Викладачів Полтавського коледжу змушують працювати за копійки та залякують: 5 чоловік збираються йти до суду

Полтавський кооперативний коледж, заснований у 1957 році і входить до складу Полтавського навчального комплексу Укркоопспілки «Освіта». Нині він фактично став структурним підрозділом ПУЕТ. З коледжу почали масово звільнятися викладачі. Нещодавно – троє, наразі ще шестеро написали заяви на звільнення з формулюванням «прошу звільнити у зв’язку з порушенням законодавства про працю з боку працедавця». Утім, заяву з таким формулюванням підписувати їм відмовляються. П’ятеро з тих, хто намагаються звільнитися, збираються йти до суду.

Про причини бажання звільнитися з навчального закладу розповіла викладач іноземної мови Людмила Сипко:

«Невиплата оздоровчих, надбавки за престижність, неповна виплата за класне керівництво, безпідставне зменшення зарплати, примус до відпусток за власний рахунок – і це далеко не повний перелік порушень з боку працедавця, через які я й мої колеги не хочемо більше працювати у коледжі. Якщо я викладач вищої категорії, мені за законом мають платити 56 грн. за годину. Фактично я декілька місяців отримувала 34 грн. год., можу підтвердити платіжками. Причому, жодних наказів, жодних заяв з нашого боку, де йдеться про згоду з такою системою оплати праці, не було. Зараз змінився директор, є призначений виконуючий обов’язків. Ситуація не змінилася. Люди отримують відпускні частинами, навіть вже після того, як завершилася відпустка».

Працівники коледжу вже близько 8 років не отримують оздоровчі – додаткову виплату до відпускних, що прописана у колективному трудовому договорі. Пояснення люди чують таке:

«Ми голосували за цей договір на зборах, там прописано: «за наявності коштів виплачувати всі надбавки». У колдоговорі підписів працівників нема. Кооперація за «бунт на кораблі» погрожує подати в суд».

Викладачі звернулися в Управління Держпраці у Полтавській області з проханням розібратися у ситуації. Управління розпочало перевірку.

«Коли ми подали в Управління Держпраці, керівництво з нами хотіло домовитися: щоб ми забрали заяви, а нам виплатять те, що ми вимагаємо. Я подала папір – по яких пунктах вони повинні прорахувати заборгованість. Плюс – вихідна допомога. Вони нарахували заборгованості 75 тис. лише одній мені".  

Після того, як працівники коледжу подали в Управління Держпраці заяви, у навчальному закладі провели збори, після яких частина колективу написала заяви, у яких відмовляється від будь-яких претензій до дирекції на даний момент і будь-яких претензій в майбутньому.

«У заявах йшлося: «В добровільному порядку, без тиску з боку Полтавського кооперативного коледжу, Полтавської облспоживспілки та інших осіб я заявляю, що не маю та не буду мати в подальшому жодних фінансових претензій до зарплати, доплат, надбавок, відпускних за попередні періоди, при умові виплати нарахування за 2017-18 навчальні роки». Ті працівники, що написали заяви, отримали минулої п’ятниці частково відпускні, а тим, хто не написав – не заплатили».

Ірина Мягкова, юрист «Самопомочі», каже, що подібні заяви не мають жодної юридичної сили і виходять за межі здорового глузду. Але як маніпуляція у колективі, залякування – це спрацювало. Та все ж, працівники що хочуть розірвати трудові відносини з коледжем, наполягають на законності процесу припинення співпраці, продовжуючи своє приватне розслідування:

«Ще один момент: в кінці навчального року в коледжі дефіцит бюджету 2,5 млн. Про це відкрито заявляло керівництво навчального закладу. Питання: якщо з нас абсолютно все знімалося, всі надбавки, які нам гарантує закон, звідки в нас дефіцит бюджету 2,5 млн.? Ми хочемо, щоб зробили перевірку стосовно можливого нецільового використання бюджету. Деякі наші працівники звернулися в прокуратуру, в поліцію з тим, що нам не виплатили зароблені гроші, відпускні. Збираємося також звернутися до відповідних органів із заявою про злочин відносно нецільового використання бюджетних коштів коледжу».

Юристка коментує:

«Звернутися із повідомленням про злочин: на це працівники мають повне право. Кваліфікацію скоєного має встановити поліція. Свідки, акти, накладні – все це може бути доказами. Якщо весь колектив може підтвердити, що було нецільове використання коштів, то поліція змушена буде взяти це до уваги".

10 серпня у Людмили закінчилася відпустка. Напередодні вона звернулася до керівництва із заявою про звільнення, саме з формулюванням причини звільнення як «порушення трудового законодавства». Цю заяву не підписали, вимагали, щоб було вказано «за власним бажанням», переконуючи, що причина у викладачки вказана неправильно.

Ірина Мягкова аргументує: «Це не за власним бажанням. Ви розриваєте строковий трудовий договір за вашої ініціативи, але не за власним бажанням. Ви звільняєтеся з причини невиконання роботодавцем своїх фінансових зобов’язань».

Проте навчальний заклад порушень зі свого боку не визнав.«Ми не бачимо підстав для розірвання трудового договору з вами, працюйте Людмило Миколаївно».

Юристка консультує:

- 13 серпня при свідках я офіційно повідомила директора, що 14 серпня я працюю останній день, прошу видати мені документи і розрахуватися зі мною. В результаті ніякої відповіді не було. Що мені робити?, - питає жінка.

- Вам треба обов’язково виходити на роботу. Й ходити допоки, поки вам не вручать наказ про звільнення і трудову книжку.

- Але якщо я виходжу на роботу, то це виходить, що я погоджуюся з тим, що я далі працюю.

- Це не так. Цим Ви тільки страхуєтеся від того, щоб вони не звільнили вас за прогули. Вам в жодному разі не можна залишати робоче місце, поки вам не дадуть наказ про звільнення та трудову книжку.

Викладачка стала заручницею ситуації, і втрачає шанси влаштуватися на нову роботу. 

Іще один нюанс: Людмила Сипко працює у коледжі 13 років. В навчальному закладі діє система, згідно з якою контракт на новий навчальний рік укладається з викладачами 31 серпня. Утім, каже викладачка, за 13 років роботи фактично вона підписувала колективний договір тоді коли її приймали на роботу. Хоча повинні ознайомлювати під підпис кожного року, оскільки кожного року переукладався контракт. Наразі може статися так, що саме 31 серпня її звільнять, але через завершення дії контракту.

«Найімовірніше, справу доведеться вирішувати через суд. Якщо ви отримаєте наказ про звільнення з невірним формулюванням, ви збираєте докази, свідків та звертаєтеся з позовом», - каже юристка.

Почути аргументи від адміністрації навчального закладу, зокрема, від Оксани Делії, я намагалася кілька днів поспіль. Ввечері зателефонувала, відповіли: "Приходьте завтра зранку".

Прийшла. Бібліотекар, а за сумісництвом секретарка Делії, котра представилась Людмилою Борисівною, кілька хвилин тому роздрукувала повідомлення: "Прийом з особистих питань з 14 до 16 години". На аргумент, що я прийшла до пані виконуючої обов"язки не у приватному питанні, а почути аргументи відносно ситуації в навчальному закладі та колективі - не подіяли. Секретарка зателефонувала директорці, ще раз про мене повідомила, а потім відповіла:

"Керівниця готується до нового навчального року, тому ні з ким зустрічатися не збирається".  

Утім, ми не припинятимемо спроби зустрітися з адміністрацією кооперативного коледжу, щоб почути їхні аргументи відносно конфлікту. Отож, стежте за оновленням інформації у цій справі на нашому сайті.

Ольга Мороховська

кооперативнийколедж бунтвикладачів трудовезаконодавство суд
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Із 2020-го року у Полтаві почали мити контейнери, встановлені на вулицях для збору сміття. Всього зараз у місті їх 1998 штук. Як тільки минули холоди, спеціальний автомобіль, який самі працівники КАТП-1628 жартома називають «посудомийкою», виїхав на маршрути.  Спеціальний автомобіль проводить промивку просто на місці. Спочатку працівники КАТП звільняють контейнери від сміття та зачищають їх механічно. Потім оператор проводить помивку «керхером». Далі конте...
Культура
23 вересня до Дня міста Полтави відбудеться онлайн фотовиставка «Пам’ятай минуле міста Полтави та цінуй свободу». Організатор – Департамент економіки і інвестицій та Департамент культури, молоді та спорту Полтавської міської ради. - Наше місто найгарніше! Пишаємося нашим містом! – зазначають організатори. Вимоги до участі у фотовиставці наступні: - цифрова фотографія сучасного або старого міста Полтави; - цікавий допис до фотографії; - ПІБ автора; - контак...
Суспільство
Із 1 жовтня 2019 у Полтаві запрацював «Екобус». Це мікроавтобус, який за спеціально складеним графіком відвідує різні мікрорайони міста та збирає небезпечні відходи - люмінісцентні лампи, термометри та батарейки. Термометри та лампи здають на утилізацію на ДП «Боднарівка» у Львові. А от полтавські батарейки вирушають на утилізацію за кордон – до Румунії, на завод «GreenWEEE». Графік збору є на сайті КАТП, на сторінці підприємця у мережі «Фейсбук», на спеці...
Суспільство
Акція під назвою «Вода захисникам» від КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» триває вже третій рік. Цього разу водоканалівці на прохання волонтерів відправили чергову партію полтавської води парамедикам добровольчих військ у зону проведення Операції Об'єднаних Сил. Пункт призначення – Новогродівка, що на Донеччині. Вода, яку передає на Схід «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ», набрана безпосередньо зі свердловини і зафасована на підприємстві.   «Дякуємо захисникам за відвагу та мужніс...
Суспільство
Натуральне морозиво – це реально У 2017 році двоє партнерів – Богдан Мотляк та Олег Кольцов – заснували компанію «Віталфуд», яка почала займатися виробництвом натурального морозива. Із самого початку підприємці вирішили відділити себе від масового сегменту і зробити наголос передусім на якості та натуральності продукції. Дослідили чимало літератури на дану тематику, занурилися у історію виробництва морозива, поцікавилися досвідом інших. І зрештою у Полтаві...
Кримінал
Поліція Полтавської області затримала 35 річного  чоловіка, котрого підозрюють у вчиненні розбійних нападів. У першому епізоді він напав на автомийку у Розсошенцях, у другому – на квітковий магазин у Полтаві. За ці злочини йому загрожує позбавлення волі на строк до  дванадцяти років. 12-го вересня, близько 4-ї години, надійшла інформація, що до квіткового магазину зайшов невідомий чоловік, який, погрожуючи предметом, схожим на пістолет, зв’язав 40-річну пр...
Кримінал
12 вересня до поліції Кременчука близько 19.30, надійшла інформація від медиків про смерть 49-річного чоловіка, якого каретою швидкої допомоги госпіталізували з вулиці Родимцева. За фактом смерті поліція Кременчука відкрила кримінальне провадження та проведено низку оперативно-розшукових та слідчих дій. Іван Жук, начальник Кременчуцького відділу поліції, повідомив:  «За висновками судово-медичної експертизи нам стало відомо, що смерть  чоловіка настала вна...
Суспільство
Учора, 17 вересня, у приміщенні виконавчого комітету Полтавської міської ради відбулося засідання робочої групи з реалізації програми «Міста, вільні від домашнього насильства», яке провела заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів Тетяна Юрченко. Серед учасників, що входять до складу робочої групи, були присутні – заступник міського голови Сергій Рекотов, директорка Департаменту економіки і інвестицій Віта Клименко, директорка Депар...
Культура
З нагоди Дня міста завтра  на центральних вулицях Полтави відбудеться велопробіг «Осінній велодень 2020». « Велодень"  організовують  велосипедисти Полтави. При цьому організатор наголошують: захід   не несе політичного або комерційного забарвлення. Мета акції: самоорганізація велосипедистів та популяризація здорового та активного способу життя, велосипеда як екологічної альтернативи міському автомобілю, створення цивілізованих умов для велосипедистів. "...