12:00, 19 березня 2020 р.
Надійне джерело
Топ-фейків про коронавірус: штрафи та ув’язнення батьків за появу дітей на вулицях та вертольоти з хімікатами
З початку карантину в Україні в мережі масово стали розпускати всілякі чутки і жахливі подробиці про новий вірус Covid-19. Спочатку паніку стали нагнітати в групах у Вайбері, розсилаючи в батьківські чати. Перелякані батьки стали відразу пересилати тексти всім своїм знайомим, таким чином, створюючи піраміду недостовірної інформації.
Але, як повідомляють в СБУ, всі чутки і фейки "приходять" з Росії, щоб створити штучну паніку в рядах українців. Також у мережі "гуляє" голосове повідомлення від невідомого чоловіка з характерним "поволзьким" акцентом, в якому чоловік мовить, мовляв "в Україні вже сотні тисяч заражених і сотні загиблих".
Ми вирішили детальніше розповісти про кожен з них.
1. Вертольоти з хімікатами.
Це, мабуть, найбільш поширений і масовий тип фейку про коронавірус в Україні. Особливо в нього повірили пенсіонери і молоді мами з дітьми. Звичайно ж, в цьому повідомленні немає ні граму правди. У Міноборони України повідомили, що ніяких операцій не планується, і вся інформація є відверто провокацією.
2. Патрулі, відловлюють школярів.
"З сьогоднішнього дня по місту починається патрулювання вулиць для виявлення дітей і підлітків шкільного віку через карантин". Таке повідомлення отримали безліч батьків по всій Україні. І ця інформація також є "роздуванням паніки".
"Інформаційно-аналітичні підрозділи департаменту кіберполіції фіксують різке збільшення випадків поширення різних чуток і неправдивої інформації в зв'язку з введенням в країні режиму карантину для боротьби з особливо небезпечною коронавірусною інфекцією", - розповідають в поліції.
Школярі можуть бути спокійні, але їм рекомендують утриматися від прогулянок на вулиці при скупченні людей.
3. Штрафи за вихід на вулицю.
"Вийшов на вулицю і оштрафували на 5 тисяч гривень".
Страшно? Даремно. В цьому немає ні граму правди. Ніхто не буде вас штрафувати. Адміністративна відповідальність може наступити як раз для тих, хто такі чутки поширює. Так що не хвилюйтеся - ніхто у вас гроші забирати не буде.
4. Дітям не можна бути на вулиці.
Черговий фейк про дітей. Пишуть, мовляв "випустіть дитину - отримаєте штраф або термін у в'язниці".
Зокрема, у Полтаві активно поширюють цю інформацію, що буцімто передбачені штрафи батьків, якщо їхні діти з’являються на вулиці в період карантину. Зазначено, що штрафи почнуть застосовувати саме з 18 березня. Окрім грошових стягнень, на батьків буцімто чекає і позбавлення волі.
"З завтрашнього дня дітей на вулицях бути не повинно. В умовах карантину діти сидять вдома. Патрульна служба перевірятиме виконання наказу", - поширюють в інтернеті.
Ювенальна превенція заявляє, що таких заходів немає ні в одному місті України.
– Штрафи є для тих, хто порушує правила торгівлі, діяльності закладів, які є у переліку (розважальні тощо), де можуть бути багато людей. Тоді виїздять представники комісії, яка створена при міськвиконкомі, і поліція та вирішують щодо накладення штрафів. Для батьків таких штрафів не передбачено, – розповів Руслан Возниця, прессекретар патрульної поліції Полтави.
Звідки у фейку ноги – у Верховній Раді були подібні пропозиції, а дехто сприйняв на віру все та поширює.
Національна поліція України пише:
– Просимо вас використовувати лише офіційні повідомлення органів влади. Змушені констатувати, що наразі інформаційно-аналітичні підрозділи департаменту Кіберполіції фіксують різке збільшення випадків розповсюдження різноманітних чуток та неправдивої інформації у зв’язку із введенням у державі режиму карантину для боротьби з особливо небезпечною коронавірусною інфекцією. Ті, хто розповсюджує фейки в таких умовах, мають на меті поширення паніки та дестабілізацію ситуації. Фейки, чутки та відверта неправда має різноманітний характер: починаючи від фейку про розпилення вночі дезінфікуючих засобів із гелікоптерів над спальними районами великих міст і завершуючи забороною прогулянок із дітьми вулицями Києва під загрозою адміністративної та кримінальної відповідальності. Шановні громадяни! Просимо вас критично ставитися до таких чуток та повідомляти Департамент кіберполіції про їх поширення за електронною адресою: [email protected] та телефоном - 0442900110 для встановлення джерел їх поширення та притягнення до відповідальності осіб, котрі поширюють завідомо неправдиву інформацію.
– З питань, що стосуються порядку організації карантинних заходів та відповідальності за їх порушення, офіційна інформація буде розповсюджуватися виключно офіційними каналами через Інтернет-портали Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства внутрішніх справ, - повідомила Оксана Блищик з Кіберполіції.
5. "Коронавірус вже у Харкові".
Колишній депутат Харківської міськради Анатолій Родзинський вирішив "хайпануть" на темі коронавірусу і почав поширювати чутки про те, що вірус уже у Харкові.
"Привіт, це Родзинський. Коронавірус вже у Харкові", - написав екс-депутат.
Після того, як Родзинський проплатив такий рекламний пост в кількох телеграм-каналах, він пообіцяв "роздати безкоштовно 1000 масок", чим влаштував величезне скупчення обманутого його інформацією народу, велика частина з яких були пенсіонери.
Вони влаштували бійку і тисняву за маски, які радісно роздавав Родзинський. Відзначимо, що пенсіонери більше за інших схильні до інфекції, і, таким чином, недбайливий екс-депутат піддав ризику сотні харків'ян.
6. Міф шостий: “Люди не притягують до себе вірус своїм мисленням та панічним страхом і не мають право вибору хворіти чи ні”.
Як уберегти себе від коронавірусу? Насправді хвороба у голові та передається інформаційно. Зберігайте спокій і любов у серці, медитуйте. І подивіться це відео.
Раніше ми писали Як зробити антисептик своїми руками
Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...