11:00, 21 червня 2020 р.
Надійне джерело
Полтавців атакують змії: що потрібно знати про цих плазунів?
Протягом кількох тижнів на Полтавщині зафіксовано два випадки, коли людей кусали змії. Так, 9 червня до Полтавської обласної клінічної лікарні госпіталізували мешканця Шевченківського району м. Полтави, 1984 року народження. Про це повідомили у Департаменті з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Полтавської ОДА. Зі слів потерпілого, змія вкусила його неподалік від власного дому, коли він повертався з роботи. Стан здоров’я чоловіка був середньої тяжкості.
Другий випадок стався 19 червня. До Полтавської обласної клінічної лікарні госпіталізований пенсіонер - 1943 року народження, мешканець с. Микільське Полтавського району. Змія вкусила чоловіка за гомілку. Стан здоров’я потерпілого –теж був середньої тяжкості.
« - В Україні живуть одинадцять видів видів гадюк. З них три – отруйні На Полтавщині трапляється всього один дійсно отруйний вид – гадюка звичайна. Укус гадюки є не смертельним і тільки у надзвичайних випадках може призвести до летального наслідку. Це пов’язано з тим, що кількість отрути, яку змія впорскує у жертву, є мізерною, а її виробництво – енергозатратним процесом для тварини, тому гадюка завжди «економить» свою смертоносну зброю. І за найменшої нагоди намагається утекти або, зачаївшись, перечекати присутність людини» - розповідає біолог Ольга Зарічна.
Лише у випадку безпосередньої навмисної провокації зі сторони людини, або якщо людина випадково наступила на цю тварину, вона застосовує останній рубіж оборони – смертоносну отруту. Отрута виробляється двома отруйними залозами, які знаходяться у верхній щелепі та сполучені із порожнистими зубами-іклами.
« - Отруйні зуби знаходяться зі спеціальних мішечках, а потужні м’язи, що оточують залозові капсули із отрутою різко скорочуються й отрута під тиском впорскується у жертву. Укус триває всього кілька десятих часток секунди, тому нагадує, радше, сильний удар, аніж, власне, укус» - продовжує Ольга Зарічна.
Змії в нашій країні активні з квітня до жовтня, найбільше шансів зустріти їх — у квітні–травні, під час шлюбного періоду. Другий пік — восени, у вересні, якраз припадає на грибний сезон. Щороку жертвами отруйних змій стають десятки людей — переважно через власну необачність чи нерозважливість. Уберегтися від укусів можна, якщо дотримуватися простих правил. Їх розробили у ЦГЗ МОЗ. Правила такі:
1. Не торкайтеся неперевірених предметів руками.
Натрапити на небезпечних плазунів можна в лісі, парку, в полі чи на сіножаті, а то й на власному подвір’ї. Змій багато в заболочених місцевостях, біля зарослих озер і ставків, у горах та степах. Ці тварини часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами повалених дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.
2. Будьте обережні
Не сідайте, якщо не перевірили місце. Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду, пошурхотіть чи постукайте в тому місці палицею. Це відлякає змію. Зазвичай вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються або відповзають подалі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватися, тож убезпечте себе цією простою дією.
3. Не наближайтеся і не торкайтеся
Якщо ви побачили змію, відійдіть убік без різких рухів: безпечна відстань — 1,5–2 м. Не намагайтеся зловити чи вбити змію — саме так і відбувається більшість укусів.
4. Одягайтеся відповідно
Підготуйтеся до походу. Якщо вирушаєте до місцевості, де потенційно можуть мешкати плазуни, надягайте одяг, що захистить від укусів. Це мають бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани треба заправити в черевики
Що робити, якщо змія вкусила?
Укус змії має важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо тяжко переносять їх діти, літні люди й особи зі схильністю до алергічних реакцій та зниженим імунітетом.
Отрута гадюки справляє гемолітичну дію (спричиняє руйнування червоних кров’яних тілець крові) на людський організм. Після укусу на ураженому місці з’являється болючий набряк із множинними дрібними крововиливами — геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: настає загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникають головний біль, задишка, запаморочення, поширений набряк тканин і запалення лімфатичних вузлів.
У разі укусу намагайтесь якнайшвидше потрапити до лікаря. Лише професійний медик зможе надати необхідну допомогу. Проте пам’ятайте, що навіть без медичного лікування укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті.
Якщо транспортування до лікарні довготривале, постраждалий потребує домедичної допомоги:
- зберігайте спокій та менше рухайтесь;
- пийте багато води;
- на місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком;
- зніміть з ураженої кінцівки весь одяг, прикраси або взуття;
- за можливості прийміть 1–2 таблетки ліків від алергії;
- під час транспортування покладіть уражену кінцівку на підвищення;
- за можливості прикладіть до рани лід, загорнутий у тканину;
- не намагайтесь обробляти рану додатково;
не треба висмоктувати отруту — таким чином збільшується імовірність додаткового зараження, до того ж це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;
- не накладайте джгут на травму;
- не припікайте рану;
- не вживайте алкоголь
Головна допомога для постраждалого — медична, тому якнайшвидше доправте його до лікарні. Вже у медзакладі можуть прийняти рішення ввести антитоксин, але через ризик побічних явищ його призначають лише у важких випадках.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
15:34, 3 грудня
1
01:33, 3 грудня
24
09:58, Вчора
3
15:34, 3 грудня
17:03, 25 листопада
live comments feed...