14:00, 12 січня 2020 р.
Надійне джерело
Полтавцям розповіли, які права та обов’язки мають водії громадського транспорту
Відвалився люк на ходу, випала людина під час руху, придавило ногу, розбили носа – і це все не сюжет із якогось фільму в стилі екшн, а лише невелика частина «пригод»під час поїздки у громадському транспорті. Дуже часто водії громадського транспорту не зупиняються на зупинках, коли бачать пільговика чи пенсіонера, порушують правила перевезень або дорожнього руху, внаслідок чого травмуються пасажири. Не проводиться прибирання та санітарна обробка транспортних засобів.
Як же уникнути порушень своїх прав у громадському транспорті з боку водіїв, перш за все аби відстоювати свої права, необхідно принаймні їх знати. Про те, які ж права та обов’язки мають водії громадського транспорту консультують фахівці Регіонального центру з надання безплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.
Питання щодо прав та обов’язків водіїв визначені Законами України «Про транспорт», «Про автомобільний транспорт», «Про міський електричний транспорт», Правилами надання населенню послуг з перевезень міським електротранспортом, Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правилами дорожнього руху.
Відповідно до вищезазначених нормативно-правових документів водій автобуса насамперед зобов’язаний мати посвідчення водія на право керування транспортними засобами відповідної категорії; виконувати вимоги чинного законодавства та правил технічної експлуатації автобуса; мати із собою і пред'являти для перевірки уповноваженим особам передбачені законодавством документи.
Часто ми спостерігаємо таку ситуацію, що водії рухаючись містом зупиняються не на всіх зупинках, проте нормами чинного законодавства передбачено обовязок водіїв дотримуватися визначеного маршруту та розкладу руху автобуса.
Відносно дотримання прав пасажирів водії зобов’язані приймати, розміщувати та видавати багаж пасажирам на передбачених графіком руху зупинках; стежити за виконанням пасажирами своїх обов'язків та безпечним розміщенням ними багажу і ручної поклажі в автобусі; здійснювати висадку пасажирів у разі заправлення автобуса паливом під час виконання перевезення; вживати необхідних заходів до забезпечення безпеки пасажирів у разі виникнення перешкод для руху на маршруті (туман, ожеледь тощо), які не дають змоги продовжити поїздку, а також у разі вимушеної зупинки на залізничному переїзді; перевіряти під час посадки на приміському або міжміському маршрутах наявність в осіб квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу; зупиняти під час виконання рейсу в режимі маршрутного таксі автобус для посадки на вимогу в місцях зупинки громадського транспорту, а також в інших місцях, але не ближче ніж за 100 метрів від місця зупинки громадського транспорту, якщо це не суперечить Правилам дорожнього руху; зупиняти автобус для посадки та висадки пасажирів на відстані не більше ніж 0,05-0,1 метра від краю проїзної частини дороги. Також водії зобовязані пройти перед виїздом на маршрут медичний огляд, забезпечити перевірку технічного стану і комплектності транспортного засобу; дотримуватися визначеного законодавством режиму праці та відпочинку; бути охайно одягненим, чемно поводитися з пасажирами.
Важливим обов’язком водіїв, про які навіть не здогадувалися пасажири є те, що зобов’язані оголошувати найменування і тривалість зупинки; продавати квитки пасажирам до початку руху автобуса у передбачених законодавством випадках; забезпечити у разі відставання пасажира від автобуса на шляху прямування збереження його ручної поклажі, багажу.
Звертаємо Вашу увагу на те, що у разі здійснення приміських, міжміських або міжнародних перевезень водії зобовзані надавати допомогу пасажирам з числа осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення в розміщенні ручної поклажі, багажу, крісел колісних, палиць, милиць, ходунків та інших особистих речей, а також під час посадки в автобус і висадки з нього; у разі обслуговування пасажирів з числа осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення перевіряти після прибуття їх до пункту призначення, чи здійснили такі пасажири заплановану висадку та чи не забули багаж та/або ручну поклажу, особисті речі; забезпечувати перевезення багажу в багажних відділеннях автобуса (у разі їх наявності) або розміщення так, щоб не заважати вільному проходу пасажирів уздовж салону автобуса та не блокувати доступ до основних і аварійних виходів; надавати допомогу особам з інвалідністю та іншим маломобільним групам населення під час посадки в автобус і висадки з нього, у тому числі особисто піднімати та опускати механічні апарелі та механізми задля створення умов для зручного користування зазначеним транспортним засобом особами, які пересуваються на кріслах колісних.
Проте, пасажирам слід пам’ятати, що водії окрім обовязків мають і відповідні права. Так, водій автобуса має право вимагати від пасажирів виконання їх обов'язків; перевіряти під час посадки в автобус на приміських, міжміських та міжнародних маршрутах наявність квитків на проїзд і квитанцій на перевезення багажу; не видавати багаж, якщо пасажир не пред'явив квитанцію на перевезення багажу; не допускати до поїздки пасажира, якщо в салоні відсутні вільні місця (крім випадків, коли в пасажира є квиток на місце в салоні); відмовити у разі виконання рейсів у режимі маршрутного таксі у зупинці для посадки та/або висадки у місці, розташованому на відстані ближче ніж 100 метрів від облаштованої зупинки громадського транспорту, або на порушення Правил дорожнього руху.
Пасажирам також необхідно і дотримуватися власних обов’язків, адже відповідно до норм чинного законодавства водії мають не допускати до поїздки пасажирів, які не мають квитків або не пред'являють посвідчення, що підтверджує право на пільговий проїзд, або якщо вони перебувають у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, порушують громадський порядок, мають при собі небезпечні вантажі, зокрема легкозаймисті, вибухонебезпечні і такі, що можуть забруднити транспортний засіб чи одяг пасажирів, адже першочергово поїздка має бути безпечною.
Окрім цього, звертаємо Вашу увагу на низку заборон, що застосовуються до водіїв. Так водію автобуса забороняється починати рух до повного зачинення дверей та відчиняти їх до повної зупинки автобуса; змінювати маршрут і графік руху. Наступна заборона, як показує практика деякими водіями не виконується в повній мірі, а саме: водіям заборонено розмовляти з пасажирами, їсти, пити, курити під час руху автобуса; продавати пасажирам квитки під час руху автобуса; відмовляти пасажирам в обслуговуванні, крім передбачених законодавством випадків; обирати пасажирів за вигідністю їх прямування.
Для забезпеченн безпеки пасажирам водім також заборонено перевозити в автомобілі гострі і ріжучі предмети, пожежонебезпечні, вибухові, отруйні, їдкі, сморідні та наркотичні речовини, вогнепальну зброю без чохлів, інші небезпечні предмети) перевозити тварин, крім передбачених законодавством випадків; порушувати вимоги цих Правил, Правил дорожнього руху та правил технічної експлуатації транспортного засобу.
У разі порушень Ваших прав Ви можете звернутися до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, яке знаходится за адресою: 36008 м. Полтава, вул. Європейська 155, (будівля Податкової інспекції м.Полтави, 1 поверх, окремий вхід праворуч від центрального) (0532) 63-95-15.
Додатково повідомляємо, що при порушенні Ваших прав як споживачів, виявленні порушень правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту – звертайтеся до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за адресою: 36000, м.Полтава, вул.Воскресенський узвіз, 7, тел./факс (0532) 60-66-47 email: [email protected]
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області працює за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40.
Отримати фахову правову допомогу громадяни можуть звернувшись до відповідних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.
Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел. (0532) 56-02-88.
Кременчуцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Кременчук, вул. Небесної Сотні, 54, тел. (05366) 3-00-38.
Лубенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Лубни, вул. Монастирська, 17, тел. (05361) 77-479.
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103.Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.
Читайте також: Дороги на Полтавщині у проїздному стані
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Як відновити волосся після літа: професійна косметика в допомогу
Новини компаній
15:44
Вчора
15:00
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
09:16, 7 грудня
10:32, 3 грудня
11:21, 5 грудня
14:38, 28 листопада
6
10:00, 3 грудня
17
live comments feed...