• Головна
  • Тарифи на тепло мають бути нижчими: урядова вимога до влади на місцях
10:30, 18 березня 2019 р.
Надійне джерело

Тарифи на тепло мають бути нижчими: урядова вимога до влади на місцях

Тарифи на тепло мають бути нижчими: урядова вимога до влади на місцях

Для підготовки до опалювального сезону 2018-2019 р. Уряд виділив на місця 12,5 млрд грн. За ці гроші муніципалітети мали ремонтувати тепломережі, відновлювати системи водопостачання, встановлювати енергоефективне обладнання. Чи впоралися? З 12,5 млрд. грн. на це було витрачено лише 3 млрд. грн. Тим часом в Україні 20 тис. км тепломереж, з них 7 тисяч – повністю в аварійному стані. Здавалось би, отримали гроші – використовуйте, але торік органи місцевого самоврядування відремонтували лише 240 км тепломереж…

Чому?

Велика різниця в тарифах на централізоване опалення в українських містах має просту причину, і це аж ніяк не ціна на енергоносії, адже вартість газу та електроенергії однакова для всіх. А от вартість виробництва тепла у кожному місті різна, бо залежить від багатьох чинників: впровадження енергоощадних технологій, ремонту обладнання та мереж, зарплат персоналу, витрат на інвестиційні програми, втрат, поточних видатків та ін. При модернізованих котельнях (а відтак відсутності втрат) вартість тепла нижча. За все це відповідальна влада на місцях, оскільки їй належить 98% теплопостачальних підприємств та мережі.

«Тарифи на газ для теплокомуненерго однакові. Але коли ми дивимося на тарифи на тепло по всій країні, у нас є різниця щодо вартості тепла в різних містах. Кінцева вартість тепла і гарячої води залежить від технології виробництва тепла, мінімізації втрат, об'єктивного обліку, від заходів енергозбереження, для яких можливості рівні завдяки децентралізації», наголосив Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Справді, якщо в Івано-Франківську 1 ГКал тепла коштує 1312 грн., то у Кропивницькому – 1852 грн. Найвищий тариф на тепло у Смілі – 2310, 41 грн/Гкал, тоді як у Кам'янці-Подільському подбали про енергоефективність у місті, переобладнавши газові котельні на енергоощадні, що працюють на альтернативних видах палива, і знизили тариф для містян до 1293,53 грн/Гкал. Тим часом, у Полтаві за 1ГКал тепла сплачуємо майже 1600 грн., а мали би менше ніж 1400 – саме такою має бути ціна за розрахунками Уряду.

«Сьогодні з 1644 підприємств теплокомуненерго (а це 98%) тільки 26 – ліцензіати НКРЕКП, всі інші підпорядковані органам місцевого самоврядування. Тож формування тарифної політики на послуги з теплопостачання належить до компетенції органів місцевого самоврядування. Тому я ще раз хочу наголосити, що органи місцевого самоврядування несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах, які мають бути 100% справедливими», – наголосив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк.

Що робити?

В українському Уряді рецепт мають: системний підхід у підготовці до опалювального періоду. На цьому наголосив Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, закликавши міських голів подати чіткий план модернізації й розвитку ЖКГ на 2019-2020 роки, а також акцентував на тому, що більшість коштів, виділених Урядом, мають бути проінвестовані саме в оптимізацію виробництва тепла та його поширення, адже від цього залежить вартість тепла і гарячої води для українців.

«У кожного міста має бути чітка стратегія, як мінімізувати споживання дорогого газу для виробництва тепла. Втрати на виробництві та транспортуванні – 15%. З кожного тарифу – 15%. Люди платять за це. Невже вони мають платити за діряві труби, за неутеплені підвали, відсутність засобів обліку?» – наголосив Володимир Гройсман, звертаючись до представників влади на місцях.

Тим часом, завищені, нічим не обґрунтовані норми газу повернулися – через позови облгазів. Однак за завищеними нормами (9,8 кубів газу) платити не потрібно – Уряд унеможливив неправомірні нарахування постачальників газу для домогосподарств без лічильників і затвердив нові норми – 3,28 кубів газу на місяць на одного мешканця.

«Ми нікому не дамо втричі завищувати норми газу і дурити людей. Я закликаю усіх голів облдержадміністрацій, міських голів: будь ласка, колеги, захистіть своїх громадян. Це ваша справа – захистити кожного українця, вимагати перерахунку завищених платіжок», – додав Володимир Гройсман.

Окрім того, аби захистити споживачів від необґрунтованих платіжних вимог, ініційовано ретельні перевірки організацій, що постачають енергоресурси, з відповідними штрафами. Що ж до лічильників, то Уряд зобов’язав НАК «Нафтогаз України» та теплопостачальників встановити їх громадянам безкоштовно.

Раніше Розпочалася монетизація субсидій. Як це відбувається?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#тарифи #тепло #кошти
Оголошення
live comments feed...