• Головна
  • Хто і коли замовив перший космічний знімок Полтави? І кому Кукоба не зміг відмовити у придбанні комп’ютера?
12:30, 31 жовтня 2019 р.
Надійне джерело

Хто і коли замовив перший космічний знімок Полтави? І кому Кукоба не зміг відмовити у придбанні комп’ютера?

Хто і коли замовив перший космічний знімок Полтави? І кому Кукоба не зміг відмовити у придбанні комп’ютера?

За новий комп’ютер ледь не посадили до в’язниці

Із начальником Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру Юрієм Трегубовим ми спілкуємося про історію очолюваної ним служби у місті Полтава. Часом він розповідає досить цікаві факти, які невідомі навіть тим полтавцям, які все життя прожили у місті. Хоча загалом наша розмова більше все ж таки стосується історії земельного управління. До речі, іще у 1992-му році такої служби у міськвиконкомі просто не було. А коли 12-го червня 1992-го таки створили відділ по земельних ресурсах та земельній реформі (тоді він називався так) його працівникам довелося розпочинати усе фактично із нуля. Не було ні людських ресурсів, ні матеріальних.

-Щоб ви розуміли, на той час на увесь міськвиконком був один комп’ютер! Другий зявився незабаром саме у нашому земельному відділі. Але перед тим я довго засипав доповідними Кукобу, щоб він дав на цей комп’ютер грошей. А ті, хто знав Тихоновича, памятають – як складно було випросити грошей на те, що він не вважав першочерговим. Зрештою, Кукоба таки погодився і ми поїхали у Київ та купили там комп’ютер ІВМ 386 (у Полтаві тоді таких не продавали), - згадує Юрій Трегубов.

Компютер був потрібен у відділі для того, щоб усю інформацію про землю міста можна було поступово переносити із паперового у цифровий формат. Проте тогочасні контролюючі служби вважали таке придбання нецільовим використанням коштів та ледь не купівлею предметів розкошів. Із цього приводу навіть кримінальну справу порушували, проте, на щастя, за комп’ютер для земельників нікого не посадили.

Як Полтава і Київ не піддалися на тиск і архіви зберегли

Був у історії земельного управління і такий період, коли його працівникам довелося звільнятися із міськвиконкому і переходити на роботу до іншої структури. Було це у середині 90-их. Тодішній президент Леонід Кучма видав указ про створення Держкомзему. Створили таку структуру і у Полтаві. Усі працівники міського земвідділу розрахувалися у міськвиконкомі і перейшли у Держкомзем. Сиділи фактично у тому ж приміщенні, але зарплатню отримували не з бюджету міста. У той час всі міста попередавали архіви до Держкомзему. А потім, коли місто хотіло отримати якусь інформацію, її не могли знайти, була купа проблем.

-Ми вирішили не передавати. Я, без зайвої скромності, вважаю це особистою заслугою, що не передав архіви до Держкомзему. Тільки у двох містах – Києві та Полтаві – вдалося повністю зберегти архіви. Хоча тоді викликали у прокуратуру, тиснули. Я відбивався всіма шляхами. А у 1998-му міська рада створила власне управління земельних ресурсів. І ми повернулися до міськради, - згадує непрості часи Юрій Трегубов.

Також напруженим був час, коли люди активно займалися приватизацією земельних ділянок. Постанова ВР про земельну реформу встановлювала певні терміни. Давала можливість приватизувати безкоштовно, але зробити це можна було за певний період часу.

-Наш народ завжди чекає останнього моменту. А коли прийшло закінчення цього періоду, у черзі стояли чоловік по 600. Чергу займали із 5 годин ранку, лише, щоб здати документи. Мене на роботу не пускали! Я говорив, що тут працюю, але мені не вірили! За кілька днів ВР видала Постанову про продовження терміну. А потім продовжили безстроково, - ділиться начальник земельного управління.

Атлас Полтави замість GPS-навігатора та перший знімок Полтави із космосу

Час ішов. Інформація у земельному відділі накопичувалась систематизовувалась. Тепер можна було не лише знати актуальну інформацію стан земельних ділянок у місті, але і простежити їх історію за багаторічними «нашаруваннями».

Отриману інформацію використовували із більш широкою та практичною метою. Так, у 2000-му завдяки активній участі працівників управління та комунального підприємства «Полтаваземкадастр» вперше за історію міста вийшов друком «Атлас Полтави».

Хто і коли замовив перший космічний знімок Полтави? І кому Кукоба не зміг відмовити у придбанні комп’ютера?, фото-1

Він містив зокрема детальну мапу міста. Її у той час почали активно використовувати таксисти, які замінювали атласом сучасні GPS-навігатори. Пізніше, до 1100-річчя Полтави зробили другий випуск цього атласу. А потім вже почали зявлятися служби геолокації і потреби у таких атласах поступово відпали.

До речі, саме на замовлення земельного управління зявився перший знімок Полтави із космосу. Юрій Трегубов пригадує, що замовлення робили через київську фірму, яка отримувала такі знімки від супутників. Цей знімок зробили і передали до управління у 2007-му році. У компютерній програмі, яка позначає земельні ділянки міста, його використовують і досі. Вже пізніше з’явилася всесвітньовідома програма GoogleEarth, у якій зараз можна знайти знімки Полтави із космосу, зроблені у різні роки та різні пори року.

Нагадаємо, раніше ми розповіли вам цікаві факти про Полтаву та її визначні пам'ятки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава #знімок #космос #земельний відділ #мапа #атлас #Кукоба
live comments feed...