• Головна
  • Перший етап завершується: п’ять років децентралізаційної реформи
10:15, 3 квітня 2019 р.
Надійне джерело

Перший етап завершується: п’ять років децентралізаційної реформи

Перестати концентрувати владу у центрі і дати можливість місцевим громадам розвиватися самостійно: таким є одне із головних завдань реформи децентралізації. Що змінилося там, де громади об’єдналися? І що отримаємо в результаті?

Перший етап

Передача повноважень і грошей на місця, а відтак і відповідальності за все, що відбувається в ОТГ; зміна якості послуг, швидша реакція на проблеми та потреби людей – саме це передбачає реформа децентралізації. Нею в Україні вже скористалося 884 об’єднаних громад, отримавши повноваження, ресурси, землю у комунальну власність від держави. Власні доходи місцевих бюджетів виросли з 68,6 млрд.  грн. у 2014 році до 234 млрд.  у 2018 році, а підтримка розвитку регіонів 2018 року склала рекордні 37,8 млрд. грн. – а це нові і відремонтовані школи та садочки, лікарні, місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і т.п.  Доступнішими стають і адміністративні послуги –  по всій країні створено  775 ЦНАПів, де кожен може отримати послуги в комфортних умовах.

«Коли ми розпочинали реформу, завжди запитували, що таке децентралізація, що таке реформа місцевого самоврядування? Зараз можливо пояснити – це нова дорога, якісна інфраструктура, новий шкільний автобус, нова школа або дитячий садочок, нове підприємство. Це відсутність необхідності кожному з вас їздити в район або область. Це правильна побудована система управління і розподіл фінансових ресурсів для кожного українця, – ось що є децентралізація», – зазначає ініціатор реформи, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Полтавські реалії

Щодо Полтавщини, то ми маємо 46 ОТГ, у 45 із них уже відбулися перші вибори голів та депутатів.Одна з найуспішніших в області – Сенчанська у Лохвицькому районі: з двох сільрад із занедбаною інфраструктурою вони перетворились в перспективну, сучасну та потужну громаду. З одного аспекту, у Сенчанській ОТГ потужним фінансовим ресурсом стала рента від видобутку вуглеводнів – у межах об’єднаної територіальної громади зосереджені великі об’єкти нафтогазової промисловості. З іншого ж – ці об’єкти були там і до реформи, а результат від їх функціонування отримують лише зараз. Врешті, коли громади на місцях отримують ресурси та повноваження – це і є децентралізація.

Найголовніші досягнення з моменту створення Сергіївської ОТГ Гадяцького району – 55 успішних проектів та зростання активності людей. І це не дивно, адже після об’єднання значно збільшились фінансові можливості. У 2014 році загальний бюджет громад складав 8,5 млн. грн, а станом на 2018 рік він сягає 38 млн. грн.

Втричі збільшився бюджет і у Щербанях Полтавського району. Завдяки цьому там ремонтують дороги, встановлюють вуличне освітлення і навіть будують басейн.

«У якому занедбаному стані був той спадок, який отримала наша каденція, я описувати не буду. Якщо говорити про роль Уряду, то, знаєте, оце питання і децентралізації, і роботи центральних органів влади (я маю на увазі рівень Кабінету Міністрів) – це величезне сприяння тому, щоб ми і у законодавчому полі працювали спокійно, а головне, у фінансовому аспекті були захищені. Я маю на увазі можливість скористатися різного роду фондами, фінансовою підтримкою міжнародних партнерів. Ми, скажімо, і на ДФРР виходили, і на співфінансування по лінії Кабміну – на ремонт будинку культури у Щербанях отримали 500 тис з державного бюджету, кошти з Держбюджету отримували і на Тростянецьку школу», – розповідає очільник Щербанівської ОТГ Полтавського району Ігор Процик.

Загалом, середній показник надходжень власних доходів в об’єднаних територіальних громадах Полтавської області становить близько 5,5 тис. грн. на одного мешканця.

Подальші кроки

Реформа децентралізації – найуспішніша з тих, що тривають в Україні. Об‘єднання громад має завершитись до 2020 року. Закріпити незворотність децентралізації в законодавстві, зокрема в Конституції, аби не було спокуси перерозподілити повноваження чи бюджети знов на користь центральної влади, пропонує Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

«Треба захищати реформу. Конституція дає такий захист, дає поштовх створення можливостей розвитку кожної громади. Ми пройшли 5 років реформи успішно, і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей», – наголосив Володимир Гройсман.

На черзі – створення нових субрегіональних одиниць на місці нинішніх районів, які з розгортанням децентралізації частково втратили самоврядувальні повноваження. Кордони пройдуть по межах громад. Рішення щодо утворення нових районів ухвалюватиме Кабінет Міністрів. Зараз у Мінрегіоні розглядають варіант пілотного впровадження нової системи. Одним із претендентів на «тестування» є Полтавська область. А вже з 1 січня 2021 року планують запустити другий рівень децентралізації на всій території України.

Перший етап завершується: п’ять років децентралізаційної реформи, фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#децентралізації #Полтавські реалії

Коментарі

Оголошення
live comments feed...