12:30, 14 лютого 2019 р.
Надійне джерело
Докорінні зміни у системі охорони здоров’я від Уряду: що чекає Полтавщину?
Майже 132 млрд грн. – такий зведений бюджет на охорону здоров’я у 2019-му році. Це на 15 млрд. грн. більше, ніж у 2018-му.
«Ми будуємо кардіоцентри, започаткували програму «Доступні ліки» – сьогодні мільйони українців отримують ліки безкоштовно. Ми створюємо інфраструктуру і маємо запровадити нову систему в ній. При цьому відповідальність – це головний аспект впровадження змін», – наголосив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Чи «підуть гроші за пацієнтом» і як реформуватимуть полтавську медицину далі?
Первинка
Декларації з сімейними лікарями вже підписали 70% жителів Полтавської області, 17 Центрів медико-санітарної допомоги уклали договори фінансування з Національною службою здоров’я ще влітку минулого року, решта 7 (4 приватних та 3 комунальних заклади) зробили це у січні 2019-го.
Саме завдяки цьому фінансування комунальних центрів первинної допомоги Полтави збільшиться у 2,5 рази.
А це означає, що не лише амбулаторії модернізують, а й зростуть зарплати медперсоналу. До речі, ще у перший місяць надходження коштів від НСЗ України сімейний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Тамара Силка отримала майже 10 тис. грн. зарплати, раніше мала вдвічі менше.
«Заробітна плата збільшилась і з’явився стимул працювати далі. Ми і в суботу виходимо працювати, бо ми зацікавлені в тому, щоб набрати своїх 1800 пацієнтів», – сказала лікарка журналістам студії «Місто».
Вторинна ланка
Наступний етап після змін на рівні первинки стосується районних і обласних медичних установ, він розпочнеться з квітня. Саме Полтавська область стане пілотним регіоном, де застосують госпітальні округи. До 2020-го року цю реформу впровадять в усій Україні. За даними прес-служби МОЗ, вже у березні 56 лікарень Полтавської області укладуть договори з НСЗУ. З 1 квітня вони почнуть фінансуватися за вдосконаленої моделі виплат: 40% фінансування буде спрямовано у вигляді плати за надані медпослуги в стаціонарі, а 60% – за рахунок медичних субвенцій. Аби отримати фінансування по-новому, у Полтавській обласній клінічній лікарні вже порахували вартість пролікованого випадку з необхідними коефіцієнтами.
Повноцінна реформа на вторинному і третинному рівнях, тобто високоспеціалізованному рівні надання медичної допомоги, стартує вже з 2020 року. Для цього планується розробити програму медичних гарантій, в якій буде визначений конкретний перелік безкоштовних послуг і ліків на всіх рівнях медичної допомоги. Вона буде прийнята Верховною радою разом з держбюджетом на 2020 рік.
Екстрена допомога
Модернізацію «Швидкої» Уряд розпочинає з диспетчерських служб. Саме це дозволить приймати виклики без затримок, відтак надавати допомогу значно оперативніше.
До речі, Полтавщина і тут серед пілотних областей, разом з Вінницькою, Тернопільською, Одеською, Донецькою областями та Києвом. У цих регіонах будуть придбані нові «швидкі» з сучасним обладнанням, бригади екстреної допомоги пройдуть додаткове навчання та отримуватимуть вищі зарплати. На це Уряд виділив 1 млрд. грн.
«Система охорони здоров’я в Україні десятиліттями недофінансовувалася та не змінювалася. Нам ще працювати й працювати, щоб відродити українську медицину. Ми вже зробили перші кроки. Попереду ще багато роботи», – наголосив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Безкоштовна діагностика
З 1 липня нинішнього року на Полтавщині (знову ж таки, як у пілотній області) Національна служба здоров’я України планує оплатити 54 діагностичні та лікувальні послуги за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Можна буде безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш поширені види онкології у чоловіків і жінок. «Безкоштовну діагностику» зможуть надавати як комунальні, так і приватні діагностичні центри, які укладуть договір з Національною службою здоров’я. Пацієнт сам обере, у який медзаклад звертатися. На цю програму у Держбюджеті-2019 закладено 2 млрд. грн.
Доступні ліки
Зробити лікування більш доступним – одна з п’яти докорінних змін у системі охорони здоров’я від українського Уряду. Урядову програму «Доступні ліки» запровадили ще у 2017 році, з того часу люди з хронічними захворюваннями можуть отримати ліки в аптеці безкоштовно або із невеликою доплатою. З 1 квітня ця програма перейде до компетенції НСЗУ. В результаті підписувати договори з аптеками і відшкодовувати ціни будуть не місцеві органи влади, як це відбувається зараз, а ця служба.
При цьому перехід на нову модель передбачає обов'язкове впровадження електронного рецепта. Як наслідок, з 1 квітня 2019 року ліки за урядовою програмою «Доступні ліки» будуть відпускатися за номером рецепта, який буде направлятися пацієнту у вигляді смс-повідомлення. Після цього отримати ліки за рецептом можна буде у будь-якій аптеці країни, не прив'язуючись до місцевості, де він був виписаний. Всього у 2019 році на цю програму з держбюджету спрямують 1 млрд. грн.
Отож, чітка схема впровадження проекту медичної реформи від Уряду на Полтавщині діє. Первинку вже змінили, на черзі – реформування стаціонарної допомоги та екстреної медицини, налагодження відшкодування рецептів через НЗСУ. І хоч пілотний проект розрахований до 2020 року, істотні зміни полтавські пацієнти можуть відчути вже зараз.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
09:16, 7 грудня
10:32, 3 грудня
11:21, 5 грудня
09:17, 11 грудня
10:31, 3 грудня
7
live comments feed...