10:30, 29 березня 2019 р.
Надійне джерело
На допомогу виборцям: куди звертатися, щоб захистити свої виборчі права на Полтавщині?
31 березня 2019 року країна обиратиме Президента України на наступні п’ять років. Отже, якщо Ви вже підготувалися до виборів, перевірили себе у списку виборців, змінили своє місце голосування у разі потреби та вирушили до виборчої дільниці, але все ж таки Ваші права були порушені, куди ж звертатися у такому разі?
Про правові можливості щодо захисту своїх прав інформують фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області
Які ж найбільш типові порушення можуть бути на виборчих дільницях:
- Відсутність доступу до виборчої дільниці для осіб з інвалідністю.
- Приміщення для голосування не відповідає вимогам статті 74 Закону «Про вибори Президента України».
- Порушення термінів голосування (режиму роботи виборчої дільниці в день голосування) (дільниця відкрилася пізніше за 8.00, закрилася раніше/пізніше 20.00).
- Порушення термінів перебування особи на виборчій дільниці ( крім осіб, які згідно з законом мають право бути присутніми на засіданні ДВК).
- У списку виборців допущено неточності (технічні помилки /описки в ПІБ, даті народження та адресі проживання виборця, в разі якщо, зрозуміло, що до списку включено саме того виборця (не є підставою для відмови у видачі бюлетеня).
- У списку виборців допущено неправильності: не включено, неправильно включено (інше ім’я, прізвище адреса), включено особу, яка не повинна бути включена (не можна достовірно стверджувати що йдеться про ту ж особу - є підставою для відмови у видачі бюлетеня).
- Відмова у видачі бюлетеня за дискримінаційними ознаками.
- Ненадання повторно виборчого бюлетеню виборцю, що припустився помилки.
- Включення у список виборців у день голосування.
- Видача виборчого бюлетеня без пред’явлення документа, що посвідчує особу та/або передача його іншій особі, видача особі не включеній до списку виборців.
- Виявлено факти здійснення незаконної агітації під час голосування.
- Підкуп виборця та/або надання пропозиції/обіцянки неправомірної вигоди під час голосування на виборчій дільниці.
- Фото/відео зйомка виборчого бюлетеня.
- Винесення бюлетеня за межі приміщення для голосування.
- Голосування поза межами кабіни/кімнати для таємного голосування.
- Голосування в присутності сторонніх осіб в кабінах/кімнатах для таємного голосування.
- Недопуск члена виборчої комісії чи особи, які згідно з законом мають бути присутні на засіданні виборчої комісії.
- Безпідставне перебування працівників органів національної поліції у приміщенні для голосування.
- Централізоване підвезення виборців до виборчої дільниці.
- Знищення чи пошкодження скриньки, бюлетенів та/або іншої виборчої документації.
Якщо Ви прийшли на виборчу дільницю та побачили порушення звертаєтеся до: голови відповідної виборчої комісії у письмовій формі зі скаргою на протиправні дії, бездіяльність, що стосуються виборчого процесу; до працівників Національної поліції із заявою про вчинення злочину в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України; до суду із позовною заявою, в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
При написанні скарги слід дотримуватися наступних вимог: скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі; скарга повинна містити: назву виборчої комісії, до якої вона подається; прізвище, ім’я, по батькові (найменування) суб’єкта звернення із скаргою, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв’язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; прізвище, ім’я, по батькові (найменування) суб’єкта оскарження, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв’язку, адресу електронної пошти, якщо такі відомі; суть порушеного питання; виклад обставин і зазначення доказів, якими заявник скарги обґрунтовує свої вимоги; чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії; перелік документів і матеріалів, що додаються; у разі наявності зазначення зацікавлених осіб, яких суб'єкт подання скарги вважає за потрібне залучити до розгляду скарги; підпис заявника скарги (представника юридичної особи - заявника) із зазначенням дати підписання.
До скарги необхідно додати її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що приєднуються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб’єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі.
Скарга, що стосується підготовки та проведення виборів Президента України, може бути подана протягом п’яти днів після дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності.
Скарга щодо порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування (до двадцятої години дня виборів та дня повторного голосування).
Скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, може бути подана до окружної виборчої комісії у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
Якщо ж у Вас виникають проблемні питання, у тому числі й стосовно порушення Ваших виборчих прав, звертайтесь до фахівців найближчих місцевих центрів та бюро правової допомоги на Полтавщині, або зателефонуйте за єдиним номером контакт-центру безоплатної правової допомоги 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.
Інформуємо також про те, що з метою забезпечення реалізації та захисту виборчих прав громадян України 30 та 31 березня 2019 року (два дні) у черговому режимі – з 09:00 до 17:00 працюватимуть місцеві центри з надання БВПД.
Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел. (0532) 56-02-88.
Кременчуцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Кременчук, вул. Небесної сотні, 54, тел. (05366) 3-00-38.
Лубенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Лубни, вул.Монастирська 17, тел. (05361) 77-479
Додатково повідомляємо, що захистити свої виборчі права громадяни також можуть звернувшись до Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Чернушенка Юрія Борисовича, тел: 066 827 12 25 та Регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Яковенко Віри Сергіївни, тел. 098 329 69 41.
Також громадяни можуть звернутися на «гарячу лінію» Уповноваженого Верховної ради з прав людини 0 800 50 17 20.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...