• Головна
  • У Полтаві в рамках “Дівич-вечора” пройшов майстер-клас з виготовлення короленківської новорічної іграшки
10:00, 14 грудня 2019 р.
Надійне джерело

У Полтаві в рамках “Дівич-вечора” пройшов майстер-клас з виготовлення короленківської новорічної іграшки

У Полтаві в рамках “Дівич-вечора” пройшов майстер-клас з виготовлення короленківської новорічної іграшки

13 грудня о 16:00 у Полтавскому літературно-мемориальному музеї В. Г. Короленка пройшов “Дівич-вечір”, в рамках якого проводився майстер-клас з виготовлення короленківської новорічної іграшки у дуже затишній та щирій атмосфері.

Виготовлення новорічної іграшки започаткована самим В.Г. Короленком дуже давно та живе завдяки працівникам музею і зараз. Трохи наївна, проста у виготовленні іграшка додає передноворічному періоду розслабленого, святкового настрою. Під час майстер-класу дівчата зазвичай обговорюють свої справи, задуми, плани на майбутнє.

У Полтаві в рамках “Дівич-вечора” пройшов майстер-клас з виготовлення короленківської новорічної іграшки, фото-1

- Майстер-класи були започатковані приблизно п’ять років тому, - розповідає науковий співробітник музею Короленка Людмила Вітенко. - Ми вирішили урізноманітнити перебування наших дітей у музеї в зимовий період. Думали, щоб їм таке цікаве запропонувати і вирішили, чому б не зробити разом з ними копії короленківських ялинкових прикрас. Взяли декілька іграшок, ті, які на ялинці Короленка, і зняли з них лекала. Розібрали їх і зробили свій авторський варіант. Абсолютно ексклюзивний, тому що таких моделей іграшок неможливо знайти в інтернеті, чи знайти у когось іншого. Унікальність в тому, що це копії саме тих сторічних ялинкових прикрас, якими прикрашена ялинка Короленка і якими прикрашали ялинки ще доньки письменника Короленка. Вони теж виготовляли приблизно такі ж іграшки. Ми взяли найпростіші матеріали, адже і вони виготовляли іграшки з недорогих матеріалів – це картон, папір, фольга. З цього і почали робити.

- Дівчатам дуже подобається затишність у музеї, - говорить організаторка заходу, член мандрівної спільноти “Покателік” Лариса Степанова. - Ми починали з дітей. Але потім я подумала, чому тільки діти можуть ходити. Адже ми теж хочемо відпочити. І от кожного року у грудні ми розпочинаємо марафон майстер-класів з виготовлення короленківської іграшки. Ми його назвали Дівич-вечір, бо вирішили зробити захід лише для дівчат та жінок. В основному у нас збираються дівчатка, щоб поговорити с подругами. Інколи приходять навіть великим компаніями і за розмовами, за створенням іграшки відпочивають. Це такий собі релаксовий майстер-клас.

За виготовленням новорічної іграшки жінки розслабляються, спілкуються та сміються у дружній компанії.

- Перший рік це було тільки для дітей, адже ми взагалі не бачили потенційної дорослої аудиторії, якій би сподобався цей майстер-клас, - згадує Людмила Вітенко. - Але потім деякі туристичні клуби почали говорити, що їм цікаво і вони хочуть привезти дорослих. Ми пішли на такий експеримент. І дорослим, як виявилось, сподобалося. Ми довго не могли зрозуміти секрет, чому дорослим подобається на цих майстер-класах. Але уже навіть впізнаємо людей, які приходять до нас із року в рік. Обнімаємось і запитуємо чого ви приходите. А вони відповідають, що приходять релаксувати. Тобто створюється особлива атмосфера – добра, домашня, душевна, з гумором, спілкуванням. Робимо цікаві речі, говоримо про Короленка, про традиції, які були започатковані у цьому домі сто років тому. Сьогодні, наприклад, робимо балеринку. У нас є ще модель клоуна, яку ми виготовляємо з маленькими дітьми, адже вона простіше. Сьогодні на столі у кожного набір з 12 елементів, з них ми і будемо збирати балерину.

- Мене, перш за все, зацікавила новизна майстер-класу, тому що до цього я про таке навіть не чула і не бувала на таких заходах, - ділиться молода учасниця майстер-классу, студентка Педагогічного університету Каріна. - Тим більше, зараз, в такий час Нового року та Різдва. Хочеться самій щось прикрасити, зробити власноруч і подарувати рідним. Відчути магію свята. Тому і вирішила спробувати та побувати ще раз у садибі.

- На свят-вечір, на Андрія, захотілося прийти на майстер-класс, - каже учасниця майстер-класу Марина Шевчук. - Також я проводжу власні волонтерські заняття у групах і ми теж займаємося різними виробами в рамках арт-терапії. Тому я вирішила, що мені це буде дуже корисно.

- Давно мріяла сюди потрапити, і ось знайшовся привід, - зазначає учасниця майстер-класу Інна Сивокій. - Я раніше вже співпрацювала з мандрівною спільнотою Покателік і мені дуже сподобалося.

- Майстер-класи це модна тенденція. Їх роблять у бібліотеках, музеях. Але ми не пішли з модою в унісон, а вирішили проводити концептуальні майстер-класи - , зазначає Людмила Вітенко. - Перш за все, ми вирішили відновити давню традицію родини Короленка.

В.Г. Короленко приїхав до Полтави з Петербургу у 1900 році уже у статусі всесвітньо відомого письменника, автора “Дітей підземелля”, з Петербургу. Привіз із собою родину, а разом із родиною і традицію відзначати тут Новий рік і Різдво.

У Короленка у одного з небагатьох вдома встановлювали ялинку. Для полтавців це була така дивина, що до нього сходилося багато дітей – погратися, походити навколо ялинки. Але найцікавіше для них було роздивитися прикраси.

У Полтаві в рамках “Дівич-вечора” пройшов майстер-клас з виготовлення короленківської новорічної іграшки, фото-24

Короленко ніколи не витрачав статків на покупку дорогих іграшок. Він витрачав їх на благодійність – на покупку хліба, одягу та взуття бідним. Коли його доньки просили, щоб він купив їм іграшки у магазині, щоб прикрасити ялинку, він їм говорив, що купувати не потрібно, з тої причини, що ви самі можете придумати якісь іграшки, виготувати їх власноруч і ними ж прикрасити ялинку. Дівчатка, маючи хист до малювання, почали виготовляти іграшки. Ці іграшки тепер знаходяться у мемориальній частині музею на ялинці. Доньки Короленка робили іграшки з найпростіших, дешевих матеріалів – папір, картон, фольга, нитки. Все те, що можна було купити у магазинах. А їх подружки, які вчилися з ними разом у Маріїнській жіночій гімназії, потім почали просити, щоб дівчатка навчили і їх робити ці іграшки. Згідно щоденниковим записам, це робилося із року в рік, до 1921 року, кожного року, напередодні католицького Різдва, 25 грудня. Мати у Короленка була католичка і тому у родині відзначали це свято.

Кожного року, у грудні, тих людей, які хотіли прийти і навчитися разом с доньками Короленка виготовляти іграшки ставало все більше і більше. І вже їм потрібно було ставити довгі столи і закуповувати багато паперу та картону. Доньки Короленка самі варили клей, у них був свій домашній рецепт. Так, у дружній атмосфері з’являлися прості, на перший погляд, іграшки. Співробітники музею зняли ці іграшки, змалювали з них лекала і відтворили в такому вигляді, в якому вони були зроблені сто років тому.

На ялинці у садибі Короленка висять повтори – їх відтворили студенти кафедри образотворчого мистецтва Педагогічного університету.

На вітрині представлені фондові іграшки. Саме такі виготовляли доньки Короленка. І саме такі балерини спробували зробити на майстер-класі.

Раніше ми писали, що у Полтаві нагородили переможців конкурсу “Молодь року 2019”

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дівич-вечір #майстер-клас #новорічна іграшка #короленківська іграшка #Полтава
Останні новини
Оголошення
live comments feed...