• Головна
  • У Полтавській Галереї мистецтв можна побачити «хрещену» ікону Миколи Гоголя.
13:30, 3 січня 2019 р.
Надійне джерело

У Полтавській Галереї мистецтв можна побачити «хрещену» ікону Миколи Гоголя.

У Полтавській  Галереї мистецтв можна побачити «хрещену» ікону Миколи Гоголя.

Історія ікони надзвичайно цікава. За легендою, її знайшли селянина лісовій галявині поблизу Диканьки. Неодноразові спроби перенести її до місцевого храму щоразу закінчувалися дивним чином: вона вранці опинялася там, де її знайшли. Леонтій Кочубей, на той час найбагатша людина Диканьки, зрозумів це як веління Господа збудувати церкву. І церквузбудували,освятили на честь Миколи Чудотворця. А диво-ікону розмістили у храмі. З року в рік ширилися чутки про дива, які творить образ. Тисячі прочан з усіх усюд поспішали до неї. Серед них якось опинилася і мати майбутнього літературного генія Марія Іванівна Гоголь-Яновська. Пішки прийшла вона з родового маєтку Яновщини. Була надзвичайно пригнічена страшним горем: не зважаючи на юний вік, встигла поховати двох діток, і прийшла просити милості Божої, аби бог дав синочка. Пологи пройшли нормально, хлопчик з`явився на світ і його на честь святого назвали Миколою.

Спливали роки, прокотився буревій революційних подій, і чудотворний образ потрапив до відділу пам`яток сакрального мистецтва Полтавського художнього музею. Був він надзвичайно пошкоджений. В інвентарній книзі  було зазначено: «..великі повсюдні осипи грунту і фарби. Зображення збереглося тільки ліворуч».

Тривалий час ікону у законсервованому вигляді зберігали у фондах музею. Але час для її відродження таки настав. Директор Галереї мистецтв Ольга Курчакова розповідає:

«- У 2009 році експонат почали реставрували фахівці Харківської філії національно-дослідного реставраційного центру України. Більше року тривали роботи. Був відкритий і розчищений шар фарби (вірніше, його залишки). Дошки були надзвичайно пошкоджені, отож, щоб відновити ікону у первозданному вигляді, такою, як вона була у 18 столітті, було вирішено створити копію , тобто, реконструкцію . Цьому передувала надзвичайно велика науково-дослідна робота , зокрема, щодо традицій іконографіїсвятого Миколая. Реставратори (А.О. Погрібний, Т.І. Єрьоменко, О.С. Шутова) взяли дошку того самого розміру й за технологіями XVIII століття відтворили ікону»

Ось вже кілька років поспіль всі охочі мають змогу побачити і оригінал, і реконструкцію. «Хрещену»ікону Гоголя щорік виставляють для огляду протягом різдвяно – новорічних свят.

Раніше ми розповідали У галереї мистецтв відкрили фондову виставку

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#художники #картини #галерея

Коментарі

Оголошення
live comments feed...