Керівник полтавської юстиції розповів усе про стягнення аліментів

За офіційними даними Міністерства юстиції України у період із 2014-го до 2017-го року в Україні щорічно реєстрували по 33–38 тис. розлучень, а у 2018 році їх було майже 54 тис. На жаль більшість із  цих родин має неповнолітніх дітей, яким батьки повинні забезпечити нормальний розвиток та достойне життя. Про те, як колишнє подружжя може досягти компромісу у вихованні дітей розповідає очільник юстиції Полтавщини Олег Тимченко.

Відповідно до Конституції України одним з головних обов’язків батьків є обов’язок по утриманню своїх неповнолітніх дітей. Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а у випадку продовження нею навчання - до досягнення 23 років. Цей обов’язок покладений рівною мірою на обох батьків, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі.

Після розлучення подружжя має два варіанти вирішення питання утримання свої дітей:

 мирний шлях;

  примусовий (судовий) порядок.

Сучасне сімейне законодавство визначає наступні шляхи мирного вирішення даної ситуації:

-         домовленість сторін: в усному порядку, батько і мати домовляються між собою щодо розміру та періодичності сплати аліментів на дитину в добровільному порядку тому з батьків, з ким залишається проживати дитина. Дана домовленість може бути лише усною, але для додаткових гарантій виконання даних домовленостей батьки можуть укласти між собою нотаріально посвідчений договір про утримання дитини (дана категорія договорів може мати різні назви, але всі вони визначають порядок утримання та забезпечення умов життєдіяльності дитини);

-         подання заяви за місцем роботи платника аліментів. Сімейний кодекс визначає, що дану заяву повинен подати самостійно платник аліментів за місцем своєї роботи (місцем отримання доходу), але на практиці бувають випадки, коли роботодавець приймає заяву того з батьків, з ким залишається проживати дитина, особливо, якщо інший з батьків не заперечує проти цього;

-         набуття дитиною права власності на нерухоме майно, зазвичай шляхом укладення нотаріально посвідченого договору дарування, в якому буде зазначено, що майно передається у рахунок сплати аліментів - автоматично звільняє батька від сплати аліментів на дитину до досягнення дитиною повноліття.

Відсутність згоди одного з батьків щодо розміру або періодичності сплати аліментних зобов’язань та неможливість прийти до консенсусу автоматично виключає врегулювання ситуації мирним шляхом.

Як вирішити ситуацію у судовому порядку?

На сьогоднішній день існує два способи отримання судового рішення про призначення аліментів – в порядку спрощеного (наказного) провадження та в порядку позовного провадження. 

Розгляд справ в порядку позовного провадження відбувається за загальними строками та порядком. Тобто, особі необхідно підготувати та подати до суду (за місцем свого проживання, чи за місцем проживання боржника – на вибір) позовну заяву, в якій зазначити окрім обов’язкових вимог, передбачених Цивільним процесуальним кодексом України, також у який спосіб будуть присуджені аліменти (в частці від доходу чи твердій грошовій сумі).

Сімейним кодексом України передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері/батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків, або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.       

Особа, з якою проживає дитина, має право звертатися із заявою також у рамках наказного провадження – так званого спрощеного провадження.  Особа може звернутися до суду за місцем свого проживання.

Крім того, відповідно до Закону України «Про судовий збір» позивачі – у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Строки розгляду заяв про видачу судового наказу значно скорочені в порівнянні з позовним провадженням та становлять 5 днів з моменту надходження заяви.

Які фактори враховуються судом при визначенні розміру аліментів?

Суд визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі або у частці від доходу платника аліментів з урахуванням таких обставин:

-       стан здоров'я та матеріальне становище дитини;

-       стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;

-       наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дітей;

-       наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів;

-       наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

-       доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;

-       інші обставини, що мають істотне значення.

Який розмір аліментів може бути присуджено судом?

28 серпня 2018 року були внесені зміни до Сімейного кодексу України та інших нормативів, які регулюють порядок утримання аліментів.

Сімейним кодексом України визначено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Завдяки прийняттю другого пакета законів #ЧужихДітейНебуває в українському законодавстві виокремлено поняття «мінімальний гарантований» та «мінімальний рекомендований» розміри аліментів.

Відтак, мінімальний гарантований розмір аліментів не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Однак ця сума може бути присуджена лише в тому випадку, коли у батька чи матері, які проживають окремо, не вистачає коштів для того, щоб платити більші аліменти.

Натомість, мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину прирівнюється до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

  З 1 січня 2019 року він становить: 1626 гривень для дітей менше 6 років;               2027 гривень для дітей 6 років і старших.

За матеріалами ГТУЮ

аліменти діти кошти
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
Хрещення Господнє, Водохреще або Богоявлення - святкування однієї з найважливіших подій у житті Ісуса Христа. Це одне з двунадесятих свят, які безпосередньо пов'язані з земним життям сина Божого. За переданням, свято має реальне підгрунтя: Іісуса хрестили у водах Іордану, коли йому виповнилося 30 років. Обряд проводив пророк Іоанн Предтеча, через це його згодом стали називати Хрестителем. Богоявленням це свято стали називати в пам'ять про диво, що сталося...
Суспільство
19-го січня, на свято Водохреща, у Полтаві буде хмарно, але без опадів. Температура повітря буде коливатися від -1 вночі до +2 вдень. Про це повідомляють у прогнозі на сайті sinoptik.ua. До речі, найхолодніше цього дня у Полтаві було у 1950-му році. Тоді температура опустилася до -26 за Цельсієм. Максимально тепло було у 1993-му та 2007-му - +4,3 градуси. Нагадаємо, за кілька днів до свята журналісти 0532.ua перевірили температуру води у Ворслі та влаштува...
Суспільство
У 2020-му в Україні тричі перерахують пенсії у зв’язку із індексацією та підвищенням прожиткового мінімуму, а також завдяки запровадженню нових пенсійних програм. Перші зміни чекають на пенсіонерів вже у березні. Про це повідомляють у матеріалі Styler. Індексація У березні 2020-го проведуть автоматичну індексацію пенсій, в результаті якої пенсіонери можуть розраховувати на прибавку. Її конкретний розмір опублікують вже наприкінці січня. Нагадаємо, індексац...
Суспільство
17-го січня заступник Міністра освіти та науки України Єгор Стадний відвідав Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». У виші заступник Міністра презентував концепцію реформи вищої освіти, а його слухачами були науково-педагогічні працівники та представники студентського самоврядування. Єгор Стадний розповів про зміну системи фінансування закладів вищої освіти, яка раніше була прив’язана до кількості студентів. Заступник Міні...
Суспільство
18-го січня напередодні свята Водохреща у храмі Іоана Воїна, що у авіамістечку Полтави, відбулося богослужіння та освячення води. Як здійснювали освячення бачив наш кореспондент Станіслав Таран.  Нагадаємо, сьогодні віряни відзначають свято Голодної куті або Другий Святвечір. Цього дня біля церков традиційно святять воду. А йдучи до церкви, люди квітчають посуд безсмертником або сухими васильками, що «Бог захищав від злої напасті». Завтра у Полтаві відбуде...
Суспільство
Юрій Горліс-Горський — старшина 2-го Запорозького полку Армії УНР, осавул 1-го куреня полку гайдамаків Холодного Яру, автор роману-спогадів «Холодний Яр». Його справжнє прізвище Городянин-Лісовський. Юрій мав стільки іпостасей, що для людей пересічних його біографія виглядала підозрілою. Ось його життєві образи: хорунжий Кабардинського полку Кавказької кавалерійської «туземної» дивізії, півсотенний Богданівського полку, кармелюківець, болбочанівець, заступ...
Суспільство
На сайті Полтавської міської ради активно підтримують петицію за номером 472 «Створення мережі сучасних громадських туалетів». Авторка петиції Юлія Мягкохліб у коментарі до петиції вказує, що у місті практично відсутні громадські туалети, що призводить до забруднення міста. Щоб вирішити цю проблему, полтавка пропонує створити у місті мережу безкоштовних громадських туалетів у місцях великого скупчення людей: парках, скверах, біля дитячих майданчиках та міс...
Кримінал
Прокуратура Полтавської області та податкова поліція розслідували кримінальне провадження за частинами 1 та 3 статті 204 Кримінального кодексу України «Незаконне виготовлення, зберігання, транспортування з метою збуту та збут підакцизних товарів» та частини 1 статті 199 «Придбання, зберігання та збут підроблених марок акцизного податку». У рамках розслідування провели санкціоновані обшуки на території виробництва у Дніпропетровській області. Під час обшукі...
Пригоди
17-го січня близько 23:10 у Полтаві сталася аварія на вулиці Пушкіна. Водій автомобіля Ford, який рухався у бік вулиці Лідова, на перехресті із вулицею Пушкіна не надав перевагу у русі та врізався у автомобіль Opel. Від удару Opel вилетів за межі проїжджої частини, збив дорожній знак та зіткнувся із будинком. Про це повідомляє poltavske.tv із посиланням на речниці патрульної поліції Полтавської області Катерину Григоренко. У зіткнення отримали пошкодження...