09:31, 24 квітня 2019 р.
Надійне джерело
«Забудова на кістках»: земельному аукціону на артскладах бути?
На земельну комісію міської ради сьогодні було винесено чимало питань. Утім, найбільше дискусій виникло навколо спроби рекомендувати на розгляд сесії проект «Про проведення земельного аукціону в м. Полтава». Саме в ньому - 7 з 11 лотів стосувалися території скандальновідомих у Полтаві артскладів, де раніше знаходили залишки людських поховань.
Про які адреси йдеться?
На сесії 19 лютого, депутати надали дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення семи земельних ділянок зі зміною цільового призначення на артскладах:
вул. Пушкарівська, 28 (0,6881 га);
вул. Пушкарівська, 30 (0,6121 га);
вул. Пушкарівська, 32 (1,2529 га);
вул. Остапа Вишні, 7 (0,4354 га);
вул. Остапа Вишні, 9 (1,7244 га);
вул. Остапа Вишні, 11 (1,0970 га);
вул. Остапа Вишні, 32 (2,2785 га).
За задумом, тут має бути новий міський житловий комплекс з ринковою інфраструктурою, закладами харчування та відпочинку.
Які аргументи мають противники аукціону?
Громадська активістка О. Супряженко (представляла інтереси 17 громадських організацій, котрі занепокоєні цією темою), цитуючи витяги з історичних документів, звинуватила депутатів у тому, що ухваливши рішення про аукціон, вони "поглумляться над історією та пам’яттю біля 25 тис. закатованих тут полтавців та в’язнів концтаборів часів окупації". Висловлюючи колективну думку ГО вона наполягала на тому, щоб спочатку провести тут комплексне історичне й археологічне дослідження, увіковічнити пам’ять загиблих, а потім вже говорити про аукціон:
«Восстановление исторической справедливости иногда занимает года, а иногда и десятилетия. Ни при одной власти, никто не взял на себе ответственность и миссию разобраться в трагедии, которая случилась в нашем городе. Мы детально изложили всю информацию нашего расследования, в котором принимали участие историки, археологи, архивисты, архитекторы нашего города. Мы требуем снять из аукциона, под дальнейшую застройку лоты, которые сейчас по адресам О. Вишни и ул. Пушкаревская. Немедленно создать комиссию с целью выявления захоронений времен войны на территории артскладов и Красных Казарм».
Вона також зазначила, що про полтавські знахідки вже знають у Генпрокуратурі, музеї Холокосту, Інституті Національної Пам’яті, тримають під пильним поглядом представники усіх церковних конфесій. Утім, навіть якщо відкинути історичну складову, будувати тут може бути складно й з технічних причин:
«Опасность строительства в этих местах не только кощунство, и надругательство над памятью погибших, но и угроза будущему. Я хочу вам напомнить, что потенциальные рвы, где захоронены люди, также подводные реки (р. Тарапунька) не могут быть хорошим фундаментом. А массовые захоронения несут экологическую угрозу для потенциальных жителей этих домов».
Утім, від лютневої сесійної ухвали минуло два місяці, громадські організації обіцяли зібрати документи (зокрема, й висновки державних наукових інституцій), що підтверджували б беззаперечно факти розстрілів на цих територіях. На жаль, на земельну комісію вони не були надані.
Що кажуть у міській раді?
Начальника управління земельних ресурсів міськвиконкому Юрія Трегубова відверто обурює той факт, що до сесії в лютому громаду Полтави все влаштовувало і нікого не цікавили усі ті знахідки.
«Коли розроблявся детальний план територій, з громадськими обговоренням, витриманою процедурою, затверджено в 2016 році. Ці питання тоді не порушувалися. А виникли тільки зараз. А питання забудови артскладів порушували взагалі з 2006 року».
Юрій Трегубов пояснює свою нинішню позицію далі:
«Рішенням сесії Полтавської міської ради було надано дозвіл на розроблення подальшої документації, щодо виставлення цих земельних ділянок на земельні торги. Вся документація на сьогоднішній день відповідним чином узгоджена і отримані відповідні висновки. В т.ч. і з управління культури ОДА, наш центр археології надав відповідні висновки. Були звернення відповідні до Центру охорони та досліджень пам’яток археології Полтавської облради, вони надали висновок, а також Департамент туризму та культури за підписом Вождаєнко В. Дали висновки стосовно цих земельних ділянок. Відповідно до ст. 36 ЗУ «Про охорону культурної спадщини», та ст. 19 ЗУ «Про охорону археологічної спадщини», якщо за ведення будь-яких будівельних чи земельних робіт буде виявлено знахідку археологічного або історичного характеру, виконавець робіт буде зобов’язаний зупинити їх подальше ведення і протягом 1 доби повідомити про це Департамент культури і туризму ОДА та орган місцевого самоврядування, на території якого проводяться земельні роботи».
І справді, у пункт 8.5 проекту договору про оренду земельної ділянки ця умова внесена.
Заступник міського голови з питань ЖКГ Олексій Чепурко у якості аргументу на користь аукціону навів той факт, що людські рештки на артскладах завалені горами сміття, для того щоб вивезти їх треба мінімум 16 млн. грн.. виділити з бюджету.
Пошук компромісу
Депутати на комісії пропонували кілька компромісних варіантів врегулювання ситуації. В тому числі, було запропоновано розробити механізм, за яким у договорі з забудовником прописуються норми, що зобов'яжуть інвесторів зупинити будівництво в разі виявлення людських решток. На цю пропозицію представники громадськості не пристали.
Депутат від «Свободи» Вадим Ямщиков, не заперечуючи факту виявлення кісток, зазначив:
«Є територія, яка за 97 року нічия. Завалена тонами сміття і там нічого не відбувається. Кістки на поверхні землі. Але для інвестора ми додаємо до договору умову, й вона має дотримуватися. Замовнику потенційному після аукціону треба буде укласти договір, звернутися за вихідними даними, отримати містобудівні умови та обмеження, техумови, розпочати проектування, проект забудови повинен пройти обов’язкову експертизу, а після цього він вертається до органів ДАБІ щодо отримання дозволу власне на будівництво. Поки він пройде усі ці кола підготовчого процесу, ви завершите дослідження території».
Попри нюанси процесу, учасники земельної комісії схилялися до думки погодження початку аукціону. Лише депутат від "Самопомочі" Сергій Бутко запропонував вдруге відкласти це питання, дати активістам та історикам ще два місяці (до наступної сесії), щоб вони могли надати комісії висновок експертної організації щодо поховань. Утім, якщо й на наступному засіданні комісії цих висновків не буде - депутати винесуть 7 лотів по артскладах на голосування без будь-якого обговорення. Ця пропозиція також не була прийнята активістами.
У цілому депутати рекомендували проект рішення на чергову сесію міськради. («за» – Перепелиця, Павлій, Кісільов, Пінчук). Утримались – Бутко й Синяговський.
Ольга Мороховська
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
09:20, 29 листопада
11
12:16, 25 листопада
10:00, 3 грудня
41
10:41, 1 грудня
15:52, Вчора
live comments feed...