Рік математики, цифрової грамотності та підвищення кваліфікації: 12 новацій української освіти у 2020 році

1. Розвиток STEAM-освіти

За словами міністра освіти і науки Ганни Новосад: 2020 — рік впровадження STEAM-підходу в Україні. Нагадаємо, STEAM — science, technology, engineering, art and mathematics — освітній підхід з акцентом на такі напрямки, як наука, технології, інженерія, мистецтво та математика. Йдеться про якісне викладання природничо-технічних предметів з відповідною матеріально-технічною базою. На це передбачили в чотири рази більше коштів з держбюджету, ніж торік. Зокрема, інвестиції підуть на оснащення кабінетів та лабораторій з фізики, хімії, біології тощо. У кожній школі має бути забезпечений мінімум для опанування матеріалу на практиці. Окрім цього, профінансують створення міжшкільних STEAM-центрів, які могли б функціонувати як центри вивчення предметів, проведення експериментів. Там буде сучасне і дорожче обладнання. Яке саме? Це обиратимуть самі школи. Хтось захоче придбати обладнання для занять з робототехніки, хтось — гаджети для доповненої реальності.

2. Розвантаження освітніх програм

Акцент на STEAM не означає, що дітям доведеться зранку до ночі вчити формули. Навпаки, для освітян почнеться робота над новими освітніми програмами у 5–9-х класах, які будуть розвантажені та більш компетентнісно орієнтовані. На думку пані Ганни, донині програми з природничо-технічних предметів будувалися так, ніби всі діти мають знати всю теорію. Хоча різні учні опановують її на різному рівні. Не виділено ядро знань, без якого складно зрозуміти подальший матеріал в старших класах та яке можна використовувати на практиці. Програми так перевантажені теорією, що частині школярів не вистачає часу і можливостей сприйняти і відпрацювати базові речі. Для цього матеріал має бути зрозумілим, цікавим і практичним.

Почнуть також по-новому готувати вчителів. «Будемо спільно з партнерами працювати над підвищенням кваліфікації педагогів, — сказала пані міністр. — У нас є ціла екосистема партнерів — від ГС «Освіторія» до приватних шкіл, які допомагають підвищувати професійну майстерність вчителів, маючи новаторський досвід».

3. Акцент на математику

2020 оголосили роком математики. Активно займуться перепідготовкою вчителів математики. Також змінюватимуть програму. На думку Ганни Новосад, нині скидається на те, що ми готуємо дітей до вищої математики в старших класах. Замість цього теорію пояснюватимуть через зрозумілі життєві ситуації, скажімо, як, знаючи певні формули, можна обчислити кількість метрів шпалер, щоб зробити вдома ремонт. Також готуватимуть для ДПА нові тести ЗНО з математики, які у 2021 році стануть дворівневими: 1) рівня стандарту; 2) рівня стандарту та профільного рівня.

4. Усі школи перейдуть на державну мову

Ті школи, де ще викладають предмети російською, румунською чи іншою мовою, із вересня навчатимуть дітей українською. Мову нацменшин викладатимуть на відповідних уроках.

5. У пілотних школах — завершальний етап початкової освіти

Із вересня в обраних школах діти перейдуть до останнього для початкової школи 4-го класу. Цей досвід важливий для пілотування нового стандарту початкової освіти, адже перші випускники початкової школи за НУШ продемонструють, наскільки програма ефективна. У 2020 займатимуться організаційно-методичним супроводом у 3-му (у більшості шкіл) та 4-му (у пілотних школах) класах.

6. Дитсадки отримають міжнародну оцінку

Можна сказати, дошкільні заклади матимуть свій варіант тесту PISA. Але перевірятимуть, звісно, не вихованців, а заклади дошкільної освіти — за міжнародним інструментом оцінювання ECERS. Зокрема, вивчатимуть, чи середовище має розвивальну дію, чи раціонально організоване, чи провокує самостійну діяльність вихованців, чи може дитина і позайматися в групі, і усамітнитися. Заняття мають будуватися не за обраною дорослими темою, а через організацію ігрових або реальних подій: підготовка до свята, екскурсія, догляд за живим кутком, «спілкування» з казковим персонажем тощо.

7. Безкоштовні лікбези з цифрової грамотності

У січні 2020 Кабінет Міністрів запустить Національну програму цифрової грамотності. Планується за три роки навчити цифрової грамотності мінімум 6 млн українців. Базові звички мають бути доступні всім, щоб подолати нерівність у цьому питанні. За результатами першого в Україні соціологічного дослідження, поки що 54 % українців не досягли середнього рівня знань щодо користування гаджетами. Кожен сьомий українець взагалі не має цифрових навичок. Кожен другий підліток був жертвою онлайн-шахрайства. На онлайн-платформі запустять різні види безкоштовних курсів. У 2020 це буде базовий курс, а також окремі для вчителів і для батьків («Онлайн-безпека для дітей»). Ті, хто не зможе навчатися онлайн, матимуть можливість працювати в офлайн-хабах. Їх створять у центрах надання адмінпослуг, бібліотеках, школах та університетах.

8. Школярам запропонують програми обміну

У 2020 році стартує програма мобільності молоді. Для 100 тис. дітей з усієї України заплановані програми обміну та екскурсії, які дадуть змогу відвідати інші куточки країни.

9. Музичні та художні школи оновлять

Почнеться реформа позашкільної освіти, яка теж має відповідати вимогам Нової української школи. Виховувати майбутніх музикантів, співаків, художників відтепер планують у спецшколах. А типові музичні та художні школи мають орієнтуватися на потреби та інтереси дитини, а не шукати й вирощувати майбутніх професіоналів. Приміром, окрім «класичної програми», грати ті мелодії, які популярні у підлітків та цікавлять їх, малювати листівки.

10. Інклюзивне навчання вчителів стане обов’язковим

Програма підвищення кваліфікації вчителів початкових класів міститиме обов’язковий модуль — інклюзивне навчання. Також надалі збільшуватиметься мережа інклюзивно-ресурсних центрів. Планують, що їх буде 700.

11. Вступ до університетів дещо зміниться

Відтепер абітурієнти, які претендують на бюджет, зможуть подати не 7, а лише 5 заяв на будь-яку кількість спеціальностей. Це пов’язано з аналізом даних за попередні роки: третина учасників відмовляється від місць за шостим пріоритетом, а тим паче за сьомим.

Віднині встановлено мінімальний конкурсний бал для вступу або переведення на бюджет: він має бути не нижчим за 125. А до окремих спеціальностей — особливі вимоги. І якщо для майбутніх медиків нічого не змінилося, то на спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини» конкурсний бал збільшили — тепер він має бути не нижчим за 140, а не 130, як раніше.

На чимало спеціальностей доведеться складати іноземну мову. Якщо у 2018 їх було 18, то у 2020 — 80. Під час вступної кампанії 2020 року майже всі вступники на основі повної загальної середньої освіти подаватимуть заяви тільки в електронній формі, за винятком незначної частини абітурієнтів деяких категорій. Навіть ті вступники, які мають право на пільги, зможуть завантажити сканкопії документів, що підтверджують їхні права.

12. Гроші «ходитимуть за вчителем»

Вже з 2020 року вчителі зможуть самостійно обирати форму, вид і місце підвищення своєї кваліфікації. У цьому напрямку діятиме принцип «гроші ходять за вчителем». Кошти на професійний розвиток вчителів закладено в державну субвенцію НУШ, яка в держбюджеті становить 1,4 млрд грн. Уже в січні буде зрозуміло, скільки на цю мету отримуватимуть заклади освіти і, відповідно, самі педагоги.

Педагогічна рада затверджуватиме орієнтовний план підвищення кваліфікації, яке може відбуватися на спеціальних програмах або на семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах та стажуваннях. Для школярів це означає збільшення кількості задоволених, сучасних, висококваліфікованих вчителів.

Підготовлено за матеріалами відкритих джерел

Читайте також: Молоді полтавські вчителі отримають 21 тисячу гривень від Уряду

школа освіта учні
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Екологія
- Казково виглядає синоптична ситуація найближчими днями, - повідомляє київський синоптик Наталка Діденко у своєму метеоблозі. - І не тому, що дуже красиво, хоча комусь, може, трапилася фантастична паморозь на деревах, а тому, що зачарована якимось казковим потужним героєм. У нашому випадку казкові герої та казковий розклад такий - знову потужний антициклон над континентальною Європою і масштабна циклонічність над північною частиною. А ми, Україна, - між н...
Культура
Як повідомили у Полтавській міській раді, на конкурс подаються роботи у жанрах: есе, нарис, оповідання, вірші, поема, ода, п’єса. Обсяг конкурсних робіт для прозового або драматичного твору – не більше 20 друкованих сторінок, поетичного – не більше 10 віршів. Переможцям та призерам конкурсу у кожній віковій групі (молодша: 13 – 15 років, середня: 16 – 18 років, старша: 19 – 28 років) присуджується персональна премія, учасникам конкурсу за рішенням журі – з...
Суспільство
23-го січня у Полтавському університеті економіки і торгівлі (http://puet.edu.ua/) розпочали навчання для іноземних студентів за курсом «Креативне підприємство» в рамках проєкту Creative Spark. Метою проєкту є сприяння розвитку підприємницьких навичок та креативної економіки у семи країнах: Україні, Казахстані, Узбекистані, Киргизстані, Азербайджані, Вірменії, Грузії, за підтримки Великої Британії. Першими слухачами курсу стали студенти університету із різ...
Суспільство
Працівники Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області здали кров для хворих, потреби яких забезпечує Полтавська обласна станція переливання крові. Таким чином підтримали естафету, почату колегами з управлінь в інших регіонах. Серед співробітників Служби судової охорони Полтавщини є ті, хто неодноразово рятував людське життя, здаючи свою кров. До акції приєдналися і працівники, які стали донорами вперше. «Нині донорство характер...
Суспільство
24-го січня у полтавському концерт-холі «Villa Крокодила» розпочинається «Snow Tattoo Fest Poltava-2020». Цього року для участі у ньому приїхали 68 тату-майстрів з різних областей України. -        Цього року найбільше учасників із Полтави, Дніпра та Харкова. Наш фестиваль популярний, тому що проходить у зимове міжсезоння. До нас їдуть майстри і щоб показати своє уміння, і щоб поспілкуватися із представниками субкультури, - розповідає Юрій, один із організ...
Культура
Організатори анонсують проведення ІІІ Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Poltava 5, 6, 7 червня 2020 року. Традиційно до участі запросять відомих шведських і українських літераторів. Команда фестивалю націлена дивувати відвідувачів і планує запрошувати нових гостей, додавати цікаві локації, експериментувати з форматами зустрічей. «Третій фестиваль – це вже певний міжнародний бекґраунд та локальна історія, своєрідний етап і маленький ювілей. Як орга...
Суспільство
Про проблеми організації роботи з дітьми з синдромом Дауна та шляхи їх вирішення говорили на робочій нараді у Полтавській міській раді, яку провела заступник міського голови з гуманітарних питань Світлана Нестуля. У нараді також взяли участь заступник міського голови Тетяна Юрченко, директор Міського центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю Людмила Лисенко, фахівці міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, представники уп...
Кримінал
Миргородським відділом поліції ГУНП Полтавщини розшукується неповнолітній Зімниця Сергій Васильович, 21.07.2003 року народження, мешканець Миргородського району. За інформацією, що надійшла сьогодні від рідних, хлопець останній раз спілкувався з матір’ю телефоном 12.01.20 – відтоді зв’язок з ним втрачений. Може перебувати у друзів у Полтаві На момент зникнення неповнолітній Сергій Зімниця був одягнутий в двосторонню куртку блакитного і зеленого кольору та...
Політичні новини
Фракція «Батьківщина» у Полтавській міській раді завжди тримає слово та продовжує відстоювати інтереси малого та середнього бізнесу. Саме на цьому наголошує лідер Фракції Олег Бєлоножко, коментуючи ситуацію щодо Законів №128, 129. Нагадаємо, що з подання депутата Юрія Бойко ще у листопаді депутати Фракції «Батьківщина» у Полтавській міській раді ініціювали звернення до Президента України та Верховної ради України «Щодо відміни прийнятих ВР Законів №128, 12...