Полтавщиною шириться туберкульоз, поєднаний з ВІЛ/СНІДом. Пацієнти відмовляються від лікування

В області стало більше хворих на поєднану патологію (ВІЛ/СНІД і туберкульоз одночасно): за останні півроку зареєстровано 57 нових випадків, хоча це менше, ніж в інших регіонах України. Офіційно на диспансерному обліку перебуває 1004 особи з діагностованим ВІЛ/ТБ (з них 20 осіб – перебувають у місцях позбавлення волі). За 31 рік історії реєстрації смертельний дует забрав життя 759 мешканців області.

«Кількість хворих, які ми виліковуємо від поєднаної патології залишається на низькому рівні і це не тільки проблема медична, а і соціальна. Є потреба соціального супроводу хворих, які мають подвійну і навіть потрійну патологію, необхідний контроль не тільки за станом здоров’я і за побічними реакціями, – говорить Володимир Печериця, головний лікар Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру, координатор з напрямку «туберкульоз». – Хворі часто психологічно не налаштовані на складне лікування і неохоче йдуть на контакт із медиками».

Фахівці обласного Центру СНІДу і фтизіатричної служби тісно співпрацюють, розробляють стратегічні заходи у плані профілактики та контролю ВІЛ-асоційованого туберкульозу, здійснюють сумісні моніторингові виїзди в міста, райони області, обмінюються статистичними даними. Відмова від лікування має теж подвійні наслідки – збільшується поширеність мультирезистетного туберкульозу і створюється навантаження на бюджет.

«Є питання, які ми можемо зрушити тільки разом. Ми знаємо, що ці захворювання є соціальними, тобто треба мати не тільки можливості для лікування, але й повинна бути системна робота. Якщо людина не приймає препарат, то це є навантаженням на бюджет, бо потім ми більше витрачаємо на лікування складних форм, – наголошує Олег Пругло, голова Координаційної ради.

Щоб збільшити охопленням медичним наглядом, вирішено забезпечити відбір та передачу хворих на мультирезистентний туберкульоз та хворих з поєднаною ТБ/ВІЛ патологією із ризиком відриву від лікування на медико- соціальний супровід. А спільно з БО «Світло надії» організувати підписання декларацій з лікарями первинної ланки надання медичної допомоги у групах осіб, які живуть з ВІЛ, та хворих на туберкульоз, і отримують соціальні послуги. Також для збільшення прихильності до лікування заплановане створення психологічної служби для надання консультативної допомоги хворим, які лікуються в стаціонарних відділеннях протитуберкульозних закладів.

У наркологічних закладах Полтавської області під наглядом із метою лікування та реабілітації станом на 01 липня перебувало 2417 споживачів наркотиків. Більшість з них (1776 осіб) вживають опіати ін’єкційним шляхом. Ще 30 споживачів опіатів перебувають під наглядом із метою профілактики. Серед споживачів ін’єкційних наркотиків, які перебувають під наглядом, 405 ВІЛ-інфікованих, а у 74-х діагностовано СНІД. Замісну підтримувальну терапію отримують в області 697 пацієнтів. Препарати централізовано закуповуються МОЗ за рахунок Держбюджету та в рамках підтримки Федерального Центру контролю та профілактики захворювань США (СDC). Осередки ЗПТ є у Полтаві (безпосередньо у наркодиспансері, у протитуберкульозному диспансері, двох ЦПМСД і навіть у одному приватному медичному центрі), Кременчуці, Горішніх Плавнях, Гадячі, Лубнах, Пирятині, Кобеляках, Миргороді, Зінькові, – розповів про досвід впровадження замісної підтримувальної терапії в Полтавській області Ігор Мацицький, головний лікар Полтавського обласного наркологічного диспансеру.

Прийняте рішення про відкриття нових осередків ЗПТ у Лохвицькій та Хорольській центральних районних лікарнях. Гребінківська ЦРЛ зараз на етапі прийняття рішення. З метою визначення шляхів фінансування сайтів замісної підтримувальної терапії у 2019 році підготують лист на МОЗ України. Також члени Координаційної ради дійшли висновків, що варто сприяти альтернативним можливостям отримання замісної підтримувальної терапії за рахунок пацієнтів або інших джерел фінансування (місцеві бюджети, благодійні організацій тощо). Зокрема, спільно з БО «БФ «ВОЛНа» обговорять механізми та можливості отримання технічної допомоги від МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні». Препарати для лікування хворих на гепатит надходять із затримкою Епідемію вірусних гепатитів сьогодні розглядають, як другу за соціально- економічною значимістю, адже за своїми масштабами та кількістю інфікованих у 4-5 разів перевищує поширеність ВІЛ-інфекції.

2 серпня МОЗ України оприлюднив для громадського обговорення «Проект Стратегії профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів В та С до 2030 року».

"Ситуація у Полтавській області виглядає наступним чином: у 2016 році завершила свою дію «Обласна цільова соціальна Програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на 2014 – 2016 роки», але робота по виявленню та наданню медичної допомоги хворим на хронічні вірусні гепатити В та С продовжується, – розповіла Наталія Свириденко, головний лікар Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні. – На сьогодні в області на диспансерному обліку знаходиться 3475 хворих на хронічні вірусні гепатити, в т.ч. 2753 хворих на хронічний вірусний гепатит С, 633 хворих на хронічний вірусний гепатит В та 89 осіб – на хронічний вірусний гепатит В+С. Найбільше хворих у віці 30-39 років. За перше півріччя цього року виявлено 190 нових хворих (149 з гепатитом С і 41 з гепатитом В). Минулого року за рахунок державного бюджету проліковано та розпочато лікування 95 хворих (74 хворим на хронічний вірусний гепатит С (з 3 генотипом – 52 хворих та з 1 генотипом – 22 особи) та 21 хворому на хронічний вірусний гепатит В). Продовжується реалізація Проекту Європейського Союзу «Полтавська область для внутрішньо переміщених осіб», завдяки якому 15 хворих отримало противірусну терапію, а за програмою МБФ «Альянс громадське здоров’я» проліковано 68 хворих".

«У 2018 році область отримала противірусних препаратів на суму 2 мільйони 589 тисяч 115 грн. при запланованій квоті на 2017 рік на загальну суму 6 мільйонів 710 тисяч 400 грн. Тобто ми отримали третину препаратів за минулий рік – вони надходять з затримкою і це велика проблема, про що ми весь час піднімаємо питання на рівні Міністерства охорони здоров’я, – повідомив Віктор Лисак, директор ДОЗ ОДА. Фахівці готові скористатися допомогою міжнародних донорів для лікування хворих на гепатит. Після обговорення вирішено розрахувати потреби у коштах на лікування хворих з вірусним гепатитом С третього генотипу та спільно з БО «БФ «ВОЛНа» здійснити пошук донорів на ці потреби».

Усі рішення Координаційної ради внесені до протоколу та будуть оприлюднені на сайті Полтавської ОДА і Департаменту охорони здоров’я.

За матеріалами прес-центру ДОЗ ОДА.

Читайте також, скільки заробляють сімейні лікарі центрів ПМСД.

медицина туберкульоз.ВІЛ брифінг
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
21 жовтня об 11.40 год. у Полтавській обласній бібліотеці для дітей імені Панаса Мирного відбудеться театралізоване літературно-музичне свято «Посвята в читачі». 21 жовтня о 13.00 год. у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П. Котляревського відбудеться літературний диліжанс «Навколо яблука». З 21 по 25 жовтня з 11.00 години в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбудуться навчання (підвищення кваліфікації)...
Суспільство
Віднедавна для полтавців з'явилася чудова можливість вирішити нагальні проблеми, пов'язані з діяльністю сервісних центрів МВС. Відтепер мобільні сервісні центри МВС працюватимуть  у  населених пунктах по всій області. Ви можете здійснити   реєстрацію та перереєстрацію транспортних засобів, замінити  посвідчення водія; отримати  міжнародне посвідчення водія та довідку про відсутність судимостей. Раніше ми повідомляли графік роботи Екобуса
Суспільство
Вчора  року до опікового відділення Кременчуцької центральної районної лікарні з попереднім діагнозом: термічні опіки І-ІІ ступеня внутрішньої сторони обох стегон (4-5% тіла) госпіталізована малолітня Г. 2016 року народження, мешканка Крюківського району м. Кременчука. Опіки постраждала отримала в побуті, внаслідок потрапляння в ємність з окропом. Стан здоров’я дитини – середньої тяжкості. Про це повідомив на своїй сторінці фейсбук очільник управління циві...
Суспільство
Згідно Постанови №684 Кабінету Міністрів України, за відсутності учнів, які не досягли повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів підряд з невідомих або без поважних причин заклад освіти невідкладно має надати інформацію службі у справах дітей, а вони, за необхідності – відділу поліції. Поважними причинами відсутності дитини у школі є хвороба, відпочинок з батьками або інші сімейні обставини. Тато чи мати мають попередити навчальний заклад...
Кримінал
Більшу частину «наркозілля» вилучили у Козельщинському районі у 35-річного чоловіка під час санкціонованого обшуку його приватного будинку. Ще кілька згортків з канабісом виявили у підсобному приміщенні, будинку та в автомобілі 47-річного жителя району. За двома фактами незаконного зберігання забороненої речовини відкрили кримінальні провадження. Мішки і пакунки з подрібненою коноплею направили на експертизу. Раніше ми розповідали Четверо постраждалих та о...
Культура
Ми продовжуємо цикл публікацій – нотаток про подорожі. Цього разу наша розповідь – про відвідини Сумської області. Чомусь цей край не часто зустрічається у туристичних проспектах. А дарма. Адже тут – безліч цікавинок та історичних пам’яток. Про деякі з них – у нашій публікації. Наша подорож до Сумської області була тематичною – екскурсанти мали намір познайомитися з сакральними пам’ятками краю. Першою пункт нашої поїздки – місто Охтирка. Ми їдемо у місцеви...
Суспільство
Щорічно 20 жовтня відзначається Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. Цей День покликаний привернути увагу громадськості до проблем профілактики, раннього виявлення, діагностики, своєчасного та якісного лікування, а також реабілітації пацієнтів. Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щороку понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу. Однак хворіють на рак грудей не лише жі...
Суспільство
Нещасний випадок стався вчора у ТРЦ " Київ". Там травмувалася дитина. Спершу повідомлення з'явилося у Фейсбук групі " Шо -шо Полтава" : На офіційні сторінці закладу підтвердили інформацію про подію і дали пояснення: - Будьте обережні! Сьогодні, близько 12:30 внаслідок необережності постраждала дитина. Мама прийшла до торгівельно - розважального центру разом з восьмирічним сином. Поки вона здійснювала фінансові операції біля банкомату, хлопчик залишившися...
Культура
Цей день у календарі: Сьогодні Міжнародний день боротьби з раком молочної залози В Україні – день працівників харчової промисловості. Цей день в історії: 1818-го Англія і Америка встановили межу по 49-ій паралелі між Канадою і США. У1868-му в Києві створений перший в Україні приватний комерційний банк. 1916-й — у Севастополі вибухнув лінкор "Імператриця Марія", сотні загиблих. У 1911-му році норвезький полярний дослідник Руал Амундсен з чотирма товаришам...