.
Історія свята
Іоанн Предтеча неодноразово звинувачував правителя Галилеї Ірода в гріховних відносинах з дружиною брата Іродіадою при живій дружині. Імператор прощав його промови із-за остраху Божого гніву.
З нагоди Дня народження правителя було влаштовано бенкет, на якому для іменинника станцювала донька коханки — Соломія. Ірод був настільки зачарований нею, що пообіцяв привселюдно виконати будь-яке її бажання. Після поради з матір’ю дівчина попросила голову Іоанна Предтечі. Ірод виконав прохання дочки. Він наказав відрубати голову Хрестителю Ісуса Христа.
У ту ж зиму Соломія провалилася під лід. Вона намагалася вибратися. Її рухи нагадували танець, який закінчився в той момент, коли гострий лід відсік їй голову. Іродіада і Ірод також були покарані. Їх поглинув землетрус в Іспанії.
В пам’ять про насильницьку смерть Івана Предтечі було встановлене християнське свято.
Традиції 11 вересня
Вважається, що цей день завершує літо. У народі говорили: “Іван Пісний прийшов, літо красне відвів”. Мужики з цієї дати у полі без каптана не виходили. З 11 вересня зазвичай починається “бабине літо”, яке триває до 22 вересня. З цього приводу існувала приказка: “З Івана пісного мужик осінь зустрічає, а баба своє літо починає”. Дата 11 вересня відзначена строгим постом. Звідси і походити назва дня “Іван Пісний”.
Якщо на Івана Купала збирали трави, то на Івана Пісного було прийнято збирати коріння. Селяни починали прибирати ріпу. В Архангельській губернії влаштовували “ріпової свято”.
Ще цей день пов’язували з активністю нечистої сили. Вважалося, що по селах можуть ходити колдовки і випрошувати що-небудь. Щоб вони не змогли увійти в будинок і навіть у двір під воротами або під порогом заривали мак з насінням.
Народні прикмети на 11 вересня
Прикмети Ті, хто на Усікновення ножем користується, сам залишиться без голови. Так говорить традиція цього дня. Також в цей день ні в якому разі не можна користуватися ножем, і будь-якими колючо-ріжучими предметами. Особливо неприпустимо різати капусту, оскільки вона асоціюється з головою. Хто танцює і співає в цей день – на свою душу смертний гріх бере. Ця прикмета пов’язана з тим, що з-за танцю Соломії, падчерки Ірода, загинув Іоанн Хреститель.
Тому, 11 вересня не допустимо ні співати, ні танцювати. Вважається, що той, хто в цей день танцює, той бере на себе той гріх, який коли-то взяла на себе Соломія. Якщо ув’язалася за вами біла собака – у вашому домі буде достаток і благополуччя. Ця прикмета вірна вже не одне століття. Білі собаки – це велика рідкість.
Якщо так сталося, що біла собака ув’язалася саме за вами і проводила вас до самого будинку, то вона принесла у ваш будинок успіх. Не здумайте таку собаку проганяти. Прийміть її, нехай живе разом з вами. Вона принесе вам щастя. Хоча предки наші стверджували, що частіше за все, така собака зникає після того, як супроводжувала людину додому.
Також вважається, що сам Іоанн Хреститель, таким чином, благословляє праведного людини на благополучне життя. Але таке диво відбувається дуже рідко. Найчастіше за людиною може ув’язатися звичайна собака. Саме з цієї причини її не можна проганяти, якщо вона довела вас до будинку. Від того, що ви будете годувати тварину, ви не збіднієте, а ось вона принесе у ваш дім благополуччя.
Що не можна робити на Головосік?
- Їсти м’ясо, молоко, рибу й страви з них.
- Їсти круглі фрукти та овочі червоного кольору.
- Ставити на стіл щось кругле (блюда, тарілки тощо).
- Користуватися ножами та іншими гострими предметами.
- Співати й танцювати.
- Працювати вдома і на городі.
- У день тижня, на який довелося Усікновення, цілий рік не починали ніяких важливих справ.
- Жінки побоювалися в цей день братися за рукоділля; також намагалися не розчісувати волосся, щоб “не сіклося”.
- На Предтечу не рубають капусту, не зрізають мак, не копають картоплю, не рвуть яблука, не беруть до рук косаря, сокири, заступу.
Події
- 9 — битва в Тевтобурзькому лісі між германцями та римською армією.
- 813 — імператор франків Карл I Великий коронує свого сина, Людовика I Благочестивого, своїм співправителем і спадкоємцем.
- 1098 — лист-прохання предводителів Першого походу папі Урбану ІІ про благословіння на Хрестовий похід до Єрусалиму.
- 1185 — Ісаак II Ангел, коли один з поліцейських агентів Андроніка захотів його заарештувати, вбив агента, врятувався втечею у церкву святої Софії в Константинополі і тут, під час народного повстання, був проголошений імператором.
- 1297 — у битві біля Стерлінга (Королівство Шотландія) шотландці під керівництвом Вільяма Воллеса «Хоробре Серце» розбили війська англійського короля Едуарда I.
- 1390 — лицарі Тевтонського ордену розпочали облогу Вільнюса під час громадянської війни у Великому князівстві Литовському.
- 1697 — битва під Зентою — цісарська армія під проводом принца Євгена Савойського здобула перемогу над османами. Близько 50 тисяч австрійців зупинили просування османів на північ, розбивши 80-тисячну османську армію.
- 1709 — Герцог Мальборський і австрійський принц Євген розбивають французів під командуванням маршала Вілара у битві при Мальплаці.
- 1714 — французькі й іспанські війська окуповують Барселону в ході війни за іспанську спадщину.
- 1773 — Бенджамін Франклін записує: Ніколи не було доброї війни або поганого миру.
- 1777 — американські війська під командуванням Джорджа Вашингтона розбиті Королівством Великої Британії у битві при Брендівайні у ході Революційної війні.
- 1789 — Александер Гамілтон призначається Першим секретарем Казначейства США.
- 1795 — Крцаніська битва (поблизу Тбілісі) між військами грузинського царя Іраклія II (5 тис. чоловік) з 30-тисячною перською армією шаха Ага-Мохаммед-хана Каджара.
- 1831 — Чарльз Дарвін зустрічається з капітаном Фітцроєм в Плімуті.
- 1888 — на відкритті промислової виставки в Торонто проведений перший у світі запис людського голосу.
- 1919 — Армія УНР звільнила Умань та Христинівку від більшовиків.
- 1927 — землетрус на Південному березі Криму, що призвів до численних руйнувань від Севастополя до Феодосії; саме цей землетрус потрапив до сюжету роману «Дванадцять стільців» Ільфа і Петрова.
- 1939 — у Воркутинському таборі загинув український історик Віктор Юркевич.
- 1943 — закінчився героїчний бій біля села Новий Загорів чоти УПА з німцями та власівцями.
- 1943 — створений державний український хор імені Г. Верьовки.
- 1973 — військовий переворот 1973 року в Чилі. Самогубство президента Сальвадора Альєнде і прихід до влади Піночета. Припинення проекту Сайберсін.
- 1990 — Президія Верховної ради УРСР ухвалила рішення про заборону проведення мітингів біля Верховної Ради в радіусі 1 км
- 1993 — у Києві відкрито пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932—1933 рр.
- 1997 — Європейська конвенція з прав людини набула чинності для України.
- 2001 — Терористичний акт 11 вересня 2001 року.
ХТО НАРОДИВСЯ 11 ВЕРЕСНЯ
- 1862 – американський письменник, майстер оповідання О.Генрі.
- 1864 – український поет Павло Грабовський.
- 1885 – англійський письменник Девід Герберт Лоуренс.
- 1941 – український політик Іван Плющ.
- 1955 – італійський поп-співак Pupo.
- 1978 – італійська співачка In-Grid.
Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...