13:30, 8 липня 2020 р.
Надійне джерело
Вуличні колонки Полтави: минуле, що зникає
З появою перших водогонів люди почали створювати водозабірні пристрої, які з плином часу вдосконалювали. Так винайшли водозабірні колонки. Вони на довгі роки стали чи не головними джерелами міського водопостачання. Перші колонки почали з’являтися у європейських містах у другій половині дев’ятнадцятого сторіччя. Вони замінили колодязі і фонтанчики, з яких жителі брали воду для побутових потреб. Вода у колонки потрапляла з водонапірних станцій. У минулому сторіччі ці гідротехнічні пристрої перетворилися на невід’ємний атрибут населених пунктів. У великих містах колонки дуже часто мали вигадливий дизайн, вони ставали справжньою прикрасою вулиць, їм давали гучні назви.
У республіках колишнього СРСР над дизайном не замислювалися – колонка мала винятково практичне призначення. Але дуже часто навколо неї вирувало життя:
« - Моє дитинство пройшло на Юрівці, пригадую, що біля колонки було дуже пожвавлене місце. Господині приходили по воду і обмінювалися новинами, також на паркані біля колонок часто клеїли різноманітні оголошення, тобто пожвавлене місце це було. Взимку діти влаштовували ковзанку неподалік колонки. І так було по всьому місту. Вже коли стали проводити водопровід у кожен двір, то про колонки стали «забувати». А зараз це взагалі екзотика» - розповідає полтавка Ольга Корнієнко.
Перший водопровід у Полтаві з’явився у 1900 році. Це була невеличка споруда, від неї містом розходилася мережа. За досить помірну плату людям доставляли воду. Безкоштовних вуличних водопроводів у Полтаві не існувало. В період Другої світової війни водопровідна система була повністю зруйнована. Відновлювати її почали після війни. Про це нам розповідає радник з виробничих питань КП « Полтававодоканал» Василь Забишний. Василь Іванович понад сорок років пропрацював у системі водопостачання і знає безліч цікавих фактів про розвиток галузі:
« - Станом на 1969 рік в місті протяжність водопровідних мереж становила вже 174,3 км і 35 км водогонів . Водозабірних колонок ( ВДК) налічувалося 389 одиниць. Всі колонки виготовляли у Вінницькій області - на Могилів – Подільському ремонтно – механічному заводі комунального обладнання. Також окремо виготовляли комплектуючі частини. Практично, всі ВДК були тоді обладнані водолічильниками, згідно з показаннями здійснювали розрахунки зі споживачами".
« - Оскільки головними споживачами води були підприємства, які покривали всі витрати, то питання по заборгованості за водокористування полтавців не виникало. Паралельно на внутрішньо будинкових мережах, які розбудовувалися не за кошти водоканалу, облаштовувалися колонки, які обслуговували ЖЕД. На обліку у них було 210 колонок, їх передали на баланс «Полтававодоканалу» у 80х роках минулого сторіччя. Підприємство розвивалося, і вже в 2005 році водозабірних колонок було 764» - продовжує Василь Забишний.
Для «Полтававодоканалу» з часом колонки почали створювати проблеми – адже це, фактично, були не обліковані витрати води, виникали періодичні витоки, крадіжки комплектуючих, несплата абонентів за водокористування.
" - Значні експлуатаційні витрати на поточні і капітальні ремонти не покривалися мізерними оплатами окремих абонентів. Тому технічна рада ухвалила рішення про скорочення кількості ВДК, але з дотриманням нормативних вимог про водозабезпечення населення. Окремим абонентам на пільгових договірних умовах будували водопровідні вводи . Таким чином, на сьогодні у Полтаві налічується 438 одиниць ВДК, і їх кількість постійно зменшують» - говорить Василь Забишний.
Нещодавно «Полтававодоканал» повідомив про значну заборгованість споживачів вуличних та дворових водорозбірних колонок загального користування. За фактично спожиті послуги водопостачання борг сягнув 3770,22 тис. грн.
« - У зв’язку з тяжким фінансовим станом на підприємстві надання послуг надалі без вчасної оплати в повному обсязі є неможливим. Щоб запобігти безконтрольному використанню та втратам води, КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» готує заходи по закриттю та демонтажу більшості водорозбірних колонок міста.З метою запобігання відключення ВРК загального користування, підприємство звертається до абонентів - боржників в терміновому порядку сплатити заборгованість за фактично спожиті послуги водопостачання, укласти Договір про надання послуг та оплачувати послуги готівкою або в безготівковій формі на рахунок Водоканалу не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим. При відсутності коштів для оплати заборгованості в повному обсязі рекомендуємо укласти договір про погашення реструктуризованої заборгованості за послуги з централізованого водопостачання.Середньомісячна вартість послуг на 1 особу користувача послуг вуличної водорозбірної колонки загального користування становить – 20,49 грн.Середньомісячна вартість послуг на 1 особу користувача послуг дворової водорозбірної колонки загального користування становить – 73,76 грн» - сказано у повідомленні.
Таким чином, водозабірні колонки поступово відходять у минуле. А з часом атрибут наших вулиць і старих дворів стане екзотикою.
Читайте також: Полтавські храми, яких більше немає
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...