У лавах полтавських екологів може вибухнути "екологічна" війна

На початку лютого відбулося укрупнення системи територіальних органів Державної екологічної інспекції. В рамках пілотного проекту це пройшло в 10 областях нашої держави, серед яких і Полтавська. Таким чином, колишня екологічна інспекція була ліквідована. Замість неї була створена Державна екологічна інспекція Центрального округу. Сюди увійшла Полтавська та Черкаська області.

Поділ на екологічні округи був не випадковим. Центральний екологічний округ був створений за принципом водяного басейну, на місці де протікає Дніпро, території Дніпровського басейну та Кременчуцького водосховища. Тут виникла проблема збереження живих водних ресурсів цього регіону. Зафіксовано найбільше порушень у сфері природоохоронного законодавства та масове браконьєрство.

«Зараз ми об'єднуємо зусилля Черкаського і Полтавського рибоохоронних патрулів щоб зменшити кількість браконьєрів. – говорить начальник Державної екологічної інспекції Центрального округу Вадим Осипенко. – Залучаємо до нашої роботи громадські організації та громадських інспекторів. Вже маємо перші результати роботи.

На Фейсбуці в нас є власна сторінка, де ми звітуємо про те, що вдалося зробити і дані про браконьєрів подаємо до відповідних правоохоронних органів. Полтавська і Черкаська інспекція зараз у стадії ліквідації. Ми запропонували всім співробітникам перейти до нової структури. Більша частина людей (процентів 70-80%) перейшли до Центрального екологічного округу і почали працювати. Також ми паралельно оголосили конкурс на вільні вакансії. По суті, скоротили адміністративний ресурс, а натомість збільшили кількість інспекторів. Так ми зможемо проводити більше перевірок, частіше виходити на рейди, більше інформації доносити до громадськості».

Поки що стосунки між екологами, які по суті склали свої повноваження, і екологами, які тільки приступили до  роботи , не складаються.

Перший заступник начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу, голова ліквідаційної комісії Галина Гажієнко розповіла: «Колишній керівник екологічної інспекції був звільнений більше року тому і довгий час не поновлювався на посаді. Поновився буквально за кілька днів до того, як розпочалася реформа. Зараз він налаштовує проти нової екоінспекції своїх прибічників і намагається чинити певну конфронтаційну роботу. Люди не розуміють що їхні повноваження наразі вичерпані.

Центральний округ почав працювати, але колишні співробітники Державної екологічної інспекції вирішили чинити опір. Вони не пускають нас у робочі кабінети, які замкнені під ключ. Ми не маємо доступу до сектору по роботі з персоналом, до тієї ж бухгалтерії. Звісно, це ускладнює роботу, але радикально діяти ми не налаштовані. Зламувати замки не будемо. З цього приводу викликали на місце події працівників поліції. На жаль, навіть правоохоронці не мають повноважень відкрити нам доступ. Порушення фіксуються в протоколах, але ситуація не змінюється. Нещодавно приїжджала комісія з Києва, яка зустрічалася з колишнім керівником стосовно блокування роботи нової екологічної інспекції і його заступником. Вони допомогли нам певним чином урегулювати ситуацію, але до кінця конфлікт владнати поки що не вдалося».

Попри те, що формально стара структура, а саме Державна екологічна інспекція в Полтавській області припинила свої повноваження, колишній очільник Сергій Кравченко зробив заяву. У ній він звинуватив журналістів у поширенні компрометуючої інформації стосовно ліквідації Державної екологічної інспекції у Полтавській області.

«Державна екологічна інспекція у Полтавській області є єдиним територіальним органом виконавчої влади, який наділений повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Полтавської області відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Полтавській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 №652 та не перебуває у процесі припинення, провадження про банкрутство, санації, ліквідації або реорганізації.

Таким чином, виключно Державна екологічна інспекція у Полтавській області уповноважена здійснювати планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) відносно об’єктів контролю відповідно до вимог чинного законодавства» .

Така незрозумілість у стосунках обох інспекцій не дозволяє оперативно реагувати на екологічні негаразди на Полтавщині. Вадим Осипенко прокоментував і ситуацію з загибеллю риби у Шмиглівському ставку:«Так, дійсно, були заявники, які звернулись до Полтавської екологічної інспекції і повідомили про лихо. По суті, Полтавська екологічна інспекція ще працює, але у зв'язку з ліквідацією і створенням нової структури, документи і матеріали ще не встигли передати до Центрального округу. Ми запропонували заявнику створити робочу групу. Запросили представників органів місцевого самоврядування та водних інспекторів. Виїхали на місце пригоди. Зараз невідомо, що стало причиною такого екологічного негаразду. Зі свого досвіду можу сказати, що коли підніматися температура повітря і падає рівень води у ставку, масово гине риба. Можливо, там була така ж ситуація, яку колись спостерігали на річці Рось. В таких випадках я завжди кажу колегам, що ми не можемо справлятися з такими проблемами самостійно. Потрібно залучати громадських інспекторів, представників органів місцевого самоврядування. Я хочу щоб люди, які зіткнулися з такою проблемою, зверталися. Ми завжди підемо на компроміс і будемо шукати спільне рішення. Ми не хочемо їхати на місце заради формальності. Наша мета – притягти винних до відповідальності. Якщо проблема потребує додаткового втручання органів місцевого самоврядування, ми будемо ініціювати винесення її на місцеву сесію. Якщо потрібні додаткові кошти - нехай сільська рада чи органи місцевого самоврядування шукають ці кошти».

Ще одна постійна проблема не лише Полтавської області, а й інших регіонів України – поводження з твердими побутовими відходами. У Полтавській ОДА в минулому році була прийнята відповідна програма до 2021 року.

«Зараз на території Полтавської області нараховується 600 стихійних звалищ твердих побутових відходів. - доповнює В. Осипенко. - На деякі з них є документи, на деякі – немає. Або вони оформлені частково. Суть реформи в тому, що вся Полтавська область буде умовно поділена на певні субрегіони. У кожному з них буде створений полігон твердих побутових відходів, на якому розмістять лінію сортування і утилізації твердих побутових відходів. На них централізовано звозитимуть відходи з населених пунктів Полтавської області і там вони будуть перероблятися. Зараз закупляються сміттєві баки та відповідна автомобільна техніка для підвозу відходів до полігону. А також розробляються санітарні схеми та логістика з населених пунктів. Експлуатувати в подальшому Макухівське сміттєзвалище не можна, бо воно використало весь свій потенціал. І «спихати» туди всі відходи з міста ми не збираємося. Новий полігон, найближчий до Полтави, буде розташований у селі Бузова Пасківка, за 20-30 км від міста».

Стосовно розподілу екологічних коштів, то кожен полтавець на сайті обласної ради може ознайомитися, на які потреби були використані гроші з так званого природоохоронного фонду. Частина з них використовується на покращення екологічного стану місцевих річок( за запитами від органів місцевого самоврядування). Не зніматиме з планів нова екологічна інспекція і питання покращення якості питної води у регіонах. Але цю проблему планують вирішувати спільно з аграріями. Якщо вина фермеру за забруднення грутів та питної води агрохімікатами і пестицидами буде доведеною, він нестиме за це відповідальність.

Робота з суб’єктами господарювання у агропромисловому секторі триватиме – запевняє В. Осипенко: «Кожного року перевіряємо певні підприємства за дотриманням ними екологічного благоустрою. Також перевіряємо комунальні підприємства на балансі яких є свердловини. Якщо вину доведено не конкретної людини, а вона є загальною для цілого регіону, ініціюємо виділення коштів органами місцевого самоврядування на її вирішення. Або намагаємося знайти інші оптимальні варіанти». 

Спілкувалася Юлія Самозвон.

Також Полтавська обласна рада скаржилася Володимиру Гройсману на колишню Держекоінспекцію.

екологія конфлікт Полтава
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Новини компаній
ГК «Нафтогаз України» пропонує всім новим споживачам взяти участь в Акції «Газ для Вас» та отримати шанс виграти один зі 150-ти газових пакетів: 50 пакетів по 50 куб.м. в категорії «Газ для приготування їжі» 50 пакетів по 100 куб.м. в категорії «Газ для приготування їжі та підігріву води» 50 пакетів по 1000 куб.м. в категорії «Газ для опалення» За умовами акції, потрібно подати заявку на приєднання до ГК «Нафтогаз України» до 30.09.2020 включно. Зробити це...
Суспільство
Вчора 79 річний чоловік згорів у власній квартирі. Пожежа виникла у Шевченківському районі. Про подію інформують у Департаменті з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Полтавської ОДА. “ Для встановлення причини смерті тіло направлено до Полтавського обласного бюро СМЕ”, – йдеться у повідомленні. Читайте також: На Полтавщині рятувальники загасили палаючий "Форд".
Партнерський матеріал
У кожному мікрорайоні Полтави є свої приваби. Але в останнє десятиліття бачити їх можна було тільки вдень. Чому? Бо темної пори там часто не світилося жодної лампочки – і комунальників це анітрохи не хвилювало. Протягом 2008-2018 років у темряві потопало чимало вулиць Полтави. Зараз їх на системній основі освітлює наша команда. Одна з проблемних ділянок – алея на вулиці Старий Поділ. З 9 ліхтарів там світив лише один. І це при тому, що вулицею ходять мешка...
Суспільство
В Україні станом на ранок 22 вересня 2020 року — 181 тисяча 237 людей інфіковані коронавірусом COVID-19. Плюс 2 884 нових випадки за добу. Померли 3 642 людини (+59 летальних випадків підтверджено за добу). Одужали – 79 901 (+1717 — це рекорд) Про це свідчать дані РНБО. Досі хворіють: 97 694. По областях (за кількістю інфікованих): 1. Місто Київ — 20 028 осіб інфіковані за весь час (+270 нових лабораторно підтверджених випадки за добу). 2. Львівська област...
Культура
21 вересня відзначають народження Пресвятої Богородиці, а 22 вересня вшановують пам’ять батьків Діви Марії. У народі Анну і Іоакима вважають покровителями породіль і бездітних, адже вони самі досить довго не могли зачати дитину, і сталося це, коли вони були у похилому віці. Тоді Іоаким подався у пустелю для молитви, де йому з’явився ангел, який повідомив, що у них народиться дочка. Сталося саме так, і за дев’ять місяців після цієї події Анна народила дочку...
Екологія
"22-го вересня повсюди в Україні очікується суха ясна погода - антициклон. Вночі можна милуватися зорями й молодиком, а вдень ще добирати на носа веснянок". Про це у своєму метеоблозі пише Наталка Діденко. Також вона інформує: "Вітер буде переважно південних напрямків, хіба на Сході ще побуде північно-західним.Типова ознака осені, тумани, плаватимуть вночі та вранці.Проте, окрім романтичної картинки, створюватимуть незручності для водіїв - погіршуватимуть...
Культура
Телеканали ІРТ , «Місто+» і «Центральний» показали полтавцям новий проникливий історичний ролик Українського інституту національної пам’яті (УІНП). Про це повідомили в полтавському офісі Північно-Східного міжрегіонального відділу УІНП.  «Продовжуємо повертати забуті імена. Цього разу  розповіли про талановиту дослідницю української минувшини Катерину Грушевську,120-річчя якої згідно з Постановою Верховної Ради відзначається цьогоріч на державному рівні», -...
Суспільство
У Головному сервісному центрі МВС розробили та запустили новий електронний сервіс, який дозволяє перевірити посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Сервіс дозволяє установам та кожному громадянину за серією та номер посвідчення самостійно перевірити – чи видавався такий документ і побачити всі відкриті категорії. Про це повідомляють на сайті сервісного центру МВС. Для перевірки водійського посвідчення потрібно ввести три серію і...
Пригоди
21-го вересня близько шостої ранку неподалік від селища Градизьк на Кременчуцькому водосховищі працівники водної поліції затримали п’ятьох браконьєрів, які незаконно виловили понад півтони риби. Про це повідомляють у поліції Полтавської області. Затримані браконьєри – мешканці сусідньої області. Двом із них – по 30 років, іншим – 45, 43 та 29 років. У порушників вилучили моторний човен, понад 637 кілограмів риби різних видів на суму у 300 тисяч гривень. За...