• Головна
  • Чи реформують полтавські школи естетичного виховання та чому ця реформа викликає протест
10:35, 28 травня 2019 р.
Надійне джерело

Чи реформують полтавські школи естетичного виховання та чому ця реформа викликає протест

Чи реформують полтавські школи естетичного виховання та чому ця реформа викликає протест

Реформа першої ланки естетичної освіти нині у центрі уваги громадськості. Можливі зміни у роботі шкіл естетичного виховання викликали величезний резонанс. За спостереженнями журналістів, жодна реформа в Україні не викликала такого супротиву, як ця.

Як розвивалися події.

Реформувати естетичну освіту вже хотіли за часів правління Віктора Ющенка. Але і тоді зміни, запропоновані реформаторами, викликали негатив. І ось – так би мовити «друга хвиля реформування». Процес запустили у 2017 році. Спочатку це були громадські обговорення та круглі столи. Міністр культури Нищук говорив по зміну часів, нові вимоги та багато іншого. Головними складовими реформ, за словами Нищука мали стати « Модернізація закладів, підтримка учнів державних спеціалізованих мистецьких шкіл-інтернатів; розробка стандартів мистецької освіти та запровадження системи моніторингу спеціалізованої початкової та профільної мистецької освіти з метою підвищення її якості; затвердження Концепції сучасної мистецької школи як стратегічного бачення її розвитку, яка включатиме, зокрема, декомунізацію ідеології та модернізацію змісту початкової мистецької освіти; розробка та запровадження програм інклюзивної мистецької освіти початкового рівня».

У квітні ж були оприлюднений наказ Міністерства культури № 352 , котрий на думку викладачів шкіл естетичного виховання та всих причетних фахівців, призведе до руйнації системи. Відтоді майже 10,5 тисяч підписів має петиція на сайті Кабінету Міністрів України, якою вимагають скасувати даний наказ.

Реформувати значить скоротити?

Розвиток подій у своїй публікації досліджує журналістка Валентина Самченко. Вона пише: «Ще у 2013 році вітчизняні урядовці вирішили, що навчати дітей у музичних школах за державний кошт — велика розкіш. На щастя, через активний спротив викладачів, батьків і ЗМІ, спроба перевести мистецьку освіту на комерційні рейки провалилася. Тоді і дотепер офіційна платня за місяць навчання дитини не перевищує 300 грн. Хоча маячили у найгіршій перспективі щомісячні платежі від 1200 грн., які, зрозуміло, для більшості були б непосильні.

І реформування пішло іншим шляхом. Достойне місце система професійної мистецької освіти, першою ланкою якої є мистецькі школи, займає у новому «Законі про освіту», ухваленому у 2017 році. Профільним міністерством відтоді розроблено загалом чотири документи, які мають за мету сприяти розвитку культури, а через культуру — духовності.

Натомість пропонують мистецьким школам... скорочення навчальних годин, збільшення навантаження кількості учнів на одну викладацьку ставку, ліквідацію такого популярного напрямку, як, наприклад, «сольний спів» — для нього у новій структурі мистецької освіти не передбачено навчальної програми, тому зараз музичні школи не набирають на наступний навчальний рік вокалістів.

У новій Типовій освітній програмі 2019 року суттєво скорочено години на вивчення основних предметів, а саме:

— музичний інструмент — з 2 годин на тиждень на 1-1,5 години;

— сольфеджіо — перейменовано на «Музична грамота» — з 1,5 години на 1 годину;

— музична література — перейменовано на «Бесіди про мистецтво» — з 1,5 годин на 1 годину;

— хор, ансамбль, оркестр — із 2 годин у молодших класах та 3 годин у старших класах — до 1 години на тиждень незалежно від класу.

У міністерствi кажуть, що школи в індивідуальному порядку можуть розробити свої програми і особливо обдарованим дітям збільшити кількість годин занять. По-перше, це додаткова паперова тяганина; по-друге, не завжди об’єктивна вибірковість. Найголовніше — примарна свобода вибору обсягу навчального навантаження на одного учня, яка нібито надається кожній школі як власна освітня програма, що затверджується на педраді, насправді викликає великі сумніви, оскільки навантаження обмежується бюджетним фінансуванням, що завжди базується на затверджених Мінкультом типових навчальних планах. До речі, про цей нюанс у новітніх типових освітніх програмах не згадується».

Думки з приводу реформи Полтавських педагогів та діячів культури:

Перелічені пункти викликали протест по всіх школах естетичного виховання України. У Полтавській малій академії мистецтв імені Р. Кириченко зустріч з цього приводу відбулася минулої п’ятниці.

На зустріч прибула начальниця відділу мистецької і художньої освіти міністерства культури України Тетяна Колос. Вона говорила майже годину. Але з її аргументами не погодилися опоненти.

«Ганебною» назвав реформу Директор Полтавської музичної школи ім. П. Майбороди, заслужений працівник культури України Євген Дудник.

- Після реформи з програми зникнутьвокал і театральне мистецтво, сольфеджіо. Навчання буде 10-12 років у школі. Спеціальність – один раз на тиждень. Наслідки реформи ми відразу не відчуємо, а десь років через десять. Незабаром не буде фахівців-музикантів, тому що реформа призведе до їх знищення На ставку викладачу потрібно набрати 18 дітей – це майже як у звичайній загальноосвітній школі. Але ж не можуть всі діти займатися музикою! Виходить, частину педагогів доведеться звільнити?»

Заслужена артистка України Наталія Май:

«- Навіщо змінювати те, що визнане найкращим у світі?»

Директор Полтавської обласної філармонії Олег Тищик:

« - Через певний час така реформа негативно позначиться і на нашій діяльності».

Колишня викладачка Полтавської школи мистецтв Неля Гавриленко:

« Пропонуювимірювати продуктивність реформи рівнем підліткової злочинності, наркоманії і алкоголізму. Якщо після впровадження змін він знизиться, значить, ці зміни справді на краще»

Отже, першого вересня школи естетичного виховання повинні запрацювати по – новому. Чи здійсняться плани реформаторів ми будемо інформувати на нашому сайті.

Раніше ми розповідали Полтавська галерея мистецтв запрошує на сімейну неділю. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#мистецтво #реформи #школа
Оголошення
live comments feed...