Полтавщиною шириться туберкульоз, поєднаний з ВІЛ/СНІДом. Пацієнти відмовляються від лікування

В області стало більше хворих на поєднану патологію (ВІЛ/СНІД і туберкульоз одночасно): за останні півроку зареєстровано 57 нових випадків, хоча це менше, ніж в інших регіонах України. Офіційно на диспансерному обліку перебуває 1004 особи з діагностованим ВІЛ/ТБ (з них 20 осіб – перебувають у місцях позбавлення волі). За 31 рік історії реєстрації смертельний дует забрав життя 759 мешканців області.

«Кількість хворих, які ми виліковуємо від поєднаної патології залишається на низькому рівні і це не тільки проблема медична, а і соціальна. Є потреба соціального супроводу хворих, які мають подвійну і навіть потрійну патологію, необхідний контроль не тільки за станом здоров’я і за побічними реакціями, – говорить Володимир Печериця, головний лікар Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру, координатор з напрямку «туберкульоз». – Хворі часто психологічно не налаштовані на складне лікування і неохоче йдуть на контакт із медиками».

Фахівці обласного Центру СНІДу і фтизіатричної служби тісно співпрацюють, розробляють стратегічні заходи у плані профілактики та контролю ВІЛ-асоційованого туберкульозу, здійснюють сумісні моніторингові виїзди в міста, райони області, обмінюються статистичними даними. Відмова від лікування має теж подвійні наслідки – збільшується поширеність мультирезистетного туберкульозу і створюється навантаження на бюджет.

«Є питання, які ми можемо зрушити тільки разом. Ми знаємо, що ці захворювання є соціальними, тобто треба мати не тільки можливості для лікування, але й повинна бути системна робота. Якщо людина не приймає препарат, то це є навантаженням на бюджет, бо потім ми більше витрачаємо на лікування складних форм, – наголошує Олег Пругло, голова Координаційної ради.

Щоб збільшити охопленням медичним наглядом, вирішено забезпечити відбір та передачу хворих на мультирезистентний туберкульоз та хворих з поєднаною ТБ/ВІЛ патологією із ризиком відриву від лікування на медико- соціальний супровід. А спільно з БО «Світло надії» організувати підписання декларацій з лікарями первинної ланки надання медичної допомоги у групах осіб, які живуть з ВІЛ, та хворих на туберкульоз, і отримують соціальні послуги. Також для збільшення прихильності до лікування заплановане створення психологічної служби для надання консультативної допомоги хворим, які лікуються в стаціонарних відділеннях протитуберкульозних закладів.

У наркологічних закладах Полтавської області під наглядом із метою лікування та реабілітації станом на 01 липня перебувало 2417 споживачів наркотиків. Більшість з них (1776 осіб) вживають опіати ін’єкційним шляхом. Ще 30 споживачів опіатів перебувають під наглядом із метою профілактики. Серед споживачів ін’єкційних наркотиків, які перебувають під наглядом, 405 ВІЛ-інфікованих, а у 74-х діагностовано СНІД. Замісну підтримувальну терапію отримують в області 697 пацієнтів. Препарати централізовано закуповуються МОЗ за рахунок Держбюджету та в рамках підтримки Федерального Центру контролю та профілактики захворювань США (СDC). Осередки ЗПТ є у Полтаві (безпосередньо у наркодиспансері, у протитуберкульозному диспансері, двох ЦПМСД і навіть у одному приватному медичному центрі), Кременчуці, Горішніх Плавнях, Гадячі, Лубнах, Пирятині, Кобеляках, Миргороді, Зінькові, – розповів про досвід впровадження замісної підтримувальної терапії в Полтавській області Ігор Мацицький, головний лікар Полтавського обласного наркологічного диспансеру.

Прийняте рішення про відкриття нових осередків ЗПТ у Лохвицькій та Хорольській центральних районних лікарнях. Гребінківська ЦРЛ зараз на етапі прийняття рішення. З метою визначення шляхів фінансування сайтів замісної підтримувальної терапії у 2019 році підготують лист на МОЗ України. Також члени Координаційної ради дійшли висновків, що варто сприяти альтернативним можливостям отримання замісної підтримувальної терапії за рахунок пацієнтів або інших джерел фінансування (місцеві бюджети, благодійні організацій тощо). Зокрема, спільно з БО «БФ «ВОЛНа» обговорять механізми та можливості отримання технічної допомоги від МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні». Препарати для лікування хворих на гепатит надходять із затримкою Епідемію вірусних гепатитів сьогодні розглядають, як другу за соціально- економічною значимістю, адже за своїми масштабами та кількістю інфікованих у 4-5 разів перевищує поширеність ВІЛ-інфекції.

2 серпня МОЗ України оприлюднив для громадського обговорення «Проект Стратегії профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів В та С до 2030 року».

"Ситуація у Полтавській області виглядає наступним чином: у 2016 році завершила свою дію «Обласна цільова соціальна Програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на 2014 – 2016 роки», але робота по виявленню та наданню медичної допомоги хворим на хронічні вірусні гепатити В та С продовжується, – розповіла Наталія Свириденко, головний лікар Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні. – На сьогодні в області на диспансерному обліку знаходиться 3475 хворих на хронічні вірусні гепатити, в т.ч. 2753 хворих на хронічний вірусний гепатит С, 633 хворих на хронічний вірусний гепатит В та 89 осіб – на хронічний вірусний гепатит В+С. Найбільше хворих у віці 30-39 років. За перше півріччя цього року виявлено 190 нових хворих (149 з гепатитом С і 41 з гепатитом В). Минулого року за рахунок державного бюджету проліковано та розпочато лікування 95 хворих (74 хворим на хронічний вірусний гепатит С (з 3 генотипом – 52 хворих та з 1 генотипом – 22 особи) та 21 хворому на хронічний вірусний гепатит В). Продовжується реалізація Проекту Європейського Союзу «Полтавська область для внутрішньо переміщених осіб», завдяки якому 15 хворих отримало противірусну терапію, а за програмою МБФ «Альянс громадське здоров’я» проліковано 68 хворих".

«У 2018 році область отримала противірусних препаратів на суму 2 мільйони 589 тисяч 115 грн. при запланованій квоті на 2017 рік на загальну суму 6 мільйонів 710 тисяч 400 грн. Тобто ми отримали третину препаратів за минулий рік – вони надходять з затримкою і це велика проблема, про що ми весь час піднімаємо питання на рівні Міністерства охорони здоров’я, – повідомив Віктор Лисак, директор ДОЗ ОДА. Фахівці готові скористатися допомогою міжнародних донорів для лікування хворих на гепатит. Після обговорення вирішено розрахувати потреби у коштах на лікування хворих з вірусним гепатитом С третього генотипу та спільно з БО «БФ «ВОЛНа» здійснити пошук донорів на ці потреби».

Усі рішення Координаційної ради внесені до протоколу та будуть оприлюднені на сайті Полтавської ОДА і Департаменту охорони здоров’я.

За матеріалами прес-центру ДОЗ ОДА.

Читайте також, скільки заробляють сімейні лікарі центрів ПМСД.

медицина туберкульоз.ВІЛ брифінг
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Із 2020-го року у Полтаві почали мити контейнери, встановлені на вулицях для збору сміття. Всього зараз у місті їх 1998 штук. Як тільки минули холоди, спеціальний автомобіль, який самі працівники КАТП-1628 жартома називають «посудомийкою», виїхав на маршрути.  Спеціальний автомобіль проводить промивку просто на місці. Спочатку працівники КАТП звільняють контейнери від сміття та зачищають їх механічно. Потім оператор проводить помивку «керхером». Далі конте...
Культура
23 вересня до Дня міста Полтави відбудеться онлайн фотовиставка «Пам’ятай минуле міста Полтави та цінуй свободу». Організатор – Департамент економіки і інвестицій та Департамент культури, молоді та спорту Полтавської міської ради. - Наше місто найгарніше! Пишаємося нашим містом! – зазначають організатори. Вимоги до участі у фотовиставці наступні: - цифрова фотографія сучасного або старого міста Полтави; - цікавий допис до фотографії; - ПІБ автора; - контак...
Суспільство
Із 1 жовтня 2019 у Полтаві запрацював «Екобус». Це мікроавтобус, який за спеціально складеним графіком відвідує різні мікрорайони міста та збирає небезпечні відходи - люмінісцентні лампи, термометри та батарейки. Термометри та лампи здають на утилізацію на ДП «Боднарівка» у Львові. А от полтавські батарейки вирушають на утилізацію за кордон – до Румунії, на завод «GreenWEEE». Графік збору є на сайті КАТП, на сторінці підприємця у мережі «Фейсбук», на спеці...
Суспільство
Акція під назвою «Вода захисникам» від КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» триває вже третій рік. Цього разу водоканалівці на прохання волонтерів відправили чергову партію полтавської води парамедикам добровольчих військ у зону проведення Операції Об'єднаних Сил. Пункт призначення – Новогродівка, що на Донеччині. Вода, яку передає на Схід «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ», набрана безпосередньо зі свердловини і зафасована на підприємстві.   «Дякуємо захисникам за відвагу та мужніс...
Суспільство
Натуральне морозиво – це реально У 2017 році двоє партнерів – Богдан Мотляк та Олег Кольцов – заснували компанію «Віталфуд», яка почала займатися виробництвом натурального морозива. Із самого початку підприємці вирішили відділити себе від масового сегменту і зробити наголос передусім на якості та натуральності продукції. Дослідили чимало літератури на дану тематику, занурилися у історію виробництва морозива, поцікавилися досвідом інших. І зрештою у Полтаві...
Кримінал
Поліція Полтавської області затримала 35 річного  чоловіка, котрого підозрюють у вчиненні розбійних нападів. У першому епізоді він напав на автомийку у Розсошенцях, у другому – на квітковий магазин у Полтаві. За ці злочини йому загрожує позбавлення волі на строк до  дванадцяти років. 12-го вересня, близько 4-ї години, надійшла інформація, що до квіткового магазину зайшов невідомий чоловік, який, погрожуючи предметом, схожим на пістолет, зв’язав 40-річну пр...
Кримінал
12 вересня до поліції Кременчука близько 19.30, надійшла інформація від медиків про смерть 49-річного чоловіка, якого каретою швидкої допомоги госпіталізували з вулиці Родимцева. За фактом смерті поліція Кременчука відкрила кримінальне провадження та проведено низку оперативно-розшукових та слідчих дій. Іван Жук, начальник Кременчуцького відділу поліції, повідомив:  «За висновками судово-медичної експертизи нам стало відомо, що смерть  чоловіка настала вна...
Суспільство
Учора, 17 вересня, у приміщенні виконавчого комітету Полтавської міської ради відбулося засідання робочої групи з реалізації програми «Міста, вільні від домашнього насильства», яке провела заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів Тетяна Юрченко. Серед учасників, що входять до складу робочої групи, були присутні – заступник міського голови Сергій Рекотов, директорка Департаменту економіки і інвестицій Віта Клименко, директорка Депар...
Культура
З нагоди Дня міста завтра  на центральних вулицях Полтави відбудеться велопробіг «Осінній велодень 2020». « Велодень"  організовують  велосипедисти Полтави. При цьому організатор наголошують: захід   не несе політичного або комерційного забарвлення. Мета акції: самоорганізація велосипедистів та популяризація здорового та активного способу життя, велосипеда як екологічної альтернативи міському автомобілю, створення цивілізованих умов для велосипедистів. "...