Якість новорічних товарів за останній час покращилася. Але залишається ще чимало неприємних сюрпризів - кожен п'ятий дитячий подарунок може бути небезпечний.
Українські випробувачі якості перевірили новорічні товари. Виявилося, що в цілому ситуація на українському ринку покращилася - в минулі роки товарів, які не відповідають діючим нормативам, було набагато більше. Однак, якщо подивитися на конкретні дослідження, стає зрозуміло, що наших дітей як і раніше очікує чимало неприємних сюрпризів.
Так, майже всі дешеві штучні ялинки, карнавальні дитячі костюми, іграшкові діди-морози, прикраси для одягу і ялинкові гірлянди можуть бути небезпечними.
Наприклад, зазначають фахівці «Укрметртестстандарту», китайська іграшка «дід-мороз» відповідає встановленим нормативам лише за показником пожежобезпеки. При найближчому розгляді виявляється, що цілком м'яка на погляд іграшка має гострі краї і кінці, про які дитина може поранитися. Та ж проблема - дуже гострі краї - у перевірених експертами китайських новорічних ялинок, причому як зелених, так і срібних. Елементарних випробувань не витримали ні карнавальний обідок для малюків з заячими вухами, ні костюм «Крила метелика». І в тому, і в іншому зламався каркасний дріт, а це вже не тільки ризик травми, але і зіпсований настрій.
Втім, любителів новорічних товарів можуть очікувати неприємності й гірше. І доказ тому - ялинкова гірлянда.
- Неякісні гірлянди перегріваються і можуть загорітися на ялинці. Мало того, штепселі на них занадто маленькі, один ріжок довше другого, при включенні в розетку може ударити струмом. А дроти настільки тонкі, що можуть порватися при найменшому навантаженні. Такі гірлянди коштують від 10 до 30 гривень, - сказав голова науково-технічного випробувального центру «УкрТЕСТ» Анатолій Гіндікін.
Фахівці Міжнародної асоціації за майбутнє без токсинів пішли ще далі. Вони перевірили закуповувані традиційно в особливо великих кількостях до Нового року дитячі іграшки на предмет вмісту небезпечних речовин. Виявилося, що не тільки у китайської, а й у європейській продукції вони зашкалюють. Адже все, що потрапило в руки дитині, обов'язково потім відправиться в рот. Якщо в іграшці міститься свинець - то слідом прийдуть проблеми з навчанням, дефіцит уваги, розлад координації. Ртуть призведе до проблем з нирками, а також з нервовою і серцево-судинною системою, шлунком і репродуктивними органами. Якщо грати з такою іграшкою постійно - можлива втрата зору. Миш'як шкідливий для шкіри, провокуює гіпертонію, неврологічні розлади і зниження інтелекту. Сурма та кадмій сильно підвищують ризик онкології. І так далі.
- Серед перевірених іграшок небезпечною виявилася кожна п'ята!, - розповів технічний експерт Міжнародної асоціації за майбутнє без токсинів (IPEN) Джо Діганжі.
- Ми спеціально не приводимо назви компаній і торгових марок, - пояснює співголова організації Ольга Сперанська. - Повірте, небезпечні іграшки ми зустріли і у великих торгових центрах, і на ринках. Тести показали - навіть відомий бренд або висока ціна не гарантують повну безпеку.
Так що саме покласти під ялинку, щоб бути спокійним за здоров'я малюка?
Універсальної відповіді немає. Єдине - найменше нарікань було до іграшок з нефарбованого дерева. А ось у виробах з яскравою пластмаси прилади стабільно знаходили щось шкідливе чи небезпечне.
Надійний спосіб уберегти дітей від токсичної загрози - привчити до декількох улюблених іграшок. Не купувати дрібні, одноразові - великого задоволення від них він все одно не отримає, а от шкоди завдати може дуже серйозну.
І не забувайте вимагати сертифікати якості.