15:00, 11 червня 2020 р.
Надійне джерело
Полтавська музейна спільнота поповнилась першим в Україні етно-музеєм пива та самогону
Історичні джерела свідчать, що в 40-х роках ХІХ ст. “Жалуваною грамотою царя Волоху (молдаванину) на землю і селян полковнику Абазе велено дать 30 дворів Шидловского і 46 дворів у двухречном куте Полтавского уезда”.
Михайло Абаза – багатий поміщик, мав у Бесарабії величезні виноградники, отари тонкорунних овець, а в Одесі тримав розгалужений відкуп виноторгівлі. 1801 року переїздить на Полтавщину, одружується на доньці місцевої поміщиці Щербакової Єлизаветі. У 1840 році на місці хутора будує палац-будинок з довгою анфіладою на 126 кімнат, двоповерховий придворний театр у стилі бароко, цегельню, вовнообробну фабрику, кінну-поштову станцію, дві корчми.
Їдучи з Києва до Полтави вам не оминути Абазівку - траса ділить село. Проїздив його та зупинявся в маєтку і Тарас Шевченко в 1845 році, про що він згадує в повісті «Близнецы» більше ніж 30 разів.
Минули століття… Справу Михайла Абази у цих краях взявся відродити Василь Кожан. За кілька років з малого екологічного фермерського господарства виросла висококласна пивоварня. На підприємстві зуміли поєднати найкращу живу воду, передові світові технології та любов до справи свого життя.
Пивоваріння було поширеним промислом на Полтавщині. Під час розкопок на Більському городищі в Котельві було знайдено горщик з пророщеним ячменем, що є підтвердженням виготовлення скіфами пива та інших напоїв.
Знаменитим центром і лідером пивоваріння на Полтавщині в кінці ХVІІ ст. були диканські броварні Кочубеїв. Перед 1917 роком в Полтавській губернії працювало більше 20 заводів і броварень.
"Ідея створення музею виникла ще 13 років тому, так почався збір експонатів. Деякі були знайдені власноруч під час будівельних робіт на території готельного комплексу «Алмаз Плюс», деякі придбав, а дещо приносять у дар. Серед експонатів - більше 30 видів саморобних самогонних апаратів, перші патенти на виготовлення алкоголю, рідкісні келихи та багато спеціалізованого старовинного приладдя. Унікальним експонатом є мідний козацький пивний чан, що дістався з дна Дніпра, його умисно не реставрували, щоб зберегти первозданність та енергетику пращурів", - розповідає Василь Кожан.
Коли почали займатися пивоварінням я їздив по заводах, що вже не працюють, цікавився, купував старовинне обладнання. Окрім цього, був у різних країнах, що славляться своїм пивом. Переймав досвід, а ще - привозив звідти старовинні та сучасні келихи, кружки, пляшки. Є й експонати зі славної Кочубеївської пивоварні.
Окрім чанів, казанів, пляшок, кружок тут є ще й ваги, контрольне обладнання, програвачі, телефони, навіть похідний «дипломат» радянського часу, де обов’язково мала бути поряд з електробритвою пляшечка «відрядної» горілки.
«Самогон » - специфічний міжнародний термін, і означає зроблену в домашніх умовах горілку, що в українських селах стала «валютою» за виконання різного роду сільськогосподарських робіт. Ось такі унікальні зразки обладнання для пивоваріння та самогону зібрали в історичному місці під Полтавою, в с. Абазівка і створили «Музей пива та самогону», який відкрив гостинні двері для відвідувачів з 1 липня 2018 року.
Засновник музею та його перший екскурсовод Василь Кожан з гордістю розповість про історію пива та самогону в двох кімнатах музею.
Музей пивоваріння та самогону - цікавий туристичний об’єкт з історичним підтекстом. Після знайомства з історією промислу, культурного споживання напоїв, можна побачити сучасний процес виготовлення пива та квасу в пивоварні «BEER HAUS».
Екскурсію завершують дегустацією свіжозвареного продукту та етнічних українських настоянок. А присмачити те все можна іншим колоритним частуванням: галушками та вареничками, червоним та зеленим борщиком у хлібному горщику та іншими суто українськими наїдками. До речі, більшість продуктів вирощені на власному фермерському господарстві.
Вас чекають за адресою: с. Абазівка, вул. Білоуська,52/1.
Для екскурсії потрібен попередній запис.
Зробити це можна за телефонами: 0964232828; 0956700465.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
11:54, 10 жовтня
21:32, 12 жовтня
14:04, 9 жовтня
3
17:55, 10 жовтня
23:18, 3 жовтня
live comments feed...