У новобудові біля парку «Перемога» виявили ряд порушень

Полтава – історичне місто, відоме своїм самобутнім культурним надбанням далеко за межами нашої країни. Невід’ємною складовою цього безцінного спадку є забудова історичного центру міста, сформована багатьма будівлями - пам’ятками культурної спадщини, збереженим регулярним розплануванням кварталів, парками, скверами, об’єктами монументального мистецтва. Саме тому збереження цього архітектурного середовища потребує уважного ставлення з боку громади та обраних нею органів місцевого самоврядування. Особливої уваги вимагає розміщення нових об’єктів містобудування чи реконструкції існуючих, без чого не можливо уявити сталий розвиток сучасного населеного пункту. Будівництво нових житлових будинків має гармонійно поєднуватись з покращенням якості громадських просторів, забезпечення міської тканини надійною підосновою інженерного забезпечення, доріг, тротуарів, озеленення.

Вже протягом тривалого часу міська влада переймається станом парку «Перемога». За підтримки іноземних партнерів відбувся конкурс концепцій реконструкції парку, результати якого були представлені громаді, депутатам, представникам творчих спілок та громадських організацій. Краща пропозиція була покладена в основу проекту реконструкції, який пройшов усі необхідні стадії погоджень та державну експертизу. При наявності необхідних обсягів фінансування почнеться реалізація проекту, однак, частково окремі елементи проектного рішення вже зараз з’являються в парку завдяки залученим грантовим коштам.

Поруч із входом до парку, за адресою проспект Першотравневий, 18а, нещодавно зведено новий будинок, який, враховуючи високий рівень та професіоналізм розробки проектної документації, мав стати окрасою площі та проспекту. Однак, вже на завершальній стадії будівництва полтавські архітектори стали помічати дивну трансформацію проектних рішень (на жаль, не в кращий бік), особливо, що стосується опорядження фасадів. Виникали запитання і до якості опорядження, і до влаштування благоустрою прилеглої території.

Ми звернулися за коментарем стосовно вищевказаної ситуації до начальника Управління з питань містобудування та архітектури, головного архітектора міста Миколи Шевельова.

- Це відповідальне місце, і підхід до проектування і будівництва має бути надзвичайно відповідальним. Зазначений будинок знаходиться в історичному ареалі, центральній комплексній охоронній зоні, в зоні охорони археологічного культурного шару, поруч із об'єктами культурної спадщини — Полтавським літературно-меморіальним музеєм І.П.Котляревського (пам’ятка архітектури національного значення - житловий будинок Капніста, початок ХІХ ст.) по просп.Першотравневому,18 та міським парком культури і відпочинку «Перемога» по проспекту Першотравневому, 20. На стадії завершення будівництва управління звертало увагу забудовника на необхідність дотримання вимог чинного законодавства, проектної документації та просило надати інформацію щодо організації благоустрою прилеглої території, озеленення. Ми намагаємося бути в конструктивному діалозі з усіма будівельними організаціями і вчасно вказувати на виявлені недоліки, надавати в межах повноважень необхідні консультації, маючи на меті створення в Полтаві високоякісних та сучасних об'єктів будівництва. Але, на превеликий жаль, ні звернень управління з питань містобудування та архітектури, ні зауважень від проектної організації забудовник не прийняв до уваги. - каже Микола Шевельов і продовжує:

- В рамках виконання робіт з благоустрою був збудований декоративний портик, який слугує входом у парк. Слід зазначити, що побудований він з порушеннями, які регламентують доступність громадського простору. Там влаштована сходинка (нічим не обґрунтована), яка перешкоджає пішохідному рухові, а особливо людям з інвалідністю та маломобільним групам населення. Ця негативна обставина була підкреслена керівництвом міста і восени минулого року нами, разом з управлінням капітального будівництва, було отримано доручення зустрітися з будівельною організацією і донести до неї необхідність усунення всіх недоліків.

- Чи відбулась така зустріч? Як відреагував забудовник?

- Так. Разом з начальником управління капітального будівництва Володимиром Годнею, ми зустрілися з представником забудовника і безпосередньо на об’єкті вказали на всінедоліки. Представник забудовника занотував наші зауваження і пообіцяв донести їх до свого керівництва.

За словами М.Шевельова, далі цих обіцянок діло не пішло. Будинок було введено в експлуатацію з численними недоліками. Як відомо, згідно чинного законодавства, міські ради та їх виконавчі органи не беруть участі та не мають відповідних повноважень щодо введення об’єктів будівництва в експлуатацію – зараз це повноваження ДАБІ. А нещодавно, до інших негативних явищ, пов’язаних з будинком по Першотравневому, 18, додалися ще й кілька самочинно збудованих об’ємів, якими почав обростати вже введений в експлуатацію будинок.

- Проведення будівельних робіт, а саме, зведення несучих конструкцій стін на рівні сьомого поверху житлового будинку по проспекту Першотравневому, 18а, було виявлено працівниками Управління з питань містобудування та архітектури в процесі здійснення містобудівного моніторингу відповідності будівельних процесів, що відбуваються на території міста, затвердженій містобудівній документації, - каже Микола Шевельов і продовжує:

- 4 листопада 2019 року Головним інспектором Державного архітектурно-будівельного контролю була проведена позапланова перевірка за участі представників Управління з питань містобудування, Управління капітального будівництва міськвиконкому та проєктної організації.

Ініціатором перевірки виступив виконавчий комітет Полтавської міської ради, який звернувся листом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області з проханням проведення перевірки на відповідність вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті — житловий будинок по проспекту Першотравневому,18а. Єдиним органом, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду в м. Полтаві є Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області.

Володимир Годня, керівник управління капітального будівництва, таким чином коментує обставини проведення перевірки:

- Управління капітального будівництва є замовником проекту реконструкції парку «Перемоги», а тому ми не маємо права стояти осторонь порушень, які безпосередньо межують з територією парку. Свого часу забудовник обіцяв керівництву міста забезпечити високий рівень благоустрою прилеглої території до житлового будинку, який розкривається в парк. Але насправді - маємо неякісно виконані роботи з опорядження фасадів, відхилення від технічних умов щодо виконання зливової каналізації, не відповідають проекту конструкції парканів, які мають важливе значення при формуванні як функціонального, так і образного рішення паркової зони.Елементи зливової каналізації (прийомники, лотки) виконані неякісно, не у відповідності до технічних умов у подальшому створять незручності для пішоходів – відвідувачів парку. Можливе затоплення тротуарів, проїжджої частини, намерзання льодових мас, що перешкоджатимуть рухові пішоходів і транспорту. Вже зараз спостерігається часткове просідання окремих ділянок вимощення.

Але на цьому перелік виявлених порушень не завершується. Микола Карюк, керівник підприємства «Полтаваархпроект» - проектної організації, яка була розробником проектної документації для даного будинку, під час перевірки зазначив, що велика кількість елементів фасадної пластики виконана не у відповідності до проектної документації, що значною мірою погіршує якість даного проекту і відповідно, значної ділянки міського середовища. Втрачена композиційна виваженість і тектоніка. Це стосується і самих матеріалів: наприклад, облаштування цоколя з головного фасаду виконано гранітними плитами, а цоколь фасаду, який виходить у парк і є не менш відповідальним з точки зору архітектури, чомусь опоряджений керамогранітом, який неякісно встановлений і вже є факти відпадання плитки. Окремі фасадні елементи не встановлені взагалі, як, наприклад, декоративний портик поруч з головним входом, який мав композиційно підтримувати портик вхідної групи парку. Відсутнє огородження пандусу та ганку, що є порушенням державних будівельних норм, зокрема, щодо забезпечення архітектурної доступності.

Натомість – з головного фасаду самочинно зведена конструкція накриття тераси (вона не передбачена проектною документацією). І на рівні сьомого поверху відбуваються самочинні будівельні роботи зведення огороджуючих конструкцій, які також не були передбачені проєктом. Микола Шевельов зазначає:

- Містобудівні умови на жодну реконструкцію щодо цього будинку, який вже введено в експлуатацію з такими значними недоліками, управлінням не надавалися, тобто ці роботи мають всі ознаки самочинного будівництва, про що також було повідомлено у процесі проведення перевірки.

- Як можна вплинути на ситуацію в правовому полі?

- Перевірку організовує і проводить в порядку, встановленому чинним законодавством, Державна архітектурно-будівельна інспекція. Вона має всі повноваження щодо адміністративного впливу на осіб, які здійснюють, зокрема, самочинне будівництво. Тому ми сподіваємося на відповідне реагування ДАБІ на дану ситуацію та на запобігання виникнення аналогічних випадків в майбутньому. Також розраховуємо на свідомість забудовника, який все ж усуне недоліки. Вказані порушення викликали у керівництва міста занепокоєння стосовно можливого прецеденту безповоротних наслідків, які негативно впливатимуть на загальний стан забудови центральної частини міста та об'єктів благоустрою через безкарність недоброчесних забудовників, що, в свою чергу, може призвести до суттєвого зниження якості міського середовища. Ми сподіваємося на розуміння і підтримку уповноважених контролюючих органів, громадськості, творчих спілок і журналістів.

архітектура місто будинки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
5-го грудня до 1-ї міської клінічної лікарні Полтави госпіталізували 42-річного жителя Абазівки. У чоловіка в руках вибухнула петарда, внаслідок чого він отримав рвану рану пальця на лівій кисті. Стан здоров’я потерпілого – задовільний. Про це повідомили в управлінні з питань цивільного захисту населення Полтавської ОДА. Нагадаємо, раніше у Полтаві чоловік отримав тяжкі опіки від паяльної лампи.
Пригоди
Випадок стався 5-го грудня у місті Кременчук. 10-річна дівчинка наділа на палець каблучку, а потім через набряк не могла її самостійно зняти. За викликом на місце події прибули 4 рятувальники із 14-ї Державної пожежно-рятувальної частини та за допомогою спеціальних інструментів зрізали кільце із пальця дитини. Про це повідомляють у ГУ ДСНС України у Полтавській області. Нагадаємо, раніше рятувальники допомогли 12-річній дівчинці, яка опинилася у схожій сит...
Культура
5 грудня о 17:30 у полтавському Палаці дозвілля “Листопад” відбувся святковий та урочистий концерт з нагоди Дня місцевого самоврядування. Усіх представників органів місцевого самоврядування, відповідальних за благополуччя та комфортні умови життя мешканців міста, привітали талановиті, молоді, яскраві та зворушливі учасники зразкового хореографічного колективу “Пірует” полтавської місцевої школи мистецтв імені Раїси Кириченко. Дівчатка у гарному рожевому вб...
Пригоди
Аварія сталася 5-го грудня у місті Миргород. 48-річний водій автомобіля «Газель» не впорався із керуванням, не обрав безпечної швидкості та наїхав на 93-річного пішохода, що переходив вулицю по пішохідному переходу. Внаслідок удару чоловік отримав травми, від яких помер у реанімаційному відділенні Миргородської ЦРЛ. Про це повідомили в управлінні з питань цивільного захисту населення Полтавської ОДА. Нагадаємо, раніше на Полтавщині фура з'їхала з траси, що...
Суспільство
6-го грудня в Україні відзначають День Збройних Сил України. Свято було встановлене у 1993-му році постановою Верховної Ради України за №3528-ХІІ. Нагадаємо, що до складу української армії входять всі роди військ. Вони представлені Повітряними, Військово-морськими силами України, а також Сухопутними військами. До структури Сухопутних військ входить армійська авіація, аеромобільні війська, танкові та механізовані війська, артилерія та ракетні війська, висок...
Суспільство
У п’ятницю, 6-го грудня, в Україні очікують суху та сонячну погоду. Некомфортно буде лише тим українцям, які не дуже добре реагують на високий атмосферний тиск. Про це попереджає народний синоптик Наталка Діденко на своїй сторінці у соціальній мережі «Фейсбук». За прогнозом синоптика, температура вночі становитиме -1 -5 градусів за Цельсієм, вдень - +2+5 градусів. Вітер буде західним, південно-західним, із поривами. Нагадаємо, раніше ми попередили вас про...
Культура
До Дня Захисника України в Полтавському музеї авіації і космонавтики відкрили персональну фотовиставку військового кореспондента, підполковника Володимира Лазарєва «Гарант Незалежності». В експозиції 21 авторська світлина, де зображені захисники України, які нині забезпечують наш мир і спокій. Продемонстровано глядачам потужність різних родів військ армії України. На відкритті були присутні курсанти Військового коледжу сержантського складу Військового інст...
Суспільство
5-го грудня у Головному управлінні Національної поліції у Полтавській області проводять зустріч між керівництвом поліції міста, представниками СБУ та громадськими активістами. Тема розмови – пошуки вандалів, які минулого тижня у Полтаві пошкодили меморіальну дошку учаснику АТО Сергію Лимарю, розбили інтерактивну дошку у парку Котляревського та спалили волонтерський мікроавтобус. На початку зустрічі речник поліції Полтавської області Юрій Сулаєв зауважує, щ...
Суспільство
Понад 3 000 дітей будуть змушені зустрічати Новий рік у стінах медичних установ. Це тяжкохворі діти, діти з віддалених куточків України та вихованці дитячих будинків. Акція ПриватБанку та Mastercard ”Звичайне диво” покликана зібрати кошти на новорічні привітання цих діток, а також на закупівлю ліків та медичного обладнання для дитячих лікарень. Зареєструвавшись в акції, клієнти просто роблять покупки із карток ПриватБанку, а з кожної транзакції 1 гривня пе...