Сьогодні - Святий вечір. Як святкували його наші предки на Полтавщині?

Сьогодні - Святий вечір. Як святкували його наші предки на Полтавщині?, Алла Широкова

Завтра православні християни зустрічатимуть одне з найвеличніших свят –Різдво Христове, а передує йому Святий вечір.

До свят завершували всю важливу роботу по господарству – від наведення ладу в хаті та обійсті до ремонту робочого реманенту, ткання полотна й вичинки шкір, і як стемніє, накривали стіл.

На покуті, біля образів, господар ставив ритуальний сніп пшениці - дідух, що символізував достаток та багаті врожаї. Для Дідуха обов’язково відбирали пахуче сіно.

Сьогодні - Святий вечір. Як святкували його наші предки на Полтавщині?, фото-1

Господиня починала приготування ще з раннього ранку. Першою магічною дією було добування вогню. Жінка дістає з покуття кремінь і кресало, які останні дванадцять днів лежали під образами. Вона тричі кладе на собі знак хреста і, ставши обличчям до схід-сонця, викрешує «новий вогонь». Цим вогнем вона розпалює в печі дванадцять полін, що їх припасала та сушила дванадцять днів останнього місяця.

А вже як з`являється у небі перша зоря, родина сідає вечеряти . Спочатку найстарший член родини читає молитву, дякуючи Богові за рік, що минув, та просячи благословення на майбутнє . Не забували і про небіжчиків. Їх згадували поіменно, приказуючи : «Царство їм небесне, хай легенько лежиться, а нам легко живеться». Свят вечір називали багатим, багатим був і стіл - неодмінно готували кутю і одинадцять пісних страв.

Сьогодні - Святий вечір. Як святкували його наші предки на Полтавщині?, фото-2

Кутю, накриту вишиваним рушником, урочисто вносила хазяйка, а всі присутні куштували з горщика по черзі.

Після домашньої вечері діти обов*язково мали почастувати своїх хрещених . Брали вузлики з гостинцями , і йшли по їхніх домівках. Але найвеселішим атрибутом свят-вечора було колядування, коли молодь збиралася у гурти і ходила по селу, вітаючи усіх . У кожному дворі розігрували справжню виставу з віншувальних пісень колядок та жартівливих сценок.

Всі члени родини цього вечора повинні бути вдома. Кажуть, якщо в цю ніч десь заночувати, то цілий рік будеш блукати по світу. Не можна і сваритися в цей день, а навпаки, треба помиритися з ворогами, щоб у новому році було мирно і в хаті, і поза хатою

Настрій на свят-вечір був особливо піднесеним, з вечірньої служби люди поверталися, вітаючи одне одного «Христос рождається! Славімо його!» Не забудьте і ви привітати цього вечора своїх рідних знайомих, адже, за традицією, не можна Свят вечір зустрічати наодинці. І не забудьте за звичаєм наших предків віднести вечерю хрещеним.

Читайте також: У Полтаві розгорнулося Різдвяне містечко

свято вітання традиції
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі