• Головна
  • Полтавська музейна спільнота поповнилась першим в Україні етно-музеєм пива та самогону
15:00, 11 червня 2020 р.
Надійне джерело

Полтавська музейна спільнота поповнилась першим в Україні етно-музеєм пива та самогону

Полтавська музейна спільнота поповнилась першим в Україні етно-музеєм пива та самогону

Історичні джерела свідчать, що в 40-х роках ХІХ ст. “Жалуваною грамотою царя Волоху (молдаванину) на землю і селян полковнику Абазе велено дать 30 дворів Шидловского і 46 дворів у двухречном куте Полтавского уезда”.

Михайло Абаза – багатий поміщик, мав у Бесарабії величезні виноградники, отари тонкорунних овець, а в Одесі тримав розгалужений відкуп виноторгівлі. 1801 року переїздить на Полтавщину, одружується на доньці місцевої поміщиці Щербакової Єлизаветі. У 1840 році на місці хутора будує палац-будинок з довгою анфіладою на 126 кімнат, двоповерховий придворний театр у стилі бароко, цегельню, вовнообробну фабрику, кінну-поштову станцію, дві корчми.

Їдучи з Києва до Полтави вам не оминути Абазівку - траса ділить село. Проїздив його та зупинявся в маєтку і Тарас Шевченко в 1845 році, про що він згадує в повісті «Близнецы» більше ніж 30 разів.

Минули століття… Справу Михайла Абази у цих краях взявся відродити Василь Кожан. За кілька років з малого екологічного фермерського господарства виросла висококласна пивоварня. На підприємстві зуміли поєднати найкращу живу воду, передові світові технології та любов до справи свого життя.

Полтавська музейна спільнота поповнилась першим в Україні етно-музеєм пива та самогону, фото-1

Пивоваріння було поширеним промислом на Полтавщині. Під час розкопок на Більському городищі в Котельві було знайдено горщик з пророщеним ячменем, що є підтвердженням виготовлення скіфами пива та інших напоїв.

Знаменитим центром і лідером пивоваріння на Полтавщині в кінці ХVІІ ст. були диканські броварні Кочубеїв. Перед 1917 роком в Полтавській губернії працювало більше 20 заводів і броварень.

"Ідея створення музею виникла ще 13 років тому, так почався збір експонатів. Деякі були знайдені власноруч під час будівельних робіт на території готельного комплексу «Алмаз Плюс», деякі придбав, а дещо приносять у дар. Серед експонатів -  більше 30 видів саморобних самогонних апаратів, перші патенти на виготовлення алкоголю, рідкісні келихи та багато спеціалізованого старовинного приладдя. Унікальним експонатом є мідний козацький пивний чан, що дістався з дна Дніпра, його умисно не реставрували, щоб зберегти первозданність та енергетику пращурів", - розповідає Василь Кожан.

Полтавська музейна спільнота поповнилась першим в Україні етно-музеєм пива та самогону, фото-2

Коли почали займатися пивоварінням я їздив по заводах, що вже не працюють, цікавився, купував старовинне обладнання. Окрім цього, був у різних країнах, що славляться своїм пивом. Переймав досвід, а ще - привозив звідти старовинні та сучасні келихи, кружки, пляшки. Є й експонати зі славної Кочубеївської пивоварні.

Полтавська музейна спільнота поповнилась першим в Україні етно-музеєм пива та самогону, фото-3
Полтавська музейна спільнота поповнилась першим в Україні етно-музеєм пива та самогону, фото-4

Окрім чанів, казанів, пляшок, кружок тут є ще й ваги, контрольне обладнання, програвачі, телефони, навіть похідний «дипломат» радянського часу, де обов’язково мала бути поряд з електробритвою пляшечка «відрядної» горілки.

«Самогон » - специфічний міжнародний термін, і означає зроблену в домашніх умовах горілку, що в українських селах стала «валютою» за виконання різного роду сільськогосподарських робіт. Ось такі унікальні зразки обладнання для пивоваріння та самогону зібрали в історичному місці під Полтавою, в с. Абазівка і створили «Музей пива та самогону», який відкрив гостинні двері для відвідувачів з 1 липня 2018 року.

Засновник музею та його перший екскурсовод Василь Кожан з гордістю розповість про історію пива та самогону в двох кімнатах музею.

Музей пивоваріння та самогону - цікавий туристичний об’єкт з історичним підтекстом. Після знайомства з історією промислу, культурного споживання напоїв, можна побачити сучасний процес виготовлення пива та квасу в пивоварні «BEER HAUS».

Полтавська музейна спільнота поповнилась першим в Україні етно-музеєм пива та самогону, фото-5

Екскурсію завершують дегустацією свіжозвареного продукту та етнічних українських настоянок. А присмачити те все можна іншим колоритним частуванням: галушками та вареничками, червоним та зеленим борщиком у хлібному горщику та іншими суто українськими наїдками. До речі, більшість продуктів вирощені на власному фермерському господарстві.

Вас чекають за адресою: с. Абазівка, вул. Білоуська,52/1.

Для екскурсії потрібен попередній запис.

Зробити це можна за телефонами: 0964232828; 0956700465.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#музей #пиво #самогон #Полтава #історія #традиції
Останні новини
Оголошення
live comments feed...