• Головна
  • Науковці у Полтаві говорили про важливість отримання Томосу
18:30, 20 листопада 2018 р.
Надійне джерело

Науковці у Полтаві говорили про важливість отримання Томосу

Науковці у Полтаві говорили про важливість отримання Томосу

До участі в розмові запросили істориків, громадськість, студентів. Організатори заходу наголосили: круглий стіл носить винятково інформативний характер, такі відбуваються нині по всій Україні.

Про історичне підгрунтя українського православ'я розповів кандидат історичних наук , доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії ПНПУ імені Короленка  Юрій Вільховий:

Науковці у Полтаві говорили про важливість отримання Томосу, фото-1

  - Як ми знаємо, Київська митрополія була однією з єпархій (округів) Вселенського престолу. Але через політичні обставини вона кілька разів поділялася на дві чи три метрополії. Після відомої флорентійської унії у 1439 році, частина єпархій, яка знаходилася на території Московського князівства,   в 1448 році відділилася від спілкування з Константинополем,  почала самостійне існування . Ця  ситуація  в так званій Московській Русі  склалася із заснуванням так званого Московського патріархату в 1589 році, що  співпадало із створенням канонічної єпископської кафедри у Москві. Після того, як Україна перейшла під протекцію Московської держави , було зроблено багато зусиль для того, що б підпорядкувати Київську митрополію Московському патріархату.  Це історичні слідження давним давно проілюстровані в літературі, є маса поважних джерел. І загально відомо - українське православ*я має потужні міцні корені і українська автокефалія виходить з глибини віків. До 1686 року Київська митрополія існувала як частина Константинопольського патріархату. Дуже часто московські  дослідники і теологи пояснюють відомі події таким чином: оскільки була флорентійська унія, оскільки патріарх вдарився в гріх папізму, то ми були змушені. На це у мене відповідь одна: якщо навіть і так, це не дає жодній церкві проголошувати себе патріархією. Говорять, що ми піднімаємо питання, яке не може підніматися тому що начебто  територія, яка була у підпорядкуванні константинопольському патріархату ,  втричі менша за ту територію, що  є зараз. Але коли ми поставимо питання, у чиєму підпорядкуванні на момент 168 року були оті ще дві третини території -  це то й же самий Константинопольський патріархат. Іншими словами - Константинопольський патріархат не почав щось нове. І не надав щось нове.  Він просто відновив історичну справедливість , виправив те, що давно слід виправити.

Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедрою історії України ПНПУ ім. Короленка ЛюдмилаБабенко вважає , що надання Томосу - це не тільки релігійне питання. Воно охоплює різні напрями суспільного життя:  

 -  Томос є питанням щодо єдності українського суспільства.. Дуже багато чинників працювали і працюють на його розділення. Ми постійно, наче мантру,  повторюємо слова про цивілізаційно - культурний розкол, зрештою, він має свій вияв і в розколі українського православ'я. А тому єдність суспільства буде забезпечена, зокрема, і єдністю в конфесійному питанні. У визначення суспільства - ми належим до церкви, центр якої є в Україні, і Україна входить до світового православ'я з центром у Константинополі, чи ми далі будемо підпорядковані як країна не самостійна  з не самостійною церквою Московському патріархатові. У суспільстві є багато страхів, нагнітання пристрастей, чимало провокацій. Суспільство перебуває в полоні різноманітних чуток, що Томос несе Україні диктатуру і нав'язування , політизацію церкви  і таке інше. А хіба Московська церква не політизованою, і не представляє країну, що декларує імперські амбіції? Тому суспільству треба визначитися, з ким ми? До якої ідеї схиляються. Соціологічні дослідження показують, що суспільство схиляється більше до створення єдиної помісної церкви. Будемо очікування завершення логічно розпочатого у вересні цього року процесу , він має закінчитися спільною консенсусною думкою українського православ'я. Щодо значення Томосу, то варто процитувати президента який сказав, що це другий за значенням документ після Акту проголошення незалежності України.

Раніше ми повідомляли Половина нардепів Полтавщини не голосували за помісну церкву в Україні 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Томос #Україна #суспільство
Оголошення
live comments feed...