• Головна
  • Полтавський лікар розповів, як вберегтися від раку грудей та про методи лікування недуги
11:30, 20 жовтня 2019 р.
Надійне джерело

Полтавський лікар розповів, як вберегтися від раку грудей та про методи лікування недуги

Полтавський лікар розповів, як вберегтися від раку грудей та про методи лікування недуги

Щорічно 20 жовтня відзначається Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. Цей День покликаний привернути увагу громадськості до проблем профілактики, раннього виявлення, діагностики, своєчасного та якісного лікування, а також реабілітації пацієнтів.

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щороку понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу. Однак хворіють на рак грудей не лише жінки, а й чоловіки.

За даними Національного канцер-реєстру, минулого року діагноз «рак молочної залози» почули 14 170 українців, зокрема, 14 057 жінок та 113 чоловіків. Померли минулого року через рак грудей 5 823 людини (5 774 жінки та 49 чоловіків). Це означає, що кожного тижня близько 110 українців помирає від раку молочної залози.

Найвищі показники захворюваності на рак молочної залози — серед українок віком понад 60 років, хоча вже з 30 років істотно частішають випадки захворювання. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

« - Статистика Полтавщини майже не відрізняється від загальноукраїнської. Це приблизно 60 випадків захворювання на сто тисяч населення. Прикро те, що найчастіше до нас приходять тоді, коли хвороба надто розвинулася» - розповідає Доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри онкології та радіології з радіаційною медициною УМСА Володимир Баштан. За його переконанням, лікувати, передусім, потрібно передракові стани:

« - У народі знають таку назву «мастопатія». Це дуже поширене захворювання – із 100 жінок у 70 її діагностують. Але лікуватися приходять одиниці, на жаль, бо не усвідомлюють, що вона здатна перейти на інший рівень і доведеться лікувати рак. Хоча наша задача – лікувати передракові стани, щоб не допустити раку. Тому, якщо мова про жінок – обов’язково робіть самообстеження і при виявленні найменших змін приходьте до нас. Зовсім не факт, що у нас доведеться лікуватися – передракові стани лікуються і на вторинному рівні, і навіть на первинному. Просто перевіритись треба. Ми можемо запідозрити те, про що не здогадається інший лікар, бо ми постійно працюємо з найрізноманітнішими онкопатологіями. Рак – не вирок. Деякі наші патології лікуються дуже успішно, краще, ніж соматичні. Рак можна вилікувати, а, наприклад, діабет залишиться хронічним захворюванням. Нас не треба боятись – до нас треба йти»

Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.

Ви перебуваєте в групі ризику, якщо у вас є:

родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей; відсутність вагітностей та пологів; перша вагітність у 30 років і старше; вік старше 40 років; ранній початок менструацій — у віці до 12 років; пізня менопауза — після 55 років; безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі; цукровий діабет; надмірна вага та ожиріння; куріння; зловживання алкоголем; гіпертонічна хвороба; перенесений раніше рак грудей або рак яєчника; вплив джерел радіації.

За даними ВООЗ, 21% усіх випадків смерті від раку молочної залози у світі спричинено вживанням алкоголю, зайвою вагою і ожирінням, а також фізичною інертністю.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо того, як часто вам потрібні профілактичні огляди — це залежить від вашого віку та факторів ризику, які можуть вплинути на розвиток раку.

Рак молочної залози на ранніх стадіях (І-й і ІІ-й) протікає безсимптомно і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже хворобливі місячні, болі в молочних залозах.

Симптоми, що дають підстави запідозрити рак молочної залози:

прозорі або кров’янисті виділення з грудей; втягнення соска у зв’язку з проростанням пухлини у шкіру; зміна кольору або структури шкіри грудей (набряк, збільшення або зменшення розмірів); ущільнення або новоутворення у молочних залозах; ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли; збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів.

Профілактика

Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла), а також вчасно проходити огляд лікаря:

мамолога — не рідше одного разу на 1–2 роки; жінкам старше 50 років — щодва роки здійснювати мамографічні обстеження.

Також усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози.

Полтавський лікар розповів, як вберегтися від раку грудей та про методи лікування недуги, фото-1

У разі будь-яких змін у молочних залозах негайно зверніться до свого лікаря!

Рак молочних залоз може виникнути і в чоловіків:

Прий­ня­то вва­жа­ти, що рак мо­лоч­ної за­ло­зи мо­же роз­ви­ну­ти­ся тіль­ки у жі­нок, а чо­ло­ві­ки не сти­каю­ть­ся з цим за­хво­рю­ван­ням, ос­кіль­ки у них, на­чеб­то, не­має гру­дей. Од­нак фа­хів­ці за­сте­рі­га­ють: у де­яких ви­пад­ках це за­хво­рю­ван­ня мо­же за­че­пи­ти й чо­ло­ві­ків.

Дослідники пояснили, що і в чоловіків, і в жінок розвиваються з однієї і тієї ж ембріональної структури тканини молочної залози, протоки і соски. Просто у чоловіків ця частина тіла не розвинена так, як у жінок, але рак все-таки виникнути може.

Причина, через яку так мало обговорюється ця проблема, — відносно рідкісні випадки розвитку такої патології у чоловіків. На її частку припадає лише один відсоток випадків раку молочної залози. Однак важливо знати про такі ризики, щоб відстежувати можливі симптоми.Експерти відзначили, що структура молочних залоз в обох статей однакова, тільки у жінок більш значними є їх розміри.

Чоловіки мають бути поінформовані щодо такої загрози, щоб відреагувати в разі необхідності якнайшвидше.

Читайте також: Полтавщина посідає 10 місце в Україні за рівнем захворбваності на рак

У Полтавському онкодиспансері відкрили оновлене хіміотерапевтичне відділення

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#хвороба #лікування #профілактика
Оголошення
live comments feed...