• Головна
  • На Полтавщині більше 8,5 тисяч хворих на глаукому
13:33, 13 березня 2019 р.
Надійне джерело

На Полтавщині більше 8,5 тисяч хворих на глаукому

На Полтавщині більше 8,5 тисяч хворих на глаукому

З 10 по 16 березня 2019 року в Україні вже вдев’яте відбувається Світовий тиждень Глаукоми (World Glaucoma Week). На глаукому хворіють приблизно 2% населення планети, але вважається, що майже така сама кількість людей ще не знає про те, що має це захворювання. Як розпізнати підступну хворобу і чим можуть допомогти хворим у Полтавській області розповіли провідні офтальмологи КП «ПОКЛ ім. М.В.Скліфосовського ПОР»

 Глаукома – це хронічне захворювання очей, що супроводжується ураженням зорового нерва з прогресуючим зниженням зору аж до сліпоти; при цьому підвищений внутрішньоочний тиск є провідним чинником розвитку захворювання та втрати зорових функцій.

Кожен 5-й випадок інвалідизації по зору, спричинений глаукомою

 «В Україні зареєстровано близько 220 тисяч людей з глаукомою і щороку реєструється близько 20 тисяч нових випадків. Кожна п’ята людина з інвалідністю щодо зору – це людина, що втратила зір внаслідок глаукоми. Ви в групі ризику, якщо вам 40 років чи більше, у членів вашої родини була глаукома, у вас є судинна патологія, короткозорість, були травми очей або хірургічні втручання», – повідомила Оксана Вітовська, експерт МОЗ України за напрямом «Офтальмологія», професор, завідуюча кафедрою офтальмології НМУ імені О.О.Богомольця.

На Полтавщині більше 8,5 тисяч хворих на глаукому, фото-1

Проблема глаукоми є однією з найбільш актуальних і важливих проблем в офтальмології, має велике медико-соціальне значення через широку поширеність і тяжкість наслідків захворювання, що нерідко ведуть до сліпоти і інвалідності. За інформацією ВООЗ, глаукома в 13% випадків є причиною сліпоти в світі. У 2008 році вперше на підтримку ініціативи Всесвітньої Глаукомної Асоціації (WGA) та Всесвітньої Асоціації пацієнтів, що мають глаукому (WGPA), було оголошено День боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми. Всесвітня Асоціація глаукоми раз на рік проводить заходи, які щоб покращити поінформованість суспільства про загрозливу для зору людини хворобу.

На Полтавщині більше 8,5 тисяч хворих на глаукому, фото-2

Вилікувати неможливо, але можливо призупинити прогрес хвороби

«У Полтавській області станом на 01 січня 2019 року на обліку знаходиться 8558 пацієнтів з глаукомою. У 2018 році в офтальмологічному відділенні ПОКЛ ім.М.В.Скліфосовського проліковано 232 хворих на глаукому, 186прооперовано. Пацієнти з недіагностованою глаукомою продовжують повільно і непомітно втрачати зір. Вона розвивається поступово і найчастіше без будь-яких суб’єктивних проявів. Іноді пацієнти можуть помічати такі симптоми: періодичне «затуманення» зору,  появу «сітки» перед оком, відчуття важкості в оці,  болі в надбрівних ділянках. Більш значні прояви і скарги з’являються при прогресуванні захворювання, що й обумовлює пізнє звернення пацієнтів. Глаукому вилікувати неможливо. Однак, при ранній діагностиці, правильному лікуванні та дотриманні рекомендацій пацієнтом, можливо призупинити прогресування хвороби. Але навіть якщо лікування дозволяє внутрішньоочному тиску залишатися на нормальному рівні протягом багатьох років, немає гарантії, що підйоми внутрішньоочного тиску не будуть повторюватися. Тому, якщо у вас діагностована глаукома, вам необхідно постійно перебувати під наглядом офтальмолога», – розповіла Олена Залудяк, завідувач офтальмологічним відділенням КП «ПОКЛ ім. М.В.Скліфосовського ПОР».

На Полтавщині більше 8,5 тисяч хворих на глаукому, фото-3

«Щоб виявити захворювання простого вимірювання внутрішньоочного тиску недостатньо. Необхідно детально вивчити очне дно, стан зорового нерву, провести дослідження полів зору та інші діагностичні дослідження», – пояснює лікар-офтальмолог лазерного центру офтальмологічного відділення Марина Клочко.

В офтальмологічному відділенні обласної лікарні є цілий комплекс сучасного комп’ютерного обладнання для ґрунтовного обстеження, що дозволяє виявити ті початкові прояви хвороби, які виникають до самих ранніх змін у полі зору, та своєчасно зупинити процес, що почався.

Хірургічне втручання потрібне тоді, коли інших методів недостатньо

«Є три основні підходи в лікуванні глаукоми: медикаментозний, лазерний і хірургічний. Тільки на підставі повного обстеження лікар може запропонувати оптимальний метод лікування та препарат для кожного пацієнта індивідуально. Самолікування неприпустиме! Важливо виконувати усі рекомендації лікаря і у жодному разі самовільно не змінювати медикаменти або не припиняти лікування. Провідним методом є медикаментозна терапія, лазерні та хірургічні методи лікування, здебільшого, використовують при недостатньому ефекті консервативної терапії. Сучасні лікарські засоби досить ефективно допомагають стабілізувати глаукомний процес і тому дозволяють зберігати зір мільйонам людей з глаукомою у цілому світі», – додає Валерія Кацай, лікар-офтальмолог лазерного центру. Поширеним методом лазерного лікування при відкритокутовій глаукомі є трабекулоспазис.

«Завдяки цій процедурі покращується відтік внутрішньоочної рідини. Проводиться амбулаторно для додаткового зниження тиску. Хірургічно лікують глаукому у випадку неможливості досягти рівня індивідуального «цільового» тиску, внаслідок неефективності консервативного лікування або неможливості проведення лазерного лікування», – пояснює лікар.

Завдання хірургічного лікування глаукоми полягає в поліпшенні відтоку внутрішньоочної рідини за рахунок створення нового шляху відтоку. Принципово всі методи хірургічного втручання при глаукомі діляться на кілька груп:

1. Проникаючі (або фістулізуючі) втручання

2. Непроникаючі (нефістулізуючі) втручання

3. Втручання, спрямовані на нормалізацію циркуляції внутрішньоочної рідини.

4. Втручання, спрямовані на зменшення продукції внутрішньоочної вологи.

«Найбільш поширена операція, яка на сьогоднішній день є «золотим стандартом» у хірургії глаукоми – синусотрабекулотомія. Сучасним методом оперативного лікування глаукоми є імплантація дренуючих пристроїв. Міні-шунт Ex-PRESS – це трубочка з нержавіючої сталі, довжиною 3 мм. На її кінці є розширення для фіксації та попередження зміщення. По цьому дренажу внутрішньоочна рідина дозовано відтікає. Якщо око втратило зір внаслідок глаукоми та в ньому виникає сильний біль, що віддає у скроню, застосовується лазерна циклодеструкція. Зараз це менш ризикована процедура, ніж та, що виконувалась раніше», – наголошує офтальмолог.

Але, не зважаючи на велику кількість методів боротьби з глаукомою, постійний пошук нових підходів у лікуванні і вдосконалення вже існуючих методик, проблема залишається досить актуальною.

Полтавський обласний центр здоров'я

Раніше ми повідомляли МОЗ направив на Полтавщину вакцину і важливі ліки

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#зір #глаукома #лікарі
Оголошення
live comments feed...