• Головна
  • Покрова Пресвятої Богородиці - свято козацтва, захисників України, наречених та материнства
09:00, 14 жовтня 2020 р.
Надійне джерело

Покрова Пресвятої Богородиці - свято козацтва, захисників України, наречених та материнства

Покрова Пресвятої Богородиці - свято козацтва, захисників України, наречених та материнства

 Сьогодні одне з найбільших свят православного календаря-Покрова Пресвятої Богородиці. Святкування це було започатковано на згадку про чудесне явлення Божої Матері у Константинополі. Згодом, з плином часу, воно набуло нових сенсів та відтінків

Історія виникнення

Існує легенда, що саме 14 жовтня  язичницьке  військо давніх русів на чолі з Аскольдом, взяло  в облогу Константинополь, на той час – світовий центр православ'я. Жителі міста гаряче молилися Богородиці, аби захистила їх. Діва Марія почула їх і явилася в небі, оточена янголами, з омофором в руках, що ним вона накрила місто.  Це так вразило Аскольда і його воїнів, що вони прийняли хрещення і повернулися на Русь-Україну вже християнами. Відтак, Аскольд став першим руським князем-християнином.

Покрова Пресвятої Богородиці - свято козацтва, захисників України, наречених та материнства, фото-1

Існує і ще одна легенда. У одному з храмів народ ревно благав Господа про захист від небезпеки. Серед мирян були блаженний Андрій Христа ради юродивий разом із своїм учнем Епіфанієм. Саме їм явилася пресвята діва. Тоді піднялася буря, і війська язичницькі були відкинуті від Константинополя. Духовний зміст цього свята- це покров Пресвятої Богородиці, постійні її молитви за   християн, пресвята Богородиця за нас молиться, і просить Бога, що б ми спаслися від рабства гріха . Для нас важливо те, що у нас є небесні заступники. Пресвята Богородиця, святі, і разом з ними ми приходимо до Бога і просимо про його благодать.

Свято Покрови – одне з найулюбленіших у народі. Оскільки це свято богородичного циклу, серед іншого, прийнято цього дня шанувати матерів, просити Бога, аби послав дітей тощо.

Свято козаків

З давніх давен свято Покрови  шанували козаки. У новому січовому таборі найперше будували Покровську церкву. Перед важливою подією чи походом козаки завжди молилися своїй святій покровительці.  З часу здобуття Україною незалежності саме на Покрову відзначають  День українського козацтва, що був  започаткований  згідно з Указом Президента України у 1999 році.  Іншим  Указом Президента України- від 22 грудня 1999 було утворено Координаційну раду з питань розвитку козацтва, яка вносить пропозиції щодо формування державної політики у галузі відродження та розвитку історичних, патріотичних, господарських та культурних традицій Українського козацтва. Історики вважають, що українське козацтво виникло у 15 сторіччі, але тільки в середині XVI століття козацьке військо почало впливати  на перебіг політичних  подій в Україні і Європі.  Відроджуючи давні козацькі традиції, в Україні утворилося сучасне українське козацтво як система самодіяльних об’єднань громадян України. 14 жовтня 2014 року Президент України Петро Порошенко з метою вшанування традицій та на підтримку ініціативи громадськості скасував відзначення Дня захисника Вітчизни і встановив свято День захисника України. Воно швидко стало одним з найулюбленіших в українців. Цього дня вшановують  полеглих на сході вояків, проводять зустрічі з ветеранами, концерти, урочисті зібрання тощо.

Покрова у сакральному мистецтві

На Русі церкви в честь Покрову Божої Матері стали будувати в XII столітті.  На території України найстарішою церквою, що освячена на честь  Покрови, є Покровська церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена у 1467 р. як фортеця. У Полтаві на сьогодні Покровська церква, освячена у 1996 році, що належить ПЦУ і знаходиться у мікрорайоні Сади -2 є однією з наймолодших і найкрасивіших. 

Покрова Пресвятої Богородиці - свято козацтва, захисників України, наречених та материнства, фото-2

Справжня перлина і пам*ятка архітектури - Покровська церква — церква в селі Плішивець Гадяцького району Полтавської області, збудовна у 1902 році. Це єдиний в Україні мурований дев'ятибанний храм, що зберігся до нашого часу.

Покрова Пресвятої Богородиці - свято козацтва, захисників України, наречених та материнства, фото-3

Звичаї та вірування

«Покрівонько, покрівонько, покрий мою голівоньку» - говориться у старовинній пісні. Так дівки зверталися до Богородиці, аби послала жениха. Саме від Покрови починався період весіль. В народі жартували: "Прийшла Пречиста – несе старостів нечиста, а прийде Покрова – зареве дівка, як корова". У цю пору закінчувалися сільськогосподарські роботи, селяни готувалися до зими та до майбутньої сівби.

Стежили за погодою. Сніг чи іній на Покрову прогнозували холодну і ранню зиму 

Читайте також: Полтавські храми, яких більше немає

Козельщиська Богородиця - прадавній оберіг Полтавського краю

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Покрова #козацтво #Україна #захисники #традиції
Оголошення
live comments feed...