Полтавський переселенець із Криму розповів про «ущемление русского языка», Євромайдан у Сімферополі, знайомство із Олегом Сєнцовим та спосіб повернення півострову після окупації

Крим повернеться після окупації, але для цього владі потрібно зробити важливий крок

Олександр Андрусенко у 2014-му році після анексії Криму разом із родиною переїхав із Сімферополя до Полтави. Чотири роки не був на окупованому півострові. Зараз живе у Полтаві на Червоному шляху, пише музику, займається впровадженням у життя енергоощадних технологій, а саме – сонячних батарей. У інтервю із журналістом «0532.ua» розповідає про життя у Криму до, під час та після анексії.

Про життя у Криму. Жив у Сімферополі. Рід батька живе у Криму давно, а от батьків моєї матері переселили на півострів із Кіровської області – якраз у той час, коли депортували кримських татар, а на їх місце везли росіян.

У Сімферополі я мав власну фірму, займався ремонтом компютерів. Вертольоти не купляв, але жив досить заможно.

Про «ущемление русского языка». До 2013-го проблем не було. Хіба що більшість підтримувала Януковича та Партію регіонів, а я – ні. Іще вже тоді «регіони» та Медведчук розганяли тему «ущемления русского языка». Я запитував у тещі, яка працювала на державній службі: «А чим вас ущемляють? Тим, що документи потрібно було вести на українській? Так це – офіційно державна мова. Де «ущемленіє»?»

Про Євромайдан. У Сімферополі були акції за євроінтеграцію, але не чисельні. Виходили чоловік 50. Коли побили дітей, тоді вийшло більше. Підтримували акції ультраси «Таврії». У Криму виходити на акції було страшнувато – усе знімали мєнти, ніхто не знав, як це потім відгукнеться. Тим не менше, постійно виходили, щоб показати свою позицію.

Про Антимайдан. На півострові завжди був великим адмінресурс Партії регіонів. Вони контролювали усі підприємства. Людей із них возили на противагу Помаранчевому майдану – у 2004-му. Такі самі «поїзди дружби» їхали на Антимайдан у 2013-му. Потім розповідали, що платили їм по 800 гривень за три дні. Позиція була – ми поїдемо і «денежек срубим».

Про Самооборону Криму. Вже ближче до лютого мені дзвонили знайомі та пропонували вступити до Самооборони Криму. Говорили: «До нас фашисти їдуть, а нам автомати дадуть!» Я відмовився. Пізніше, вже 7 березня, мені із багатоповерхівки кинули будівельний камінь на дах автомобіля - напевно, за мою позицію. Дах пробило і я поїхав у майстерні лагодити машину. То там, на території майстерень, вже на той час було багато немісцевих людей – якісь казаки, завезені люди. І в них тоді вже була зброя – карабіни «Сайга», мисливські рушниці. Коли вже створили Самооборону Криму, то її кістяк складали члени ОПГ Аксьонова із 90-их. Я давно був у бізнесі і пам’ятав іще, як вони у ті часи заробляли рекетом.

Про захоплення Криму. Я розумів, що буде «двіжуха» із приєднанням Криму до Росії. Тому що з’явилися ті самі обличчя, які їздили у 2004-му на з’їзд у Сєвєродонецьку. Я дуже боявся, що станеться це приєднання до Росії. І до останнього сподівався, що держава застосує владу. Але цього не сталося. Тоді «вата» сиділа по домах. Але момент було упущено, а потім вночі Гіркін захопив Верховну Раду Криму та Кабінет Міністрів.

Про жителів Криму. Треба ж враховувати, який «контингент» там проживає. Багато, так званих, «понаехів», які «понаехали» на півострів у період радянської влади. Багато хто із них іще не забув, коли Крим був російським. Вони матюкали Хрущова і хотіли повернутися до Росії. Жарти про війну, до речі, були в них популярними іще задовго до анексії. До нас приїздили родичі і жартували: «А давайте вы нам войну объявите, а потом сдатитесь?»

Про російську армію у Криму. Цивільній людині складно розібратися – чи були це військові збройних сил Росії. Проте озброєних людей було багато. Частина – закривали свої обличчя. Охороняли всі важливі об’єкти, була комендатура, стояла техніка. «Вата» заперечувала, проте всі розуміли – це Росія. У мене старший брат загинув у Афганістані. Тоді теж всі знали, де він загинув, але ніхто про це уголос не говорив. Те саме відбувається зараз із російськими солдатами, які воюють в Україні.

Про референдум. За моїми враженнями, на референдум ходили відсотків 20-30 населення півострову. Із кримських татар – відсотків 5. Ажіотажу точно не було.

Про виїзд із Криму. Зрозумів, що потрібно виїжджати, тоді, коли почали виводити українські війська. Наші військові частини тривалий час були блокованими, їм нічого не підвозили. Солдати здали зброю і ходили із палками. Я кілька разів їздив у частину в Перевальному, возив допомогу нашим військовим.

Про різницю із переселенцями Донбасу. Переселенці із Донецької та Луганської областей тікали від війни. Там була реальна загроза життю. Кримські переселенці, переважно, їхали з півострова за ідеологічними переконаннями.

Про переїзд до Полтави. Виїжджали ми підготовлено. Я розумів, що родина має жити у власному житлі. Знайшли по Інтернету будинок у Полтаві. І місто підходило, і ціна була невисока. Я придбав будинок. Потім завантажив у легковий автомобіль усе, що влізло, посадив сімю – і ми поїхали.

Про дружину-держслужбовця. Моя дружина працювала у Криму в управлінні статистики. Їй пропонували перейти на аналогічну роботу, але вже під Росією. Вона відмовилася. Сказала, що присягу держслужбовця давала один раз. До речі, мало хто знає, але українські установи іще працювали у Криму до серпня 2014-го!

Іще перед переїздом дружина зв’язалася ізкерівництвом у Києві. Їй знайшли роботу. І зараз вона працює в управлінні статистики у Полтаві.

Про українців, які повертаються до Криму. Багатьом українцям довелося повернутися в Крим без підтримки держави. Тому що після виїзду із Криму вони не отримали ніякої підтримки. У багатьох виникли проблеми із житлом, із банками, із документами. До речі, багато українців страждають через те, що лишились у Криму і відмовились від російського громадянства. Тепер вони змушені кожні 3 місяці виїжджати і повертатися.

Багато проблем виникає у пенсіонерів. При переїзді із окупованого Криму вони не можуть переоформити пенсію. Там потрібні пенсійні справи, їх не хочуть надавати. Процес переоформлення може затягнутися на рік-два. Тому люди і вертаються.

Про інших переселенців. Я їхав – і нічого не чекав від держави. Хтось постійно повторював: «Мне должны!» Хоча я не скажу, що немає варіантів, за що тут зачепитися. Були гранти на ведення підприємницької діяльності та для самозайнятих осіб. Я розкидав інформацію про це серед знайомих переселенців із Криму. Ніхто не захотів займатися. Хоча на бізнес можна було отримати до 15 000 євро, а на само зайнятість – 600 євро. Я подав свій план, відучився три дні та отримав 600 євро.

Загалом більшість кримчан, які вже тут прижилися, намагаються не згадувати про Крим, закріпитися на новому місці та почати життя із нової сторінки.

Про життя у Криму зараз. Із друзями говорю щодня – по Скайпу чи через Фейсбук. Звичайно, життя там змінилося. Люди поділилися на гурти – тих, хто за Росіюі тих, хто проти. Життя краще не стало. Так, отримують вони більше, ніж в Україні, але ж і витрачають. У моєї мами пенсія – близько 3 000 гривень. Але ж і ціни вдвічі вищі, ніж у нас. До анексії росіяни із середньою заробітною платою приїздили до Криму і почувалися королями, тому що ціни були вдвічі-втричі менші. Зараз такої різниці немає.

Про блокаду Криму. Я підтримував блокаду. Був радий, що «наступили на хвіст» Фірташу, іншим олігархам. Це був логічний крок. Там, на півострові, російські військові бази. Ми повинні їм воду давати, електроенергію?

Про Майдан, революцію та втрату Криму. Не жалкую, що в Україні відбулася революція. Так жити далі не можна було. Хоча чимало людей потім запитували мене: «Чим вам мішав Яник? Сам крав – та іншим давав!»

Щодо втрати Криму після революції, так це як у ситуації, коли у вас помирає родич. Для вас же життя не завершується?! Так само і з Кримом, за одним винятком – Крим іще не помер.

Про повернення до Криму. Я думаю про це. Крим мені сниться постійно. Але поїхати не можу – не знаю, у яких я там базах.

Думаю про повернення. Але не знаю, як потім зможу жити поруч із цими людьми. Це ж родичі, друзі, знайомі, які зрадили не лише країну – зрадили мене. Тому думаю, якщо повернуся – продам усе, куплю будинок десь у селі і поїду із Сімферополя.

Про повернення Криму до України. Я певен, що він повернеться. Але для цього потрібно робити кроки. Я певен, що президент повинен швидше надати Криму статус Кримсько-татарської автономії у складі України. Визнати кримських татар корінним народом Криму.

Зробили б це раніше, може не було б і анексії. Якби татари мали квоту відсотків у 30 у парламенті Криму, то не було б одноголосного звернення до Путіна про ввід військ і не було б номінальної підстави для початку анексії.

Про Олега Сєнцова. Із Олегом Сєнцовим познайомився по переписці. Він саме планував знімати свій другий фільм. А я запропонував йому використати у стрічці музику, яку пишу. Обговорювали На жаль, зустрітися нам так і не вдалося – почався Євромайдан, потім анексія.

Знаю Олега як рішучого чоловіка за фактами із його життя, коли він проявляв сильний характер. Тому, боюсь, що і у ситуації із голодуванням в російській в’язниці він піде до кінця.

Про життя після війни. Як не дивно це звучить для багатьох, але потрібно допомагати державі. Платити їй податки, натомість отримувати від неї сервіс і жити нормальним бюргерським життя.

крим анексія півострів повернення полтава самооборона майдан сімферополь
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
На вулиці Серпневій, що в селищі Яр, сталася аварія на водогоні. Проблеми з водопостачанням мешканці відчули вдень, 18 квітня. Нині водопостачання там відновлене в повному обсязі. На вулиці Серпнева, 8 сталася розгерметизація розтрубного з’єднання діаметром 500 мм. Причина аварії – зношеність водогону в цьому місці. – Труба прокладалася майже 40 років тому. Звісно, що термін експлуатації вже вичерпано. Аварія на цьому місці сталася серйозна, тому ремонт пр...
Суспільство
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються: - об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення; - вартість власності у вигляді об’єктів рухомого та нерухомого майна, готівки або коштів, що успадковуються особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та вартість власності у вигляді об’єктів рухомого та нерухомого май...
Суспільство
22-го травня у Полтаві відкриють меморіальну дошку українському державотворцю, військовому та політичному діячу, головному отаману військ УНР, голові Директорії УНР Симону Петлюрі. Про це повідомляють у прес-службі Полтавської міської ради. Меморіальну дошку встановлять на старому корпусі державної аграрної академії на вулиці Сковороди, 1/3. Раніше ми повідомляли, що у Полтаві відкриють пам'ятник Леву Вайнгорту.
Суспільство
Центральна виборча комісія продовжує опрацьовує протоколи із результатами голосування у другому турі виборів Президента України. Станом на 10:30 у комісії опрацювали 95,87 відсотка протоколів. За Володимира Зеленського віддали голоси 12 мільйонів 991 тисяча 477 виборців (73,14 відсотка). За Петра Порошенка проголосували 4 мільйони 356 тисяч 429 виборців (24,52 відсотка). Нагадуємо, учора у Полтаві на виборчі дільниці активно йшла молодь. А представники ста...
Пригоди
21-го квітня близько 4:30 ранку сталася пожежа у приватному гаражі на вулиці Дніпрової Чайки у Подільському районі Полтави. На місце події за викликом приїхали 5 рятувальників із 3-ї Державної пожежно-рятувальної частини та дві пожежні машини. Вогонь локалізували, а близько 7:10 – ліквідували загорання. Про це повідомляють у ГУ ДСНС України у Полтавській області. Раніше на Полтавщині серед вулиці загорівся ВАЗ.
Суспільство
За минулий тиждень – із 12-го по 19 квітня у Полтаві народились 72 дитини: 40 дівчаток та 32 хлопчики. При цьому 41 дитина народилася у міському пологовому будинку: 22 дівчинки та 19 хлопчиків. Ще 31 дитина народилася у перинатальному центрі Полтавської обласної клінічної лікарні: 18 дівчаток та 13 хлопчиків. Про це повідомили в управлінні охорони здоров’я міськвиконкому. Нагадаємо, перед Новим роком у Полтаві народилися дві двійні.
Новини компаній
Століття технологій захоплює не тільки дорослих. Більшість дітей з самого раннього віку піддаються впливу інтернету, онлайн-ігор і все менше проводять час на вулиці та зовсім перестають грати в розвиваючі ігри. Ви батьки, і вас не оминула ця проблема? Тоді спеціально для вас ми пропонуємо Magic Dough - пластилін для дитячої творчості, яким із задоволенням будуть займатися і малюки, і підлітки. Magic Dough - це набір для ліплення, який включає в себе інстру...
Суспільство
Явка на виборчих дільницях у Полтавській області під час голосування у другому турі Президента України склала 64,88 відсотка. Про це повідомили у громадянській кампанії захисту права на вибір Полтавщини. Найбільше виборців прийшли на дільниці на округу №144 (Шевченський, Октябрський, Подільський район) – 67,83 відсотка. На інших округах зафіксована наступна явка: округ N145 (м.Полтава, Полтавський р-н, Котелевський р-н) -65,55%; округ N146 (м.Кременчук) -...
Культура
Сьогодні  розпочався так званий Страсний тиждень. В ці дні  згадують про останні дні земного життя, страждання і смерть Ісуса Христа.  Протягом Страсного  тижня віряни  дотримуються найсуворішого посту і приділяють відвідинам храмів і молитві більше часу, ніж у всі попередні  дні Великого посту.  Бажано  уникати розваг і веселощів. З давніх-давен цей тиждень називають також Білим, або Чистим, тому що люди починають готуватися до Великодня, стараються  збе...
Новини по темі
У селищі Яр працівники «Полтававодоканалу» відремонтували водогін
Полтавцям розповіли - скільки податку доведеться сплатити при отриманні спадщини
У Полтаві встановлять меморіальну дошку Симону Петлюрі
Результати підрахунку ЦВК: Зеленський набрав утричі більше голосів за Порошенка
У Полтаві минулого тижня народилося більше дівчаток
На Полтавщині проголосували близько 65 відсотків виборців
За результатами національного екзит-полу Володимир Зеленський набирає понад 73 відсотки голосів
У Полтаві руйнують стеретип щодо виборів – йде голосувати молодь (ФОТО)
Вибори через лупу: як пенсіонери обирають президента у Полтаві (ФОТО)
У Полтаві святкують Вербну неділю і святять гілочки (ФОТО, ВІДЕО)