«Велосипедом на дачу Короленка»: новий туристичний маршрут з’явився на Полтавщині (фоторепортаж)

Незадовго до 165-ти річчя від Дня народження відомого письменника, правозахисника та гуманіста В.Г. Короленка науковий співробітник літературно-меморіального музею Людмила Вітенко, спільно з представником ГО «ВелоПолтава» (Юрій Репало) та Володимиром Грибовим (модератором спільноти «Велопокатухи в Полтаві») вирішили відродити маршрут майже 100-річної давнини.

Шлях проліг від будинку письменника до дачі на колись хуторі Хатки, а нині – ландшафтного заказника загальнодержавного значення у межах села Малий Перевіз, Шишацького району.

14 липня, рано вранці, 42 учасники, з велосипедами і спорядженням для ночівлі в наметах, вирушили від музею В.Г. Короленка до Київського вокзалу, щоб дістатися до ст. Гоголеве та проїхати той шлях, який долали щоліта з 1905 по 1917 роки Короленко з родиною.

«Про велосипедний маршрут Короленка можна дізнатися з листів письменника близьким та друзям. Він вирушав на велосипеді зі свого будинку по вул. Мало-Садовій, 1 (нині Короленка, 1) до Київського вокзалу, вантажив велосипед у потяг, прямував до станції Гоголеве, а звідти на велосипеді у Хатки» , - ділиться співавтор ідеї проекту «Велосипедом на дачу Короленка», науковий співробітник музею ім.. В. Г. Короленка Людмила Вітенко.

До речі, Володимир Галактіонович та Євдокія Семенівна дуже раділи гостям та з радістю погодилися їхати у складі організованої велогрупи до себе на дачу. Екскурсія носила інтерактивний характер та супроводжувалася театралізованими постановками. Л. Вітенко каже:

«Мені хотілося, щоб учасники групи не тільки пройшли цей шлях разом з Короленком та його родиною, а й прожили його. Побачили світ їхніми очима, відчули Полтавщину так, як Володимир Галактіонович свого часу: полюбив її аж настільки, щоб відмовитися від типового аристократичного російського Петербургу й переїхати жити до Полтави».

Володимир Короленко з дружиною (варто сказати, що ці ролі успішно і дуже реалістично зіграли досвідчені мандрівники і добрі друзі, учасники багатьох акцій музею Інна та Олексій Керусови) сіли до потягу разом із учасниками походу. За дві години, вже від станції Гоголево група, що доповнилася ще шістьма учасниками з Миргорода та одним з Лохвиці, вирушила велосипедами до Великих Сорочинець.

Легкі, веселі, колоритні та щирі Сорочинці

«По роботі, та й так відпочити, я часто бувала в Великих Сорочинцях. Багато знаю про них, чула чимало історій. Але саме цього разу випала нагода відчути власне душу цього села. Виявляється, вона зовсім не в комерційному, далекому від первісної автентики, ярмарку. Щиро подивована. І, зізнаюся, такі, далекі від класики Великі Сорочинці мені подобаються набагато більше», - ділиться враженнями Ольга.

Справді, ця екскурсія була особливою. Перш за все, завдяки професійності організаторів. Для учасників проекту, ексклюзивно, відчинили на кілька хвилин Спасо-Преображенську церкву - один із найкращих зразків церковної архітектури Лівобережної України стилю українського бароко початку XVIII століття. Тут вражає семиярусний іконостас, вирізаний з липи, висотою 22 метри. Почули учасники походу про життя Данила Апостола та Миколи Гоголя, побували біля пам’ятника відомого кобзаря Михайла Кравченка. Захопила можливість побачити підземні ходи.

Війни та трагедії також не оминули села. «Не все в Сорочинцях і ярмарок», - невесело жартують місцеві краєзнавці. Деякі важливі події не оминули й чутливе серце В.Г. Короленка.

«У 1905–1918 роках у Сорочинцях отримували пошту В. Короленко та його сусіди-дачники, що влітку відпочивали у Хатках. Володимир Короленко описав події «Сорочинської трагедії» 1905 року і брав участь у розслідуванні подій», - розповідає екскурсовод Оксана.

Та все ж головною родзинкою на цьому «екскурсійному торті» став імпровізований виступ аматорського чоловічого ансамблю «Жабокрюківські дядьки». Автентичні пісні, театр у кожному русі, неймовірний позитив та любов до життя. Все це неймовірно надихнуло учасників походу їхати далі.

Хатки, дача Короленка та чай з чорнобривцями

Крізь сосновий ліс, через луки, на загорнуту в промені сонця, гору. Ось вже й колишні Хатки. До речі, топонім «Хатки» виник ситуативно з подачі друга В.Г. Короленка, Володимира Беренштама.

«Володимира Беренштама (котрий жив з родиною там) з Петербурга друзі питали: «Як ви там живите в вашому селі? Чи у вас там є хоч якісь магазини?», а він відповів: «Які тут магазини? Тут просто хатки» Так виникла назва», - ділиться віднайденими у спогадах фактами, Л. Вітенко.

В. Короленка також у 1903 році захопили ці розповіді про Хатки, він кілька разів гостював у друга, а потім вирішив купити земельну ділянку у селянина Михайла Касьяненка поряд, і збудував тут дачу.

«За чим Короленко приїздив на дачу? Екологічні продукти та тиша. У Полтаві було шумно, а от на другому поверсі дачі, споглядаючи неймовірні краєвиди, Короленко з натхненням писав. Тут почав роботу над автобіографічним твором «Історія мого сучасника», - розповідає Л. Вітенко.

Ще кілька цікавих фактів про життя письменника на хуторі:

«Короленко зробився тут місцевим поштарем. Письменник був прив’язаній до пошти: надсилав рукописи, отримував рецензії, документи. І щоб не їхати аж у Сорочинці лише за своїми паперами, він збирав листи у всіх хатчан, відвозив на пошту і привозив звідти також кореспонденцію, роздавав людям. Навколо нього була купа дітей. Він на річку водив своїх дочок, брав із собою і інших дітей хатчан. У них був ритуал – тричі на день вони ходили купатися. По команді діти заходили у воду і виходили. Хто затримувався у воді на довше, два дні на Псел не ходив».

На дачі востаннє Короленко з родиною відпочивав у 1917 році, ще до подій революції. Потому його намагалися розкуркулювати, хотіли відібрати цю землю як у пана, як у поміщика, але він доводив у листах, що він таким не був, бо не мав кріпаків. Минули роки. У 2003 році будинок знесли і побудували знову поруч. Очільник ПП «Агроекологія» С.С. Антонець особисто зайнявся цим питанням. Неперевершену атмосферу нині тут підтримує донька Семена Антонця, Антоніна. Гостей, учасників велопоходу цього разу зустрічали з дивовижним короленківським чаєм та смачними пирогами.

Додала колориту всьому дійству й професійна піаністка Катерина Гаврилова, зігравши кілька дуже популярних в цьому домі в давні часи народних та класичних композицій. Окрім того, усі охочі могли стати учасниками професійної фотосесії з Володимиром Галактіоновичем (Олексієм Керусовим).

Псел, багаття, йога й щастя бути частинкою світу

Завершила перший день ночівля у наметовому містечку на березі Псла. Враженнями від побаченого й прожитого ділилися біля дружнього вогнища, під пісні у виконанні Олексія Керусова, Катерини Гаврилової, Вікторії Гончар, Тараса Стегнія.

Творчих людей Полтавщини поєднала короленківська стежка. А на ранок майстриня та дослідниця контактної імпровізації К. Гаврилова провела для учасників велопоходу відновлююче заняття з йоги.

Потому, частина групи повернулася до Полтави, проїхавши шлях від Покровьского до Яресьок, а далі потягом. Інша частина вирушила до Миргорода. Найсміливіші й найвитриваліші поїхали до Полтави велосипедами, без посередництва залізниці.

Післяслово

1. Маршрут «Велосипедом на дачу Короленка» - повноцінний, завершений і має повне право не тільки на життя, повторення, а й внесення до бази туристичної пропозиції області. Щоб ним могли скористатися туристи з інших областей та країн. Тут є поєднання спортивного туризму з культурним та екологічним, додана театралізація, інтерактивна частина, навіть ексклюзивна гастрономія.

2. Трохи про організаторів. Фактично ідея, розробка, координація – все, від початку і до кінця – відбувалося на голому ентузіазмі небайдужих до спорту, Короленка та рідного краю, людей. Людмила Вітенко – джерело натхнення. Співробітник музею, яких варто ще пошукати. Настільки тонко відчувати й вміти донести справу письменника над спадщиною та життєвим шляхом котрого ти працюєш – треба мати талант. Допомагали з втіленням, організацією професійні велосипедисти Володимир Грибов та Юрій Репало.

Зрештою, ентузіазм, як вірус, захопив півсотні учасників походу. Грандіозність події можна доповнити ще й тим, що вартість походу дорівнює вартості квитка в електричці та перекусу на шляху. Тобто екскурсоводи, супроводжуючі і ін. працювали безкоштовно. Мало таких людей у сфері туризму Полтавщини. І їх треба берегти і підсилювати ентузіазм не лише на рівні овацій, а й матеріально.

3. А тепер про інше. Під час останнього у часі візиту до Полтави голови підкомітету з питань розвитку туризму, курортів та рекреаційної діяльності Анни Романової звучала думка про те, що туризм у нас житиме лише тоді, коли ми позбудемося стандартних академічних монотонних екскурсій в музеях. Людям буде цікаво їхати до нас коли ми даватимемо їм можливість бути безпосередніми учасниками історичного процесу. Музей має стати живим. Це робить наразі Людмила Вітенко тут, в конкретно взятому музеї. Це роблять ще кілька ентузіастів, що мають сили боротися з пострадянською «лежачою» й нудною політикою музеїв. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» від 28 січня 2016 року було покладено початок якісним змінам у музеях. Чимало міст підхопили ініціативу та успішно нині заробляють гроші, приймаючи туристів і підтримуючи реальних ентузіастів, котрі на конкурсних засадах доносять свої ідеї до рівня планової політики музею. На жаль, ці зміни оминули Полтаву. Управління культури та туризму Полтавської міської ради проігнорувало як закон, так і потребу проводити конкурс.

Тому, у висновках нині ставимо три крапки, чекаючи відповіді від начальника управління Л. Кречко, чому?

Ольга Гладченко

Фото - В. Грибов, Т. Стегній, Ю. Репало, Є. Асауленко

велопохід дачаКороленка екскурсія туризмнаПолтавщині
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
1 людина рекомендує

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
24-го жовтня відбудеться друге пленарне засідання 27-ї сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання. Початок о 10:00. На порядку денному два питання: 1. Про інформацію директора Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації. 2. Про реорганізацію Розбишівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Полтавської обласної ради шляхом перетворення у Розбишівсь...
Культура
Другого листопада Ольга Герасим'юк презентує у Полтаві книгу "Я повернулася. Люблю". Захід відбудеться у бібліотеці імені І. П. Котляревського о 16. 00. Ольга Герасим'юк – відома українська телеведуча та громадська діячка. Її роман «Я повернулася. Люблю» – це збірка есеїв та дорожніх нотаток, до якої увійшли тексти за більше ніж десять років. Модератором на презентації буде український поет Сергій Осока. Книга познайомить читачів з історією, культурою, зви...
Суспільство
Після завершення сьогоднішнього засідання виконкому заступник міського голови Олексій Чепурко відповів на  питання журналістів. Зокрема, торкнулися теми реалізації нещодавнього наказу Мінрегіонбуду, згідно з яким, мешканці багатоквартирних будинків зможуть за власною ініціативою відключатися від централізованих систем опалення і гарячої води. Наказ набрав чинності 17 вересня 2019 року. Натомість можна буде встановлювати систему індивідуального теплопостача...
Суспільство
23-го жовтня у обласному клінічному онкодиспансері проводять зустріч, у якій беруть участь медики, психологи, пацієнти диспансеру та члени організації «У гармонії із життям». Захід присвячують Всеукраїнському дню боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Медики розповідають про розвиток можливостей полтавської медицини, зокрема, про органозберігаючі операції. А також відповідають на питання жінок. Головним чином, вони стосувалися реабілітації та ві...
Суспільство
У Полтаві перекриють рух транспорту через провулок Заїжджий. Про це повідомив під час виконкому начальник інспекції по контролю за благоустроєм , екологічним та санітарним станом міста Антон Тонконог. " - Перкриття руху пов'язано з аварійним ремонтом каналізаційних мереж. Роботи  трриватимуть  на ділянці від провулку Заїжджого, 3-а до провулку Заїжджого, 3. Все це буде проходити у період з 24 жовтня по 4 листопада" - сказав Антон Тонконог.  Раніше У Полтав...
Суспільство
Нещодавно під час апаратної наради в ОДА говорили про підготовку доріг до зимового періоду. Зокрема, прозвучала інформація про те, що для приготування протиожеледних матеріалів використовуватимуть гранвідсів. Доцільність використання цього матеріалу доведено лабораторно. Про це розповів директор ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області» Олексій Басан. « Нині вже визначили 12 підрядників, які мають забезпечити щонайменше 229 одиниць для прибирання с...
Пригоди
Щойно сталася ДТП на перехресті вулиць Зигіна і Симона Петлюри. Зіткнулися автомобілі Chevrolet Captiva та Hyundai. На місці пригоди працює поліція та швидка допомога. Раніше у Полтаві зіткнулися Audi та Ford (ФОТО)
Суспільство
Отже, у понеділок, 28 листопада у оселі Полтавців прийде тепло. Про це на виконкомі повідомив начальник управління житлово – комунального господарства Сергій Синельник. Його слова підтвердив заступник міського голови Олексій Чепурко і розповів про перебіг процесу.  « - Всі паспорти у нас готові, завершуються ремонтні роботи, але я хотів би, аби полтавці поставилися до процесу запуску з розумінням. Якщо ми прийняли рішення про старт 28 листопада, то це не з...
Пригоди
22-го жовтня ввечері у місті Горішні Плавні в автомобілі Daewoo Matiz виникла пожежа. Рятувальники, які прибули на виклик, відразу приступили до гасіння. До гасіння залучалися 5 чоловік особового складу 17-ї Державної пожежно-рятувальної частини та 1 одиниця техніки. Причина пожежі встановлюється. Раніше рятувальники на Полтавщині гасили палаючий Ford Transit