• Головна
  • У лавах полтавських екологів може вибухнути "екологічна" війна
09:03, 30 серпня 2018 р.

У лавах полтавських екологів може вибухнути "екологічна" війна

На початку лютого відбулося укрупнення системи територіальних органів Державної екологічної інспекції. В рамках пілотного проекту це пройшло в 10 областях нашої держави, серед яких і Полтавська. Таким чином, колишня екологічна інспекція була ліквідована. Замість неї була створена Державна екологічна інспекція Центрального округу. Сюди увійшла Полтавська та Черкаська області.

У лавах полтавських екологів може вибухнути "екологічна" війна, фото-1
У лавах полтавських екологів може вибухнути "екологічна" війна, фото-2

Поділ на екологічні округи був не випадковим. Центральний екологічний округ був створений за принципом водяного басейну, на місці де протікає Дніпро, території Дніпровського басейну та Кременчуцького водосховища. Тут виникла проблема збереження живих водних ресурсів цього регіону. Зафіксовано найбільше порушень у сфері природоохоронного законодавства та масове браконьєрство.

«Зараз ми об'єднуємо зусилля Черкаського і Полтавського рибоохоронних патрулів щоб зменшити кількість браконьєрів. – говорить начальник Державної екологічної інспекції Центрального округу Вадим Осипенко. – Залучаємо до нашої роботи громадські організації та громадських інспекторів. Вже маємо перші результати роботи.

На Фейсбуці в нас є власна сторінка, де ми звітуємо про те, що вдалося зробити і дані про браконьєрів подаємо до відповідних правоохоронних органів. Полтавська і Черкаська інспекція зараз у стадії ліквідації. Ми запропонували всім співробітникам перейти до нової структури. Більша частина людей (процентів 70-80%) перейшли до Центрального екологічного округу і почали працювати. Також ми паралельно оголосили конкурс на вільні вакансії. По суті, скоротили адміністративний ресурс, а натомість збільшили кількість інспекторів. Так ми зможемо проводити більше перевірок, частіше виходити на рейди, більше інформації доносити до громадськості».

Поки що стосунки між екологами, які по суті склали свої повноваження, і екологами, які тільки приступили до  роботи , не складаються.

Перший заступник начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу, голова ліквідаційної комісії Галина Гажієнко розповіла: «Колишній керівник екологічної інспекції був звільнений більше року тому і довгий час не поновлювався на посаді. Поновився буквально за кілька днів до того, як розпочалася реформа. Зараз він налаштовує проти нової екоінспекції своїх прибічників і намагається чинити певну конфронтаційну роботу. Люди не розуміють що їхні повноваження наразі вичерпані.

Центральний округ почав працювати, але колишні співробітники Державної екологічної інспекції вирішили чинити опір. Вони не пускають нас у робочі кабінети, які замкнені під ключ. Ми не маємо доступу до сектору по роботі з персоналом, до тієї ж бухгалтерії. Звісно, це ускладнює роботу, але радикально діяти ми не налаштовані. Зламувати замки не будемо. З цього приводу викликали на місце події працівників поліції. На жаль, навіть правоохоронці не мають повноважень відкрити нам доступ. Порушення фіксуються в протоколах, але ситуація не змінюється. Нещодавно приїжджала комісія з Києва, яка зустрічалася з колишнім керівником стосовно блокування роботи нової екологічної інспекції і його заступником. Вони допомогли нам певним чином урегулювати ситуацію, але до кінця конфлікт владнати поки що не вдалося».

Попри те, що формально стара структура, а саме Державна екологічна інспекція в Полтавській області припинила свої повноваження, колишній очільник Сергій Кравченко зробив заяву. У ній він звинуватив журналістів у поширенні компрометуючої інформації стосовно ліквідації Державної екологічної інспекції у Полтавській області.

«Державна екологічна інспекція у Полтавській області є єдиним територіальним органом виконавчої влади, який наділений повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Полтавської області відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Полтавській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 №652 та не перебуває у процесі припинення, провадження про банкрутство, санації, ліквідації або реорганізації.

Таким чином, виключно Державна екологічна інспекція у Полтавській області уповноважена здійснювати планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) відносно об’єктів контролю відповідно до вимог чинного законодавства» .

Така незрозумілість у стосунках обох інспекцій не дозволяє оперативно реагувати на екологічні негаразди на Полтавщині. Вадим Осипенко прокоментував і ситуацію з загибеллю риби у Шмиглівському ставку:«Так, дійсно, були заявники, які звернулись до Полтавської екологічної інспекції і повідомили про лихо. По суті, Полтавська екологічна інспекція ще працює, але у зв'язку з ліквідацією і створенням нової структури, документи і матеріали ще не встигли передати до Центрального округу. Ми запропонували заявнику створити робочу групу. Запросили представників органів місцевого самоврядування та водних інспекторів. Виїхали на місце пригоди. Зараз невідомо, що стало причиною такого екологічного негаразду. Зі свого досвіду можу сказати, що коли підніматися температура повітря і падає рівень води у ставку, масово гине риба. Можливо, там була така ж ситуація, яку колись спостерігали на річці Рось. В таких випадках я завжди кажу колегам, що ми не можемо справлятися з такими проблемами самостійно. Потрібно залучати громадських інспекторів, представників органів місцевого самоврядування. Я хочу щоб люди, які зіткнулися з такою проблемою, зверталися. Ми завжди підемо на компроміс і будемо шукати спільне рішення. Ми не хочемо їхати на місце заради формальності. Наша мета – притягти винних до відповідальності. Якщо проблема потребує додаткового втручання органів місцевого самоврядування, ми будемо ініціювати винесення її на місцеву сесію. Якщо потрібні додаткові кошти - нехай сільська рада чи органи місцевого самоврядування шукають ці кошти».

Ще одна постійна проблема не лише Полтавської області, а й інших регіонів України – поводження з твердими побутовими відходами. У Полтавській ОДА в минулому році була прийнята відповідна програма до 2021 року.

У лавах полтавських екологів може вибухнути "екологічна" війна, фото-3

«Зараз на території Полтавської області нараховується 600 стихійних звалищ твердих побутових відходів. - доповнює В. Осипенко. - На деякі з них є документи, на деякі – немає. Або вони оформлені частково. Суть реформи в тому, що вся Полтавська область буде умовно поділена на певні субрегіони. У кожному з них буде створений полігон твердих побутових відходів, на якому розмістять лінію сортування і утилізації твердих побутових відходів. На них централізовано звозитимуть відходи з населених пунктів Полтавської області і там вони будуть перероблятися. Зараз закупляються сміттєві баки та відповідна автомобільна техніка для підвозу відходів до полігону. А також розробляються санітарні схеми та логістика з населених пунктів. Експлуатувати в подальшому Макухівське сміттєзвалище не можна, бо воно використало весь свій потенціал. І «спихати» туди всі відходи з міста ми не збираємося. Новий полігон, найближчий до Полтави, буде розташований у селі Бузова Пасківка, за 20-30 км від міста».

Стосовно розподілу екологічних коштів, то кожен полтавець на сайті обласної ради може ознайомитися, на які потреби були використані гроші з так званого природоохоронного фонду. Частина з них використовується на покращення екологічного стану місцевих річок( за запитами від органів місцевого самоврядування). Не зніматиме з планів нова екологічна інспекція і питання покращення якості питної води у регіонах. Але цю проблему планують вирішувати спільно з аграріями. Якщо вина фермеру за забруднення грутів та питної води агрохімікатами і пестицидами буде доведеною, він нестиме за це відповідальність.

У лавах полтавських екологів може вибухнути "екологічна" війна, фото-4

Робота з суб’єктами господарювання у агропромисловому секторі триватиме – запевняє В. Осипенко: «Кожного року перевіряємо певні підприємства за дотриманням ними екологічного благоустрою. Також перевіряємо комунальні підприємства на балансі яких є свердловини. Якщо вину доведено не конкретної людини, а вона є загальною для цілого регіону, ініціюємо виділення коштів органами місцевого самоврядування на її вирішення. Або намагаємося знайти інші оптимальні варіанти». 

Спілкувалася Юлія Самозвон.

Також Полтавська обласна рада скаржилася Володимиру Гройсману на колишню Держекоінспекцію.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#екологія #конфлікт #Полтава
Останні новини
Оголошення
live comments feed...