• Головна
  • Філателіст із Полтави розповів про німецькі марки із Гітлером, марки СРСР за 5 тисяч доларів та англійську марку за 9,5 мільйонів
09:00, 9 грудня 2018 р.
Надійне джерело

Філателіст із Полтави розповів про німецькі марки із Гітлером, марки СРСР за 5 тисяч доларів та англійську марку за 9,5 мільйонів

Філателіст із Полтави розповів про німецькі марки із Гітлером, марки СРСР за 5 тисяч доларів та англійську марку за 9,5 мільйонів

Полтавець Юрій Приходько є одним із найдосвідченіших філателістів не лише у Полтаві, але й в Україні. Він почав збирати марки у… 1965-му році! Тому загалом його досвід як філателіста складає вже 53 роки. Журналісту 0532.ua він розповів про найцікавіші, найбільш рідкісні та цінні марки, а також про цікаві для філателістів знахідки, які стосувалися періодів УНР, Української радянської республіки та часів німецької окупації.

Філателіст із Полтави розповів про німецькі марки із Гітлером, марки СРСР за 5 тисяч доларів та англійську марку за 9,5 мільйонів, фото-1

Про те, як почав займатися філателією

Почав випадково. Мій брат зацікавитися космосом і захотів збирати марки, пов’язані із цим. Фактично: зацікавився він, а марки у його альбом збирав я. Потім він цей альбом віддав мені і каже: «Я вже не хочу!». Я пішов до міського клубу колекціонерів. І у одного із них побачив повний каталог космічних марок. Подумав: «Та дозбираю, мені небагато лишилося!» Ну от – дозбирую і досі! (Сміється – Авт.) Потім перейшов збирати Радянський Союз, із 1918 року, потім Україну і так до цього часу.

Про кількість марок у колекції

Не знаю скільки, чесно. Ніколи не рахував. Знаю, що була непогана колекція марок Радянського Союзу. Але із особистих причин довелося більшу частину продати.

Про те, чому займається стільки років збиранням марок

Цікаво. По-перше, це історія. Наша Полтавська область багата на історичні постаті. На Полтавщині видатних людей більше, ніж у інших областях разом узятих. У нас у клубі була тематика «Моя Полтавщина», багато філателістів збирали марки, пов’язані із історією міста та області.

Про кількість філателістів у Полтаві

Таких, як я?У Полтаві іще один. Я маю на увазі, із тих, які займалися у будинку піонерів у спілці філателістів. Раніше кількість членів клубу доходила до 850 чоловік. Зараз – лише 30. Ще стільки ж займаються філателією, але не у спілці.

Про пошук марок

Є план, який держава заздалегідь озвучує. Я знаю, приміром, які марки вийдуть і у якому кварталі. По-друге, шукаємо серед інших філателістів. Наша спілка дуже активна. Часто зустрічаємося із колегами із інших містах. І обмінюємося, і коли продаєш-купуєш. Багато знаходять марки на аукціонах.

Про те, наскільки дорогими бувають марки

Більшість із них недорогі, тому що таких багато. Але є унікальні, ексклюзивні. Є такі марки, які у банках зберігають і у броньованих автомобілях вивозять. Наприклад, найдорожчу марку - «британську гвіану» - останній раз продали за 9,5 мільйонів доларів!

Серед українських найдорожча була випущена в 1923-му році в часи Української радянської соціалістичної республіки. У той рік дозволили випустити марки, присвячені допомозі голодуючим. Одна із цих марок із зображенням Шевченка. Там іще була алегорична смерть із косою. Частину марок випустили без зубців невеликим накладом. А ще був невеликий надрук на папері, який мав водяні знаки. Так от, таких марок – із Шевченком, без зубців, із водяними знаком – їх лист всього був (50 штук). Одна така марка зараз коштує не менше 5 тисяч доларів, а може й більше. Я одного разу бачив таку, але у моїй колекції її не було.

Про марки часів УНР

Є гарна серія марок, випущена у Відні. Замовила їх УНР у 1918-му. Серія була етнічно-історична. Там були хатки, воли, будинок, де засідала Верхвона Рада, були козаки на Чайці. Перші проби у Відні робили на мапах генерального штабу. У мене є такі марки – з одного боку марка зі штампом, з іншого – мапа генерального штабу. Вони у часи УНР так і не пішли у вжиток – доки їх надрукували, республіки вже не було.

Про марки Третього Рейху в Україні

Німці теж встигли надрукувати свої марки під час окупації України. У Другу Світову німці мали стандартні марки, які містили портрет Гітлера. Таких було 18. От на одній із таких був зроблений надрук "Ukraine".

Вони офіційно ходили у нас. У Рівному був державний банк окупаційний, який випускав гроші. Там друкували і ці марки. Вони не були рідкісними. У мене повна серія таких є. Оцінені вони недорого, тому що дуже багато таких марок лишились невикористаними і швидко розійшлися поміж філателістами.

Про особливу марку у колекції

Навряд чи така є. Для мене філателія – спокійний процес, я не женуся за рідкісними екземплярами. От колись у мене була велика колекція дореволюційних листівок Полтави (від 400 до 500 штук). Довелося продати... Серце краяло, я їх із душею збирав. А от до марок я з часом охолонув.

Чи відходить філателія у минуле?

Відходить. 100 відсотків. Останнім часом колекціонування стало іншим. Один знайомий філателіст говорить так: «Колекціонування марок – це удел багатих!». І це дійсно так. На заході не хочуть купувати наші марки, бо вони дешеві. Там, на Заході, люди вкладають у марки, як у цінні папери. Після дорогоцінних камінців та золота саме марка дає найбільший прибуток. Минає 3-4 роки і вона зростає у ціні на 200 процентів.

Розмову вів Володимир Паршевлюк

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#суспільство #марки #колекціонер #філателіст #Полтава #інтерв'ю
Оголошення
live comments feed...