• Головна
  • Як полтавські римо - католики зустрічатимуть свят- вечір
12:00, 24 грудня 2018 р.
Надійне джерело

Як полтавські римо - католики зустрічатимуть свят- вечір

  Як полтавські римо  - католики зустрічатимуть  свят- вечір

Завтра  Різдво Христове за григоріанським календарем. У пресі його часто помилково  називають «католицьке Різдво».  Насправді ж, Різдво за григоріанським календарем відзначають   більшість протестантських та православних церков  світу. У Полтаві  Різдво святкуватимуть і у римо – католицькому костелі Воздвиження  Хреста Господнього.  Про це нашому сайту  розповів настоятель отець Ципріян Чоп.

На сьогодні римо-католицька громада Полтави налічує близько півтори сотні осіб. Окрім місцевих жителів до костелу ходять студенти – іноземці. Для них існує служба Божа англійською мовою.

  Як полтавські римо  - католики зустрічатимуть  свят- вечір, фото-1

Отець Ципріян Чоп був настоятелем у різних  країнах, останні кілька років – в Україні. Вже майже два роки – у Полтаві. Говорить,  що Різдво однаково радісно чекають у всіх куточках світу:

  Як полтавські римо  - католики зустрічатимуть  свят- вечір, фото-4

« - Для католиків, як і для інших християн, Різдво-одне з найвеличніших, найрадісніших свят у календарі. А передує йому адвент - період радісного очікування на прихід у світ Ісуса Христа. Це період особливо молитовний. Щодня ми звершуємо спеціальну службу Божу, яка починається о сьомій ранку. Люди приходять до храму з запаленим свічами. У цьому богослужінні великий символізм. Воно бере початок , коли на дворі темно, і завершується, коли піднімається сонце»

До свята костел прикрасили, встановили традиційний вертеп.

  Як полтавські римо  - католики зустрічатимуть  свят- вечір, фото-5

« Головне на свят – вечір, що би ніхто не відчував себе самотнім» - говорить отець Ципріян:

« - Святкування Різдва починається зі сходом першої вечірньої зорі, яка сповістила всьому світу про час народження Сина Божого. Служба божа відбудеться о 18 годині. Після служби заведено, що вся родина , збирається коло столу, до нього подається 12 пісних страв. Святкова вечеря називається Вігілія.  Під час неї всі присутні розламують і ділять між собою особливий ритуальний хліб-облатку. Тут ми в Полтаві також у храмі зберемося на вечерю, і запрошуємо до себе усіх охочих, що б ніхто цього вечора не був сам. Переважно, до нас  приєднуються студенти – іноземці та вихідці з Західної України, які не можуть їхати додому святкувати.  Ми молимося перед їжею, ділимося облатком. Бажаємо один одному бажання різні. Це бажання є християнські. Передусім, Божого благословення, Божої опіки, Духа Віри, надії, любові»

Після святкової вечері, сьогодні о 21 годині розпочнеться святкова служба Божа – пастирка.  Це -особливий, піднесений момент.

« -Вона розпочинається в темряві, коли ми співаємо «Слава в Вишніх Богу». Прославляючи Бога, запалюємо всі світла в храмі. Після цього йде далі служба, під час неї також співаємо колядки. Потім Божа проповідь, І в неділю, 25 го також є  служби. І це є служби урочисті і дуже гарні, сповнені молитовного піднесення.  Наші прихожани готують Різдвяний концерт» - говорить отець Ципріян.

  Як полтавські римо  - католики зустрічатимуть  свят- вечір, фото-6

Святкування Різдва   триває  протягом 8 днів. Другий день свята (26 грудня), присвячений пам`яті Святого  Стефана, третій  - пам`яті Святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова (цього дня здійснюється обряд освячення вина); 28 грудня - пам`яті Святих Безневинних Немовлят Віфлиємських (священики благословляють дітей).

  Як полтавські римо  - католики зустрічатимуть  свят- вечір, фото-7

У неділю, що випадає на один з восьми днів святкування Різдва, - вшановують Святу Родину: Дитятка Ісуса, Діву Марію і Йосипа Обручника. Святкові дні завершуються 1 січня, коли з особливою урочистістю відзначають День Пресвятої Богородиці.

  Як полтавські римо  - католики зустрічатимуть  свят- вечір, фото-8

Довідково: Католицькі громади на Полтавщині з’явилися після поширення на терени краю влади адміністрації Речі Посполитої в 2 пол. 16 – 1 пол. 17 ст. Вважається, що особливо сприятливі умови для існування католицькі громади мали у Лубенській державі кн. Ієремії Вишневецького. Католицизм на Лівобережжі був знесений в ході Хмельниччини. Католиків, які не встигли втекти, було винищено, культові будівлі зруйновано. Римо-католицька церква відновила свою діяльність на Полтавщині тільки  в 19 ст. Найбільші католицькі громади існували в м.м. Кременчук, Полтава. За радянської влади костел у Кременчуці було закрито, а у Полтаві знищено. На найважливіші свята місцеві католики їздили до Києва або до Харкова. 1994р богослужіння в Полтаві відновилися зусиллями священика Юрія Зімінського з Харкова, який зібрав католицьку громаду та став відправляти для них служби спочатку в приватному помешканні, згодом – у купленому та відремонтованому будинку на вул. Марата, 16.

  Як полтавські римо  - католики зустрічатимуть  свят- вечір, фото-9

Полтавська громада РКЦ 2004 збудувала культову споруду, решта громад проводять богослужіння в пристосованих і приватних приміщеннях. Обласні громади РКЦ підпорядковуються Харківсько-Запорізькій діецезії.

Раніше ми розповідали У Полтаві відкрився будиночок Святого Миколая

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#свято #вітання #звичаї
Оголошення
live comments feed...