« Артеріальна гіпертензія не вирок, хворобу можна контролювати!»

« Артеріальна гіпертензія не вирок, хворобу можна контролювати!», Алла Широкова

17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією. За статистичними даними на гіпертензію хворіють у світі більше 1,5 мільярдів людей. Щорічно цю хворобу виявляють в 1млн. українців, а всього в Україні зареєстровано понад 12 млн. осіб, ( тобто прибизно 30% населення), хворих на АГ. «Гіпертензія – хвороба підступна і складна. Але з нею можна і потрібно боротися» - стверджують медики. Як саме? Ми зібрали думки полтавських та столичних фахівців з цього приводу.

За статистичними даними, на Полтавщині на гіпертензію хворіє близько третини населення. Тобто, картина така, як і по всій Україні загалом. При чому, цифра є майже незмінною протягом багатьох років. Серед хворих більшість – чоловіки. Це пов’язують, зокрема, з тим, що вони більше мають шкідливих звичок – палять, вживають алкоголь.

« Артеріальна гіпертензія не вирок, хворобу можна контролювати!», фото-1
« Артеріальна гіпертензія не вирок, хворобу можна контролювати!», фото-1

Головний лікар Полтавського обласного кардіологічного диспансеру Костянтин Вакуленко наголошує: « Гіпертензія – дуже підступна. Роками люди можуть її мати і це ніяк не виявляється. Іноді в результаті маємо інфаркти чи інсульти. При цьому часто оточуючі говорять – людина нічим не страждала, і раптом інфаркт. Ні, так не буває. Хвороба була, проте постраждалий про неї просто не знав.»

В нашій країні найбільш розповсюджене ускладнення гіпертензії – інсульт. Тим часом у Європі фіксують більше інфарктів.

Гіпертензія дуже часто – спадкова хвороба.

« - Спадковість – один із найвищих факторів ризику розвитку артеріальної гіпертензії в майбутньому. Виявлено тісну кореляцію між АТ найбільших родичів (батьки, брати, сестри).Існує позитивна динаміка між артеріальним тиском і віком. В цілому рівень діастолічного артеріального тиску підвищується до 55 років, потім змінюється мало. Систолічний артеріальний тиск постійно зростає з віком. Середні рівні і поширеність артеріального тиску у жінок молодого і середнього віку дещо менший ніж у чоловіків. Пізніше ця залежність змінюється» - розповіла лікар-кардіолог КП «3-я міська клінічна поліклініка Полтавської міської ради» Тетяна Зодова. Також вона говорить:

« - Підвищений АТ виникає вдвічі частіше серед тих, хто вживає від 1 до 5 чашок кави на день, порівняно з тим, хто не вживає взагалі. Відновлення ефекту кофеїну відбувається після декількох хвилин після вживання кави. Вживання алкоголю прямо корелює з рівнем АТ, причому як епізодичне так і хронічне. Частота АГ найменша серед осіб, що вживають алкоголь в окремих випадках, поступово зростає залежність від зростання щоденної кількості вживання. Нікотин різко підвищує АТ навіть у завзятих курців. При однакових рівнях АТ мозковий інсульт та ІХС у курців виникає у 2-3 рази частіше, ніж у осіб, що палять. Підвищенню АТ сприяє стрес, малорухливий спосіб життя. Фізичні навантаження під час виконання професійних обов’язків сприяють підвищенню АТ, а фізична активність в години дозвілля – навпаки, регулярні аеробні навантаження є ефективним засобом лікування АТ».

Спеціально для хворих з підвищеним АТ розроблена дієта №10, що включає обмеження кухонної солі до 5 г, вільної рідини до 1-2 л, тваринних жирів із заміною їх на рослинні, включення в раціон овочів, фруктів.

Столичний лікар Ольга Аркадьєва розповіла, як правильно вимірювати тиск. Це дуже важливо, візьміть собі на замітку. Отже:

  • Для дорослої здорової людини оптимальним є артеріальний тиск 120/80 мм.рт.ст.
  • За останніми рекомендаціями Європейського товариства кардіологів 2018 року, тиск 140/90 мм рт.ст. і вище є причиною для встановлення діагнозу артеріальної гіпертензії.
  • При вимірюванні тиску в домашніх умовах приводом для звернення до лікаря з метою діагностики артеріальної гіпертензії є показник 135/85 мм рт.ст.
  • Коли вимірюєте тиск, робити це потрібно в спокійному місці після 5 хвилин відпочинку, в положенні сидячи та спираючись на спинку стільця, обидві ноги тримати на підлозі.
  • За 30 хв до вимірювання тиску не можна курити, вживати каву та інші напої, що містять кофеїн, пити алкоголь та виконувати інтенсивні фізичні вправи.
  • Використовувати для вимірювання потрібно манжетку відповідного розміру: для більшості людей підходить стандартна (ширина — 12-13 см, і довжина — 35 см)
  • Манжетка має бути розміщена на плечі на рівні серця, на 2-3 см вище ліктьового згину, руку мають вільно лежати на столі.
  • Вимірюйте тиск щонайменше двічі з інтервалом 1 хвилина та розрахуйте середній показник.

« - Багато років поспіль я закликаю наших громадян – хоч іноді змірюйте тиск. Є певний відсоток людей, які при його підвищенні не відчувають недомагання, і саме тому хворобу знаходять тоді, коли вона вже не на початковій стадії, а встигла уразити інші органи. Тому хоча би раз на рік проходьте хоча б мінімум обстежень: аналіз крові на цукор та холестерин, огляд терапевта. Це може вас убезпечити і зберегти життя» - наголошує Ольга Аркадьєва.

Читайте також: Сьогодні - Всесвітній день з глаукомою

гіпертензія хвороба профілактика
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Політика
Журналісти 0532.ua отримали інформацію про депутатів, які потраплять до міської ради від політичної партії "За майбутнє", лідером якої у Полтаві є Олександр Мамай. Варто відзначити, що це не є офіційною інформацією від ТВК, а лише результатом розрахунків, які провели у самому штабі партії. 1. Олександр Мамай. Двічі міський голова навіть якщо програє вибори і втретє не сяде у крісло керівника міста, зможе бути депутатом ради, адже має перший номер у списку....
Суспільство
28 жовтня Кабінет міністрів погодив проєкт постанови, що дозволяє залучати до відповідальності власників авто на європейській реєстрації. Про це в Facebook повідомив один з ініціаторів законопроєкту про зниження акцизу на ввезення автомобілів, народний депутат від Слуги народу Євгеній Брагар. Він зазначив, що в грудні 2019 року був підписаний меморандум між Авто Євро Силою і міністром МВС про непритягнення до відповідальності власників автомобілів на європ...
Суспільство
У приміщенні актової зали виконавчого комітету Київської районної в м. Полтава раді провели презентацію та громадські обговорення проєкту детального плану території по вулиці Січових Стрільців. Відбулося це сьогодні, 30 жовтня. Замовником проєкту детального плану цієї території виступило Управління капітального будівництва Полтавського міськвиконкому, а розробником – ФОП Гузік В.В. Проєктом детального плану передбачається містобудівний аналіз території час...
Суспільство
У Полтаві лікарні отримають додаткові кошти на облаштування кисневих точок у закладах. Відповідне рішення ухвалили сьогодні, 30 жовтня, на позачерговому засіданні міськвиконкому, що пройшло у режимі відеоконференції. Провів засідання секретар Полтавської міської ради Олександр Шамота. На порядку денному розглянули проєкт рішення Про внесення змін до показників міського бюджету на 2020 рік. Так, за словами заступниці начальниці бюджетно-фінансового управлін...
Суспільство
Назва свята “Хелловін” походить від "переддень Дня усіх святих" (англ. All Hallows' Eve). Виник “Хелловін” у Британії ще за язичницьких часів. Історики вважають, що згодом ці традиції поєдналися з християнством. Ще пізніше свято зазнало метаморфоз в американській адаптації. В Україні “Хелловін” почали відзначати буквально кілька років тому, але він набуває дедалі більшого розповсюдження . Головним символом “Хелловіну” є так званий ліхтар Джека. Це гарбуз,...
Новини компаній
Чорна п’ятниця, свято всіх шопоголіків, уже зовсім скоро — у цьому році вона випадає на 27 листопада. Але ця подія настільки популярна, що її розтягують на кілька днів. Епіцентр цього року вже втретє братиме участь у Чорній п’ятниці, традиційно запропонувавши покупцям найширший асортимент за найкращими цінами із шаленою вигодою. Покупці зможуть робити покупки зі знижками на Чорну п’ятницю як у 62 торговельних центрах Епіцентрах по всій країні, так і онлайн...
Суспільство
Сьогодні о 14.00 у Полтаві на площі біля сесійної зали обласної ради відбулась передача 13 шкільних автобусів освітнім закладам області, зокрема, опорним. Подібні два автобуси в кінці вересня отримали Новогалещинський ліцей у Козельщинському районі та Заводська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 у Лохвицькому районі. Обидві автівки оснащені місцями для дітей з інвалідністю. Усі 15 автобусів закуплені за кошти державної освітньої субвенції на умовах співфінансування з м...
Суспільство
Як ми вже повідомляли, Полтава лишилася у червоній карантинній зоні. Чи будуть вводити у зв’язку з цим обмеження пяснив голова ОДА Олег Синєгубов у своєму телеграм – каналі: « Полтава залишається в «червоній» зоні карантину, однак додаткові обмеження ми не вводимо. До того ж дозволяємо відновити навчання в молодшій школі (1-4 класи). Це компромісний крок, адже залишатися з маленькими дітьми дома мають змогу не всі батьки чи родичі. 5-11 класи в Полтаві – н...
Суспільство
На засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняла рішення про нові зони карантину в Україні.У червону зону карантину потрапили 11 обласних центрів, Київ залишився в помаранчевій зоні. З понеділка в червоній зоні карантину опиняться: міста Володимир-Волинський, Ковель та Нововолинськ, Іваничівський, Ківерцівський і Турійський район Волинської області; Слов’янський район Донецької області; міста Житомир,...