• Головна
  • Андрій Садовий у Полтаві розповів – як місту отримати мільйони туристів, запровадити безкоштовний транспорт та створити робочі місця для молоді
10:09, 20 жовтня 2018 р.
Надійне джерело

Андрій Садовий у Полтаві розповів – як місту отримати мільйони туристів, запровадити безкоштовний транспорт та створити робочі місця для молоді

Андрій Садовий у Полтаві розповів – як місту отримати мільйони туристів, запровадити безкоштовний транспорт та створити робочі місця для молоді

18-го жовтня у Полтаві побував лідер партії «Самопоміч», міський голова Львова Андрій Садовий. Він приїздить для участі в Urbantalks – відкритому заході щодо партнерства та обміну досвідом між містами. Перед цим під час прес-кави зустрічається із полтавськими журналістами і у невимушеній атмосфері відповідає на питання про зміни в Україні та Львові, свою участь у президентських виборах та проблеми зі сміттям, громадським транспортом та високими тарифами.

  - Пане Андрію, у 2014-му Ви не пішли на президентські вибори. Не жалкуєте, що не зробили цього тоді? І чому вирішили йти зараз?

  - Тоді, коли почалася війна, треба було швидко обрати Президента. І я вважав, що це правильно, що це треба зробити одним ударом. Тоді всі підтримали Петра Порошенка і всі вірили, що він виконає те, що обіцяв. Наприклад, Закон про вибори за відкритими списками. Він цього не зробив. Я – зроблю. Бо ми за Конституцією – парламентсько-президентська республіка. І якщо ми не матимемо якісного парламенту, ми не зможемо мати якісного уряду.

За чотири роки я багато пережив і зрозумів. Зокрема, сміттєву блокаду. Нас принижували, мене змушували зрадити інтереси колег-депутатів. У Адміністрації Президента хотіли, щоб «Самопоміч» пішла в «інше підпорядкування» і тоді б блокаду зупинили. Ми зуміли це пережити.

За цей час я побував у багатьох регіонах країни і побачив, що більше ніж у 80 відсотках міст у владі є криміналітет, який має вплив на мерів, депутатів і має підтримку центральних органів влади. Багато поліції підгодовується цим криміналітетом. Тому я прийняв рішення йти і наводити порядок в країні. Для цього потрібно буде віддати усього себе – і я готовий себе віддати. Це є моя країна, а хто це зробить?

Андрій Садовий у Полтаві розповів – як місту отримати мільйони туристів, запровадити безкоштовний транспорт та створити робочі місця для м..., фото-1

  - Серед Ваших потенційних конкурентів буде багато кандидатів, які говоритимуть про розвиток, про зміни у країні. Чому серед них виборець має зробити вибір на Вашу користь?

  - Якщо ви подивитися перелік претендентів на найвищу посаду, там близько 95 відсотків людей, які останні 20 років були при владі чи в опозиції: чи міністрами, чи депутатами, чи на інших посадах – і вони усі між собою пов’язані. Ворон ворону око не виклює. Садовий є винятком. Я працюю міським головою, маю великий управлінський досвід. І показав, що можна взяти людей, які не були при владі – а це були лідери громадської думки, наукових чи підприємницьких кіл – і досягти успіху. Сьогодні фракція «Самопомочі» – це успіх парламентаризму в Україні.

  - Пане Андрію, одна із найбільших проблем сучасної України – трудова міграція. Як розвинути українську економіку, щоб громадяни не виїжджали за кордон, а залишалися працювати тут?

  - Можна говорити окремо по кожній галузі. Візьмемо авіабудування. Скільки у нас внутрішніх авіарейсів? Яка у нас потреба у літаках? Подивіться, у 1990-му році – 500 аеропортів в Україні, сьогодні – 50. Із них 10 мають регулярні авіасполучення. І всі – переважно із столицею. Подивіться на Німеччину. Там усі міста країни зв’язані авіа перельотами. Люди літають одне одного, комуні кують. Вартість перельоту – 20 євро. А у нас із Харкова до Львова долетіти коштує дорожче, ніж зі Львова до Нью-Йорка! Розвиток системи авіасполучень в Україні це один із етапів розвитку. Це і збільшення замовлень на виробництво власних літаків, і побудова нових аеропортів.

Візьмемо суднобудування. У цілому світі вантажі возять річками. У нас – нічого не возять. Тому ми втратили 95 відсотків суднобудування. А якщо вантажі підуть річками, вивільняється залізниці, зменшиться навантаження на дороги. Вивільняється залізниці – зможемо пустити більше швидкісних поїздів. Все це пов’язано. Розвиток однієї галузі вплине на інші. І так – із кожним сектором.

Візьмемо акциз. Запровадження електронних акцизних марок на тютюн, алкоголь – і ми можемо мати у бюджеті порядку 17 мільярдів гривень! Додатково! А зараз ці гроші ідуть в кишені декількох людей. Електронні акцизні марки для лотерей – ще плюс 10 мільярдів. Із митниці ми можемо мати іще плюс 100 мільярдів!

Полтавщина завжди була центром видобутку корисних копалин? А що ви з того маєте? І що з цього має Україна? Ви знаєте, що у 1975-му ми видобували 68 мільярдів кубометрів газу. А зараз – близько 20 мільярдів. Чому ми сьогодні маємо бути залежними від газу, який ми купуємо у Європі, а фактично – від російського газу, який транзитом через нашу ж територію йде у європейські країни? Ми повинні підняти видобуток і збільшити його тут, в Україні, і стати енергетично незалежними.

Андрій Садовий у Полтаві розповів – як місту отримати мільйони туристів, запровадити безкоштовний транспорт та створити робочі місця для м..., фото-2

  - Ви говорите про необхідність боротьби із корупцією, але про це говорять більшість кандидатів. А як це реалізувати на практиці?

  - Зміни у країні не робляться, тому що немає політичної волі. Я бачу імітацію боротьби із корупцією. А вона, як гідра, висмоктує нашу енергію. Як побороти корупцію? Якщо на посаду призначається адекватний прокурор, адекватний голова СБУ – ви будете мати зміни через місяць-два, максимум – три-чотири. Тоді вертикаль починає по-іншому вибудовуватися. Зараз ми що маємо? Дуже багато сюжетів по телебаченню. Когось затримують, називають мільйонні, мільярдні суми, а потім тихенько випускають. Ніхто нікого не карає. Злапали, показали і тихесенько відпустили! Якщо корупціонер не відкупився на рівні слідчого, він відкупиться на рівні керівника обласної поліції. Якщо не візьме прокурор, відкупиться на рівні судді. Хто сидить в тюрмі за корупційні схеми? Ніхто не сидить! Чому так стається? Тому що люди, які керують країною, пов’язані старими схемами. Саме тому «Самопоміч» принципово не брала до своїх списків нікого, хто був міністром чи депутатом до 14-го року.

Ми постійно говоримо про дефіцит кадрів. Проте я запевняю, що депутати Верховної Ради від «Самопомочі» вже є готові міністри! Коли призначали Луценка генеральним прокурором, я пропонував: «Є Оксана Сироїд, віце-спікер, тверда і принципова – і з неї був би генеральний прокурор!». Проте призначили Луценка. Що ми маємо сьогодні? Ми маємо шоу і відсутність боротьби із корупцією.

  - Як Ви бачите завершення війни на Сході?

  - На сьогоднішній день ми – найбідніша країна Європи. Корупція висмоктує всю нашу енергію. Я назвав вам, як відродити цілі галузі економіки. Якщо ми матимемо сильну економіку – матимемо сильну армію. Якщо ми матимемо високоточну зброю, якісні ракетні озброєння, зможемо перемагати у війні із Росією. Дипломатія має опиратися на сильну армію і на гідність солдата. Ми у Львові кожному бійцю, який повертається зі Сходу даємо 100 тисяч підтримки. Коли ми запроваджували цю програму, ми були певні, що її підтримають в усій Україні. Важливо, щоб солдат відчував повагу до себе, тільки тоді можна збудувати сильну армію і перемогти у війні!

  - Як перемогти олігархів?

  - Сьогоднішні олігархи дуже боязкі. Вони готові йти на будь-які варіанти домовленостей, аби і далі мати можливість грабувати українців. І вони їх знаходять із нинішньою владою. Ахметов на схемі «Роттердам плюс» зараз заробляє більше, ніж при Януковичі. Перемогти олігархів просто – вони повинні сплачувати податки і забути, що таке політика. Хто з олігархів цього не розуміє, того чекає складне майбутнє.

  - Чи є можливість у нинішній Україні не підвищувати тарифи?

  - Якщо будемо мати власний газ, то будемо залежати лише від наших можливостей. Якщо будемо вводити системи енергозбереження, будемо мати незалежність. Якщо є збалансована політика у державі, можна розробляти стратегію.

Впродовж років і у Верховній раді, і в уряді сиділа російська агентура, яка робила усе, щоб ми далі сиділи на газовій голці. Після незалежності одразу впав видобуток власного газу. Збільшення його видобутку та широко запровадження енергоощадних технологій дозволить нам мати більші можливості при формуванні тарифної політики. Сьогодні ми повинні захищати тих, кому важко. Сформувати податкову систему, яка буде зрозумілою. При цьому бізнес повинен мати волю. Треба стимулювати малий і середній бізнес. І якщо люди матимуть удвічі вищі пенсії та заробітні плати, тоді можна буде говорити про коригування тарифів.

Андрій Садовий у Полтаві розповів – як місту отримати мільйони туристів, запровадити безкоштовний транспорт та створити робочі місця для м..., фото-3

  - Як місту – чи це Львів чи це Полтава – вирішити питання сміття?

  - В Україні зараз один спосіб вирішення – сміття їде на полігон. У ЄС до 2030-го року хочуть до 10 відсотків зменшити кількість відходів, які потраплять на полігон, решта 90 відсотків піде на переробку. Щоб мати таку ж практику, потрібно будувати сміттєпереробні заводи. І це є питання нашої безпеки.

Ми взяли 25 мільйонів євро позики у ЄБРР (Європейського банку реконструкції та розвитку – Авт.). Плюс на 10 мільйонів євро отримали грант. Провели міжнародний тендер. І у цьому році починаємо перший етап будівництва заводу із глибинної переробки відходів. Збудуємо його за два роки.

У кожному місті має бути завод. У Польщі – 170 заводів, у нас жодне місто не має. Якщо ви у себе почнете цей процес сьогодні, будете мати результат за 4-5 років.

  - Полтава зараз має певні проблеми у галузі перевезень міським транспортом. Чи мали Ви такі проблеми у Львові і як їх вдалося вирішити?

  - Ми колись у Львові мали аналогічну із вашою ситуацію У 90-х у нас знищили автобусний парк, потім сказали, що приватники будуть якісно виконувати перевезення. А потім ці приватні компанії почали шантажувати місто. Ми зробили чітку схему перевезень і зараз збільшуємо потужність комунального підприємства. Купляємо 150 нових автобусів, провели тендер на придбання 50 нових тролейбусів. Ще 100 автобусів придбаємо наступного року і зараз ведемо перемовини про 100 електробусів, які, до речі, випускають у Львові. Завдяки розвитку комунального підприємства ми маємо можливість безкоштовно перевозити пенсіонерів у місті!

Рекомендую Полтаві входити на ринок перевезень. Купіть у лізинг 100 автобусів і ви налагодити якісну систему перевезень у місті комунальним транспортом, а приватники не будуть шантажувати громаду!

  - Чому з усієї України виїжджає молодь, а до Львова, навпаки, їде? І як Полтаві перейняти ваш досвід?

  - Ми починали у 2006-му році, і тоді у всіх містах була однакова ситуація. Але ми мали чітку стратегію, розуміння, що робити. Якісно підходили до підбору кадрів – 10 тисяч студентів за 12 років пройшли стажування у міській раді, кращих із них ми взяли на роботу. Це системні речі, які ми робили роками. Тому маємо результат – у минулому році Львів відвідали 2,9 мільйони туристів. Це – десятки тисяч нових робочих місць – кафе, ресторани, сфера послуг. Другий наш великий кластер – до 30 тисяч людей, які працюють в галузі ІТ-технологій. Заробітна платня там – у середньому 2000 доларів. Зараз ми будуємо новий ІТ-парк на 14 000 нових робочих місць.

Щоб Полтава мала розвиток, ви повинні мати інфраструктуру. Аеропорт має бути повноцінно відновленим. І зв’язувати вас із усією країною, світом. Ви можете мати мільйонні потоки туристів. Це буде стимулом для розвитку малого і середнього бізнесу. Я б у Полтаву на вихідні літав – тут неймовірна енергетика. Така атмосфера. Будинок Котляревського, Краєзнавчий музей – це дух українського. Це має кожен побачити. А як він побачить?

Розмову записав Володимир Паршевлюк

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#садовий
Оголошення
live comments feed...