Абітурієнтам радять йти вчитись на програмістів, будівельників та менеджерів з продажу

На які спеціальності варто вступати, аби мати престижну роботу та гідну зарплату.

Реєстрація на складання Зовнішнього незалежного оцінювання-2013 розпочалася 4 січня і триватиме до 5 березня.

Вже зараз майбутні абітурієнти визначаються із напрямками спеціальностей та вищими навчальними закладами, до яких вони вступатимуть. За оцінками експертів ринку праці, найбільше сьогодні потрібні менеджери з продажів, програмісти та тестувальники. Але, крім того, фахівці прогнозують зростання запиту роботодавців та престижу роботи в галузі будівництва та сільського господарства.

Проте експерти-освітяни зазначають, що серед абітурієнтів цього року залишатимуться популярними такі напрямки підготовки, як юридичний та економічний

В Україні ніхто достеменно не знає, яких спеціалістів і скільки нам потрібно, вважає директор Центру тестових технологій та моніторингу якості освіти Ігор Лікарчук. За його словами, планування державного замовлення в нашій країні відбувається «дивними методами, і ще дивнішими - розподіл держзамовлення між вищими навчальними закладами».

- Тому говорити про те, скільки і яких нам потрібно спеціалістів, і відповідно до цього планувати вступну кампанію, не доводиться. Цього ніхто не робив і найближчим часом не збирається, – зауважив експерт.

Лікарчук вважає, що в Україні готується надмірна кількість менеджерів, юристів, фахівців у галузі туризму, і водночас гостро не вистачає фахівців з інженерних та будівельних спеціальностей. При цьому освітянин переконаний, що мотивувати дітей вступати на непопулярні спеціальності можна лише одним чинником – гідними заробітними платами. Проте, на думку Ігоря Лікарчука, від вступу на такі спеціальності відштовхує не тільки усвідомлення перспективи недостатнього заробітку в майбутньому, але й те, що на факультетах, де, наприклад, готують інженерів та будівельників, набагато складніше навчатися.

- Наша школа перестала вчити вчитися, перестала готувати людину до здобуття знань. Тому люди й вступають не туди, де доведеться вивчати вищу математику чи «опір матеріалів», а туди, де легше навчатися, де можна списати реферат чи магістерську роботу, – підсумував експерт.

Екс-міністр освіти України Станіслав Ніколаєнко переконаний, що аби зрозуміти, яких спеціалістів потрібно готувати Україні, треба знати її зовнішньополітичний курс.

- Якщо ми рухатимемося в Євросоюз, то знадобиться більш високотехнологічна продукція і відповідні спеціалісти, які зможуть її виробляти. Якщо ж ми рухатимемося в Митний союз, то спеціалізація буде в інших рамках, – зазначив він.

Цього року при вступі до університетів, на думку експерта, популярними будуть напрямок ІТ-технологій, юридичні спеціальності та економіка. Проте затребуваними, за його словами, також будуть інженерні, технологічні та будівельні професії, плюс медицина. Крім того Ніколаєнко наголосив, що не можна говорити, що в Україні готується надмірна кількість певних фахівців, наприклад, юристів.

- У результаті подібних розмов уряд знищує бюджетну підготовку юристів. Так, за останні кілька років в рази зменшили бюджетну підготовку юристів, економістів. Таким чином, наноситься жорсткий удар по конституційних правах, і дітям із бідних сімей неможливо буде стати юристами й економістами, – вважає експерт.

Мотивувати абітурієнтів вступати на нині непопулярні  спеціальності, на думку Станіслава Ніколаєнка, можна гідною зарплатою.

- В структурі ВВП зарплата займає 32%, а в Америці – більше 70%. Тобто якщо ми платитимемо низьку зарплату своїм робітникам, вони все одно йтимуть туди, де платитимуть більше. Наприклад, коли у 2005-2007 роках підвищили зарплату учителям, стрімко виросли конкурси у педагогічні вищі навчальні заклади, і вакансії по школах скоротилися до нуля, – зазначив він.

Сьогодні на ринку праці зростає кількість вакансій для молодих спеціалістів без великого досвіду роботу, і ця тенденція вражає експертів ринку праці, зазначила керівник напрямку PR компанії «HeadHunter» Наталія Маціпура. За її словами, раніше вимагалися три-шість років досвіду роботи, зараз – один-три роки, що, на думку спеціаліста, є абсолютно реалістичною вимогою, тому що людина, навчаючись за Болонською системою, може здобути такий досвід ще в університеті, працюючи чи на півставки, чи десь підробляючи. Найбільший запит роботодавців наразі існує на менеджерів з продажів.

- В часи економічної нестабільності всі компанії шукають менеджерів з продажів товарів і послуг, або менеджерів у поєднані з маркетологами чи піарщиками, тобто людина, яка б могла продавати послуги, просувати компанію та шукати клієнтів. Це треба для того, щоб збільшувати прибутки компанії. Якщо менеджери продають дорогі товари чи послуги, то до них висуваються додаткові вимоги - по красі, тому, як вони вдягаються, як уміють переконувати, - зазначила експерт. Також, за словами Маціпури, є великий попит на ІТ-спеціалістів: програмістів і тестувальників. Причому системних адміністраторів це не стосується, оскільки їх вистачає на ринку і серед них висока конкуренція за робочі місця. Тож експерт радить всім майбутнім абітурієнтам, хто прагне в подальшому мати гарне майбутнє, розуміються в математиці, вміють працювати з комп'ютером та мають потенціал писати програми, йти в програмісти.

На сьогоднішній день ринок перенасичений юристами та економістами, розповіла Наталія Маціпура. Так, на початку 2012 року серед юристів був дуже високий конкурс на місце, досить малі пропозиції по зарплатах. Через це ринок змушує пристосовуватися, і у підсумку, за словами фахівця, юристи стають універсальними, як журналісти: окрім прямих обов'язків, вони сьогодні мають уміти і виконувати функції заступника директора, і часом вести кадри, і вміти шукати нестандартні шляхи виходу з ситуацій.

- Якщо говорити про масові спеціальності, де дуже висока конкуренція між кандидатами, то це юристи. Хоча серед них є 8-9%, яким пропонують високі зарплати, - додала експерт.

Найбільше вакансій зараз в Україні стосуються сфери продажів, маркетингу і реклами, інформаційних технологій, бухгалтерії, банків та фінансів, зазначила Маціпура. Але, не дивлячись на це, роботодавцям часто складно знайти справжніх кваліфікованих спеціалістів, наголосила вона.

- Наші студенти, які приходять на ринок праці після університетів, часто неадаптовані. Часто вони не готові навіть до роботи з офісною технікою, не завжди вміють працювати у програмах, які зараз затребувані ринком. Студенти, які звикли платити хабарі і купувати оцінки, і на роботі мислять відповідно, розраховують про все домовитися. А насправді ринку потрібні спеціалісти, які вміють працювати і пропонувати свої ідеї, - зазначила експерт.

Така тенденція, на думку Наталії Маціпури, склалася через відсутність комунікації між вищими навчальними закладами і роботодавцями та нерозуміння того, що потрібно роботодавцю. У підсумку останнім часто доводиться самим виховувати працівників для себе.

- Якщо виші випускають 100%, то 30% з них взагалі не потрібні жодному роботодавцю, - наголосила вона. Говорячи про те, на які спеціальності цього року варто вступати абітурієнтам, експерт запевнила, що на програмістів ще щонайменше років десять буде запит. На менеджерів із продажу запит потихеньку спадатиме, але ще зберігатиметься роки три-чотири. Також підвищуватиметься запит у сфері освіти, науки та розробок.

- Зараз бракує технологів, інженерів, тих людей, які будуть щось виробляти, а також тих, хто розуміє виробничий процес та може його організувати. І завжди потрібні люди з мисленням оптимізаторів, особливо у нас в країні, де бізнесу складно працювати, і потрібно вигадувати шляхи економії та підвищення ефективності, - додала фахівець. Крім того, Наталія Маціпура переконана, що невдовзі зникне стереотип про непрестижні спеціальності. Так, вона зазначила, що фрезерувальник вищого розряду сьогодні може отримувати 12 тисяч гривень, а юрист із досвідом роботи шість років може отримати пропозицію в кращому разі у 8 тисяч гривень. Тож головне – бути справді висококваліфікованим спеціалістом і добре знатися на своїй справі.

Підтверджує наявність такої ситуації на ринку праці і віце-президент Асоціації експертів ринку праці Оксана Краснощек. За її словами, також найбільш затребувані сьогодні менеджери з продажів, тому що кожному бізнесу потрібно просувати свої послуги. Проте, зауважила вона, жоден український ВНЗ не готує менеджерів з продажів. Тому працедавці, як правило, розглядають суміжні спеціальності: наприклад, якщо компанія займається сільгосппродукцією, то розглядає випускників сільськогосподарських вищих навчальних закладів, аби вони розуміли специфіку галузі. Також затребуваними є фахівці ІТ-індустрії, зазначила Краснощек. І ці два напрямки (менеджери з продажів та ІТ-спеціалісти) залишатимуться затребуваними найближчими роками. Тож ці спеціальності варто освоювати. При виборі майбутньої професії, на думку Оксани Краснощек, слід відштовхуватися від економічних показників, тобто які галузі розвиватимуться найближчим часом - саме вони вимагатимуть висококваліфікованих працівників.

- Це – сільськогосподарський напрямок, ІТ-сфера, будівництво та готельно-ресторанний бізнес. Розвиватимуться різноманітні проекти по будівництву житла, реконструкції мостів, доріг тощо, тому робота у цій сфері буде. Тут великий голод у представниках робітничих спеціальностей, він пов'язаний з тим, що будівельники із досвідом роботи та високою кваліфікацією їдуть за кордон, бо там умови праці та зарплати кращі, ніж тут. Але наші працедавці почали розуміти, що за гарного будівельника потрібно платити, й починають пропонувати гарні умови. Тому сьогодні відбувається відтік будівельників з-за кордону, багато хто повертається в Україну, - розповіла експерт.

У підсумку Оксана Краснощек наголосила, що заробляти гарні гроші можна, й працюючи будівельником, головне – бути гарним спеціалістом. 

"ТСН"
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Завтра у Полтаві у зв'язку з проведенням планових робіт  у деяких районах міста буде відключено електропостачання. Орієнтовно, електрику вимикатимуть з 8 до 17 години - інформує " Полтаваобленерго". Отже, перелік адрес такий:  Вул. Курчатова, 2/14, 4, Ю.Тимошенка, 6, 8, 10, 12, 12а, Котляревського, 2, 8, 10, Європейська, 7, 9, 11, Соборності, 6, 8, 10, 30, 30а, 32, 34, Л. Бразова, 1-13, 17-27, Примакова, 19, Т. Кислякової, 28, Шилівська, 2-50, Д. Балацько...
Суспільство
Сьогодні міністр охорони здоров’я Максим Степанов провів традиційний щоденний брифінг, в ході якого торкнувся актуальної теми – трансплантації органів. Зокрема, Максим Степанов зауважив, що в 2021 році в Україні планують втричі збільшити кількість трансплантацій нирок, печінки - в чотири рази, серця - у вісім разів. Як цього досягти? За словами Степанова, приоритет буде за посмертним донорством. « - Так, головним напрямом буде саме донорство посмертне. Впе...
Суспільство
Служба зайнятості повертається до звичного режиму роботи – центри зайнятості відновлюють особистий прийом громадян і готові до надання комплексу послуг зі сприяння у працевлаштуванні не тільки онлайн, а й безпосередньо у центрах зайнятості. Це стосується всіх центрів зайнятості та філій, розміщених у «зеленій» зоні рівня епідемічної небезпеки. Продовжують працювати з частковими обмеженнями центри зайнятості в районах, де визначено «жовтий», «помаранчевий»...
Суспільство
Пора кавунів розпочалася. Хоча слід зауважити,  цьогоріч ми поки що не спостерігаємо такої великої кількості тимчасових локацій з їх продажу, як це було торік. Продавці стверджують – справжній бум почнеться за тиждень – два. Однак питання, як правильно вибирати солодку ягоду актуальне в будь – якому разі. Про це нам розповіла лікар – терапевт Олена Зоріна. ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД - ВАЖЛИВИЙ « - Є таке прислів’я: «Зустрічають по одежці». Так от для кавунів воно ак...
Суспільство
Вчора увечері близько 21 години до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про пожежу господарчої будівлі на вул. Центральній у с. Сем’янівка Полтавського району. Коли рятувальники прибули на місце події полум’я охопило покрівлю. Після опівночі пожежа була повністю ліквідована. Внаслідок пожежі ніхто не загинув та не отримав травм. Вдалося врятувати будівлю, розташовану поруч. За словами місцевих жителів, нерухомість належить громаді Всеукраїнського с...
Суспільство
Полтавський напівмарафон цьогоріч пройде у новому форматі. Пандемія коронавірусу внесла свої корективи, а тому захід відбудеться з використанням онлайн технологій – про це повідомляють організатори спортивного дійства: « - Кожен учасник реєструється на відповідну дистанцію, яку буде бігти самостійно в день заходу зі стартовим пакетом організаторів, використовуючи GPS-технологій з подальшим експортом даних забігу до сервісу STRAVA або використанням самого з...
Суспільство
В Україні станом на ранок 9 серпня 2020 року — 80 тисяч 949 людей інфіковані коронавірусом COVID-19. Плюс 1199 нових випадків за добу. Померли 1897 людей (+18 летальних випадків підтверджено за добу). Одужали – 43 972 (+317). Досі хворіють: 35 080. По областях (за кількістю інфікованих): 1. Львівська область — 10 851 особа інфікована за весь час (+125 нових лабораторно підтверджених випадків за добу). 2. Київ — 9498 (+120). 3. Рівненська область — 6840 (+9...
Суспільство
Сьогодні – День працівників ветеринарної медицини. В Україні його відзначають з 2001 року, відколи було оприлюднено відповідний Указ президента. В Указі було сказано, що свято встановлюється, «за вагомий внесок працівників ветеринарної медицини у забезпечення ветеринарного і епізоотичного благополуччя, ветеринарно-санітарної безпеки продуктів тваринництва та охорони навколишнього середовища». За сухими словами – далеко не проста щоденна праця тисяч ветерин...
Суспільство
Вчора у Полтаві компанія молодих людей напідпитку влаштувала вечірку на одному з міських пляжів. Як стало нам відомо з власних джерел, на зауваження оточуючих вони не реагували. Потім почали плавати. В результаті один з чоловіків втопився. Подія сталася близько 22 години. На місце події прибули рятувальники, однак, пошуки тривають досі.Станом на 10 50 тіло не знайшли. Читайте також: У Полтаві аварія - не розминулися два легковики