• Головна
  • Горбанівська ікона - прадавня хранителька Полтавської землі
12:00, 19 квітня 2020 р.
Надійне джерело

Горбанівська ікона - прадавня хранителька Полтавської землі

Горбанівська ікона  - прадавня хранителька  Полтавської землі

З давніх-давен у народі особливо шанують Пресвяту Богородицю. У будь-яких бідах та життєвих перипетіях багато віків поспіль християни звертаються до неї - заступниці, утішительки і помічниці. Церковне передання стверджує, що « вже сама присутність Діви Марії пом’якшувала злі серця, вселяла надію і віру в тих, хто впадав у відчай та безвір’я».

Але не всім у цьому світі випало щастя знаходитися поруч з Дівою Марією, і тоді апостол – євангеліст Лука написав лик пречистої на дошці того столу, за яким відбувалася трапеза Святого Сімейства. Особисто Діва Марія благословила той образ словами: «Благодать Народженого від Мене і Моя буде з цією іконою». Це був Першообраз Богоматері, створений для молитовного поклоніння християн. Перша ікона. Відтоді чимало їх з’явилося з-під пензля художників - іконописців. А деякі стали чудотворними.

Багато таких святинь (і широковідомих і місцевошанованих) ще на початку 20 століття часи було і в нас, на Полтавщині. До наших днів дійшло кілька. Це, зокрема, Козельщинська ікона Божої матері (нині знаходиться у Козельщинській обителі); образ «Упованіє всех концов земли» (з Хресто-Воздвиженського монастиря).

Горбанівська ікона  - прадавня хранителька  Полтавської землі, фото-1

Будищанська ( Пушкарівська) ікона. А ще - Горбанівська ікона (що перебуває у Свято-Макаріївському соборі Полтави).

Горбанівська ікона  - прадавня хранителька  Полтавської землі, фото-2

Ікону Горбанівської Богоматері було знайдено у передмісті Полтави у першій чверті 18 століття, невдовзі після Північної війни. За легендою, козак Горбань косив траву і відчув, як коса зачепилася за щось і зламалася. Нахилившись, чоловік побачив понівечену іконку, з ока Діви Марії котилася сльоза, а краї образка були обрізані. Поблизу місця, де знайшов Горбань ікону, раптом забило благодатне джерело, яке струменить і до сьогодні.

Горбанівська ікона  - прадавня хранителька  Полтавської землі, фото-3

Про свою знахідку Горбань повідомив духовенство, її розмістили у Миколаївському храмі, біля неї почалися дива, що їх ретельно перевіряли і записували у церковну книгу.

Горбанівська ікона  - прадавня хранителька  Полтавської землі, фото-4

Майже через століття на честь ікони збудували мурований храм – Різдво Богородичний.

Горбанівська ікона  - прадавня хранителька  Полтавської землі, фото-5

Церкву звели завдяки старанням благодійників, зокрема, козацького полковника Ілії Волковнякова. Коли саме будували храм достеменно не відомо, та у 1734 році він вже існував, оскільки у дореволюційному єпархіальному архіві зберігалися метричні книги, датовані саме цим роком. У 1765 році біля церкви збудували дерев’яну дзвіницю . А у 1818 році на місці старого храму, за дозволом єпископа Полтавського і Переяславського – преосвященнішого Мефодія, та стараннями настоятеля – священника Євтихія Павловського, постав новий, мурований храм. У 1855 році звели і муровану дзвіницю. Згодом , на пам’ять про події 17 жовтня 1888 року (спасіння царської сім’ї під час залізничної аварії), при церкві поміщиком Летуновським влаштували ще й капличку.

Від самого початку чудотворний образ шанобливо зберігали полтавці. Гарно прикрашений, він стояв у дерев’яній церкві. А згодом, у мурованій, він був розміщений праворуч від вівтаря , у спеціальному кіоті, покритий срібно позолоченою ризою, створеною на пожертви поміщиці Стороженкової. Ризу оздобили коштовним каміння , великою кількістю коштовних підвісок, які люди дарували храму на знак подяки за різноманітні зцілення та допомогу у скрутних обставинах життя. Далі – розповідає краєзнавець Тетяна Черкасець:

« - Радянські господарі у 30 х роках 20 ст. Горбанівську церкву стерли з лиця землі. Образ зберігся, безслідно зникла тільки коштовна риза. У кінці 30 х років ікона перебувала у Макаріївському кафедральному соборі, а коли і він перестав діяти, колишні черниці Великобудищанського монастиря Антонія і Ананія довгий час переховували святиню у себе вдома. Восени 1941 року Макаріївський храм відкривають. І ікона знову посідає в ньому чільне місце. У 1946 році Свято Преображенський храм отримує статус кафедрального, і образ переносять туди. У 1963 собор знищили, і Горбанівська святиня знову повертається до Макаріївського храму. Згідно із пророцтвом юродивого Кузьми Івишина, Свято Макаріївська церква зустріне друге пришесті Христове, і саме Горбанівська ікона оберігатиме прихожан від усіх негараздів».

Починаючи із середини 19 століття, у Полтаві щоліта проводили урочисті Хресні ходи з Горбанівською святинею . Це була надзвичайно піднесена подія. Ікону урочисто виносили з церкви.Духовенство на чолі з губернатором із святинею в руках обходили все місто. Після 30 років 20 ст. хресний хід від Горбанівки заборонили, дозволяли її переносити тільки в межах міста. Але у 60 роках заборонили і це. Святиня пережила лихоліття Радянської влади, і нині перебуває у Свято – Макаріївському кафедральному соборі, де їй може вклонитися кожен, хто завітає до храму. За словами релігійних співів, ікона є «заступницею і похвалою землі нашої Полтавської».

Горбанівська ікона  - прадавня хранителька  Полтавської землі, фото-6

« - У традиції православної церкви – не тільки вшанування святих угодників Божих, але й святих ікон, зокрема, святих ікон Пресвятої Богородиці. Ми вклоняємося Пресвятій Богородиці Діві Марії. І віримо, що вона клопочеться перед нами і перед своїм Божественним сином, Господом і спасителем. Бажаю, що б ви завжди відчували у своєму серці і милість, і ласку, і благодать Божу» - говорить владика Филип, митрополит Полтавський і Миргородський УПЦ

Горбанівська ікона  - прадавня хранителька  Полтавської землі, фото-7

Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ікона #історія #полтава
Оголошення
live comments feed...