• Головна
  • Сьогодні - День літнього сонцестояння та Всесвітній день біженців
09:00, 20 червня 2020 р.
Надійне джерело

Сьогодні - День літнього сонцестояння та Всесвітній день біженців

Сьогодні - День літнього сонцестояння та Всесвітній день біженців

20 червня відзначають День літнього сонцестояння, Всесвітній день біженців та Всесвітній день захисту слонів в зоопарках. Також сьогодні вшановують пам’ять мученика Феодота Анкирского. До вашої уваги традиції та прикмети в цей день – дізнайтеся, що можна і не можна робити.

День літнього сонцестояння, як правило 20 або 21 червня, в залежності від року. Це важлива астрономічна і географічна подія, що відбувається в Сонячній системі. Цього дня наша планета, здійснюючи рух навколо сонця і обертаючись навколо уявної осі, в черговий раз зайняла по відношенню до Cолнця таке положення, коли сонячне проміння в Північній півкулі прямовисно "падає" на північний тропік і висвітлює дно найглибших колодязів. Цей день знаменує початок літа в північній півкулі Землі і початок зими в південній півкулі. В 2020 році День літнього сонцестояння припадає на 20 червня.

Сьогодні - День літнього сонцестояння та Всесвітній день біженців, фото-1
Сьогодні - День літнього сонцестояння та Всесвітній день біженців, фото-2

Протягом багатьох років різні країни та регіони відзначали власні пам’ятні дні й навіть тижні, присвячені біженцям. Одним з найвідоміших вважається День африканських біженців, який відзначається в кількох країнах 20 червня.

Виражаючи солідарність з Африкою, де перебуває більша частина біженців, і яка традиційно проявляє до них свою великодушність, Генеральна Асамблея ООН одноголосно прийняла в 2001 році спеціальну резолюцію. Згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї, в 2001 році відзначалася п’ятидесята річниця Конвенції про статус біженців 1951 року, і Організація африканської єдності (ОАЄ) погодилася з тим, щоб міжнародний День біженців відзначався одночасно з Днем африканських біженців - 20 червня.

Міжнародна спільнота консолідує свої зусилля щодо полегшення важкої долі цих людей. Створене в 1950 році Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) є зараз центральним міжнародним агентством, яке робить зусилля для вирішення цього завдання.

Саме з Дня Феодота, 20 червня, нарешті, починали ходити на водойми і купатися — до цього вважалося, що злі духи (водяники й русалки) потягнуть людини під воду. Тепер же аж до дня Іллі, який відзначають на початку серпня, можна було проводити час біля річок і озер.

У православній церкві 20 червня вшановують пам’ять мученика Феодота Анкирского, який жив на території міста Анкіра в III столітті. Цікаво, що у Феодота був власний готель, в якому він часто розмовляв зі своїми постояльцями про віру і життя. Завдяки цьому, він зміг навернути в християнство багатьох грішників — вони покаялися і прийшли до Бога. Саме готель Феодота став притулком для багатьох християн, які піддавалися гонінням, організованим імператором. Крім того, Феодот намагався якомога частіше відвідувати в’язнів у темницях і ховав їх після страти або смерті від хвороб. Саме тоді 7 дів прийняли мученицьку смерть від рук гонителів.

Одна з цих дів з’явилася до Феодота у сні і звеліла йому підняти тіла дів з дна озера для того щоб їх поховати. Федот виконав прохання, і в цьому йому допоміг Господь. Так, коли Федот підійшов до озера, то піднявся дуже сильний вітер, вода відійшла, показалося дно, і старець побачив мучениць.

Сьогодні - День літнього сонцестояння та Всесвітній день біженців, фото-3

Іменини 20 червня відзначають: Афанасій, Анна, Олександр, Валерія, Богдан, Борис, Валентин, Василь, Віктор, Володимир, Григорій, Давид, Зінаїда, Іван, Лев, Максим, Марія, Михайло, Павло, Петро, Степан, Тарас, Федір, Федот, Лукіна, Сусанна, Клавдій.

Традиції та обряди на Федота

Люди моляться святому Феодоту про гарний урожай.

В це народне свято можна спокійно купатися в річках і озерах, не побоюючись русалок. Тільки потрібно помолитися святому Феодоту і попросити, щоб він уберіг від нещастя. В цей день святий не дає пустувати водяним духам. Він пильно стежить, щоб вони не заподіяли кому-небудь шкоди. Якщо йому на очі попадається русалка, він одразу гострим серпом обрізає їй волосся, в якому прихована чародійна сила.

Народні прикмети

З 20 червня, Дня Федота, люди починали купатися у водоймах та не боятися мавок чи хвороби. До цього дня уникали водойм, адже вірили, що злі духи можуть схопити та забрати людину на дно. Якщо на Федота видавалася тепла та приємна погода, буде хороший урожай жита. Якщо під час сходу сонця тепло та душно, то буде негода. Прислухалися до грому: якщо його чутно з різних боків неба, то слід очікувати сильний град та похмуру погоду на кілька днів.

Події

451 — відбулась битва на Каталаунських полях, внаслідок якої було зупинено просування гуннів в Європу

1768 — українські гайдамаки взяли Умань

1782 — затверджена Велика державна Печатка США

1792 — Велика французька революція: народне повстання в Парижі

1837 — королевою Великої Британії стає Вікторія I

1840 — Семюел Морзе отримав патент на телеграф

1863 — заснований перший в США банк (Національний банк Девенпорт штату Айова)

1867 — президент США Ендрю Джонсон оголосив про покупку Аляски

1895 — відкритий Кільський канал, що сполучає Балтійське і Північне моря

1918 — у Києві почався Всеукраїнський церковний собор

1919 — військова делегація Української Народної Республіки підписала з поляками мирний договір

1933 — відкритий Біломорсько-Балтійський канал

1939

перший в історії політ реактивного літака зробив німецький експериментальний літак з ракетним двигуном Гайнкель He.176

заарештовано видатного радянського режисера Всеволода Меєргольда

1963 — США й СРСР підписали угоду про встановлення «гарячої лінії» зв’язку між урядами двох держав

1990 — Бундестаг ФРН ухвалив рішення про перенесення столиці з Бонна до Берліна

1993 — перший пробний залізничний рейс по тунелю під Ла-Маншом

2003 — створений фонд Вікімедіа.

Народились

1690 — Петро Калнишевський, останній кошовий отаман Запорозької Січі.

1834 — Олександр Лазаревський, видатний український історик, генеалог, джерелознавець та видавець. Близький знайомий та один із перших біографів поета Тараса Шевченка.

1843 — Федір Стравінський, український оперний співак. Батько видатного композитора Ігоря Стравінського.

1893 — Іван Антипенко, український драматург, фейлетоніст.

1920 — Петро Тимошенко, український мовознавець.

1928 — Жан-Марі Ле Пен, французький політик.

1939 — Василь Василашко, український поет.

1949 — Лайонел Річі, американський співак.

1967 — Ніколь Кідман, американська кіноакторка.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#свята #традиції #прикмети #заборони
Оголошення
live comments feed...