15:00, 9 червня 2020 р.
Надійне джерело

Обережно: гострий панкреатит!

Обережно: гострий панкреатит!

Що таке панкреатит?

Панкреатит - це запалення підшлункової залози. Панкреатит буває гострий та хронічний.

Для чого організму потрібна підшлункова залоза

Підшлункова залоза є великою залозу, яка відкривається протоками в дванадцятипалу кишку. Її ферменти допомагають перетравлювати жири, білки і вуглеводи їжі. Підшлункова залоза також виділяє гормони інсулін і глюкагон в кровотік. Ці гормони допомагають організму використовувати глюкозу, що отримується з їжі для отримання енергії.

До чого призводить запалення підшлункової залози?

Як правило, травні ферменти не стають активними, поки вони не досягають тонкої кишки, де вони починають перетравлювати їжу. Але при запаленні підшлункової залози, ці ферменти стають активними всередині підшлункової залози і починають «переварювати» саму підшлункову залозу.

Чому виникає панкреатит?

Гострий панкреатит зазвичай викликається жовчними каменями або надмірним вживанням алкоголю, але це не єдині причини. Якщо виключено вживання алкоголю і каменів в жовчному міхурі, слід ретельно вивчити інші можливі причини панкреатиту: аутоімунні захворювання, травми, оперативні втручання, інфекції та ін.

Як розпізнати панкреатит

Біль – головна ознака. Гострий панкреатит зазвичай починається з болю у верхній частині живота, яка може тривати кілька днів.

·Біль може бути сильною і може стати постійною

·Біль може локалізуватися тільки в животі, або може доходити до спини і інших областей тіла.

·Біль зазвичай посилюється під час їжі.

·Може з'явитися нудота і блювота

·Пульс може прискорюватись

·Може виникати задишка

Важкі випадки можуть викликати зневоднення і знижений кров'яний тиск. Серце, легені або нирки можуть вийти з ладу. Якщо в підшлунковій залозі виникає кровотеча, то за ним йде шок, а іноді і смерть.

Дієта і панкреатит

Основні принципи полегшення стану при запаленні підшлункової залози: голод, холод та спокій. У першу добу після нападу рекомендований повна відмова від їжі. Надалі дієта грає важливу роль у відновленні функцій залози після запалення.

Основні принципи дієтичного харчування в перші дні захворювання:

·Прийом їжі 4-5 разів на день

·Їжа повинна бути механічно перероблена (фарші, паштети, пюре, м'які каші та ін.)

·Кількість білка повинно бути не менше 150 гр в добу

·Кількість жирів скорочується, виключаються тваринні жири

·Виключаються прянощі

·Забороняється прийом продуктів підсилюють виділення ферментів

·Забороняється вживання смаженої їжі.

Після закінчення гострого періоду хвороби вимоги до дієти пом'якшуються. Допускається повернення до 3 разовому харчуванню, прийом твердої їжі, бульйонів, супів, невелика кількість прянощів. Як і раніше обмежуються жири тваринного походження, смажена і гостра їжа. Суворе дотримання адекватної дієти дозволяє з високим шансом запобігти новим загострення захворювання.

Коли у пацієнта припиниться нудота і блювота, рекомендований

Які наслідки можуть бути після панкреатиту?

Гострий панкреатит виникає раптово і триває протягом короткого періоду часу і зазвичай проходить без наслідків при адекватному реагуванні. Хронічний панкреатит не проходить і призводить до повільного руйнування підшлункової залози. Будь-яка форма панкреатиту може викликати серйозні ускладнення. У важких випадках може виникнути:

·Кровотеча

·Пошкодження тканин

·Інфекція

·Псевдокісти - скупчення рідини і залишків тканин.

·Пошкодження ферментами судин.

·Ферменти і токсини можуть потрапляти в кровотік, пошкоджуючи серце, легені, нирки або інші органи.

Чи можуть повторюватися напади гострого панкреатиту?

У деяких людей буває більше одного нападу, і вони повністю відновлюються після кожного, але гострий панкреатит може бути серйозним, небезпечним для життя захворюванням з багатьма ускладненнями. Близько 20% випадків гострого панкреатиту викликають важкі ускладнення. Гострий панкреатит зустрічається частіше у чоловіків, ніж у жінок.

Як лікують панкреатит?

Лікування залежить від тяжкості нападу. Якщо ускладнень з боку нирок та легень не відбувається, гострий панкреатит зазвичай проходить сам по собі. Лікування, як правило, призначене для підтримки життєво важливих функцій організму і запобігання ускладнень. Пацієнту рекомендовано модифікувати свій спосіб життя, скоригувати дієту та свою фізичну активність а також відмовитись від споживання алкогольних напоїв ( особливо від міцних напоїв). Медикаментозне лікування призначається лікарем.

Чи може гострий панкреатит викликати діабет?

Так, але дуже рідко, після дуже важкого випадку. Велику частину часу підшлункова залоза все ще здатна виконувати свої нормальні функції, включаючи вироблення інсуліну і контроль рівня цукру в крові. Проте, хронічний панкреатит з більшою ймовірністю може досить сильно пошкодити підшлункову залозу і викликати діабет.

Підготовлено
ЦГЗ МОЗ України
Наталя Усенко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#панкреатити #діагноз #консультація #інформація #медицина
Оголошення
live comments feed...