• Головна
  • Сьогодні – Успіння Пресвятої Богородиці
08:28, 28 серпня 2018 р.
Надійне джерело

Сьогодні – Успіння Пресвятої Богородиці

Сьогодні – Успіння Пресвятої Богородиці

Це одне з дванадцяти так званих двунадесятих (тобто найбільших) свят, воно одне з найбільш шанованих у народі. Возносячи молитви Господу, люди завжди зверталися і до Пріснодіви Марії — благодатної заступниці та охоронниці людей, Богородиці, яка стала об’єднуючим началом між Богом і родом людським. Успіння ще називають Перша пречиста.

Історична основа

Церква канонізувала свято Успіння Богородиці на ІІІ Вселенському соборі, що проходив у Ефесі у 431 році. У західній традиції пізніше, на соборі у Майнці (813 р.), починають називати це свято Внебовзяттям Пресвятої Богородиці.

Один з найбільш відомих апокрифів — «Святого Івана Богослова сказання про Успіння Богородиці» говорить, що за три дні до смерті діві Марії явився архангел Гавриїл і приніс звістку про те, що за три дні вона полине до Господа. Діва смиренно прийняла новину, і почала готуватися до зустрічі з Богом і сином своїм, Іісусом.

Тим часом апостоли, учні Іісуса, які проповідували у різних куточках світу, приїхали до Єрусалима, аби попрощатися з Марією і поховати її.

Сьогодні – Успіння Пресвятої Богородиці, фото-1

Коли наблизилися останні хвилини життя Марії, апостоли побачили сліпуче світло, бо до ложа матері явився сам Христос, оточений ангелами. Цієї миті матір Божа померла. Через три дні апостоли не знайшли в труні тіла Богородиці, а тільки її поховальні покривала. Це був доказ того, що Божа Мати справді вознеслася на небо.

Інколи дивно може прозвучати словосполучення «свято Успення», адже свято – це радість, а що радісного у смерті? Та Успіння допомагає зрозуміти есхатологічну глибину цього словосполучення, бо чи ж не найбільша радість для душі і людини бути перед Богом, відчувати Його присутність.

Увіковічнення пам'яті

Богородиця була символом смирення і любові, тому її здавна шанували у народі. На честь Успіння Богородиці часто освячували храми. Скажімо, найдавніша лавра – Києво-Печерська – має центральний храм Успення Богородиці. Саме Успенськими є дві інші лаври України ( Почаївська та Святогірська). Найбільший храм Полтави – теж Свято-Успенський. Це кафедральний собор (УПЦ КП), визначна пам'ятка українського бароко другої половини 18 ст.

Народні звичаї

У день Першої Пречистої селяни приносили в церкву на літургію колосся нового врожаю, щоб «Успіння-матінка» благословила їхній труд та зберегла зібраний врожай від пожежі та дощу.

Саме після Першої пречистої завершували всі найважчі роботи, а тому казали: «Після Пречистої стає дівка речиста». Тобто, тільки те і лишається, що розважатися балачками.

Починався період збору яблук та заготовки горіхів. Також розпочиналася заготівля калини.

А ще – готувалися до весільної пори. Від Пречистої починали засилати сватів, тощо.

Прикмети:

Яка перша Пречиста – така й осінь.

Як на Пречисту йде дощ, то осінь буде дощова і холодна.

Алла Широкова

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#успіння #богородиця #свято #традиція
Оголошення
live comments feed...