Особистості фестивалю у Опішні - шахтар-кераміст, жінка-коваль та майстер народної іграшки (ФОТО)

Десятий Національний гончарський фестиваль відшумів у Опішному. Як ми вже повідомляли, він приймав цьогоріч гостей та учасників з усіх куточків світу та України. Про них – у нашій розповіді

За професією – шахтар. За покликом душі – кераміст.

Сім'я Івашків з Червонограда Львівської області – одні з найколоритніших гостей Національного фестивалю гончарства.

На гончарський форум привезли старовинний зразок кераміки – так звані «димлені вироби». Не звичного для нас чорного кольору, з вибагливими формами. Виробництво надзвичайно копітке, вимагає неабиякої уваги та вмінь- розповідав нашому кореспондентові Сергій:

«Техніка ця на на теренах України трохи була призабута. А збереглася саме на Львівщині, у селі Говорещина. Димлена кераміка має свою історію, ій вже близько 4 тис років. Це один із способів, коли люди додумалися забити у глині пори. Давній дуже метод, випалюється у гончарному горні, старим дідівським методом, дровами. Нагрівається до 960-ти градусів, в пічку закидуються дрова і засипається то все землею, щоб доступу повітря не було. Тобто, без доступу повітря ці дрова у температурі такій вони горіти не будуть, вони тліють і стають деревним вугіллям, а кераміка робиться чорна.

На відміну від багатьох колег по цеху Сергій Івашків не є вихідцем з гончарської родини. Він, як і багато земляків з містечка Червоноград, – шахтар. А тому опановувати секрети керамічної справи довелося самотужки.

«Мої майстри, ті що мене вчили, вони поїхали до Богдана Бокусевича. Там їх група ентузіастів, сім чоловік було, на початку 90 х років, от вони приїхали туди до нього і кажуть: «Навчіть нас із глини робити!». «А ви звідки?». «Ми з Червонограда». « Ну, то везіть КАМАЗ вугілля, і я вас навчу»

Своє мистецтво Сергій Івашків представляв на багатьох українських та міжнародних заходах. Вважає, що наша культурна спадщина - одна з найбагатших у світі. Тому плекати її, відроджувати – головне завдання нинішніх майстрів.

За словами Алли Івашків, у Опішні вони не вперше. І завжди Національний фестиваль для родини – добра нагода зустріти старих друзів.

Решетилівські шедеври

Ми говоримо «Решетилівка» і в уяві одразу постає вишивка. Але не тільки нею славне на увесь світ це містечко. Майстер Іван Деркач виготовляє оригінальні панно і картини з кераміки. І робить це настільки віртуозно, що його роботи оцінили у італійському Палермо.

Колишній спортсмен, вчитель фізичної культури. На початку життєвого шляху Іван Деркач і уявити не міг, що колись його головним заняттям стане мистецтво. Мріяв про спортивні звершення та рекорди. Однак, не так сталося як гадалося, і після проблем зі здоров'ям неочікувано для себе самого захопився виготовленням керамічних панно. Одне з них - «Плин часу» відзначили на етнофестивалі в Італії. Туди Івана Деркача запросили представники української діаспори. У своїх роботах він поєднує абстракцію та фольклорні мотиви. Окрім панно робить ще й обереги, якими користувалися наші пращури:

«Кожен символ відповідає своєму призначенню. І для здоров'я і для творчості, торгівлі. Родючості. Років три назад прийшла жінка, вона купила оберег «Ладинець», (це жіночий оберіг), і каже, що народила дитину. Є подорожник оберіг, який оберігає людей у дорогах. Теж людина попала в скрутне становище, то допоміг мій оберіг, що був у машині».

Ескізи Іван Деркач створює сам, а потім їх вдосконалює його брат, відомий художник-килимар Василь. Загалом, на думку пана Івана – мистецтво це неймовірна терапія і воно здатне змінити життя кожної людини.

«Творчість завжди перемагає. Я переніс дві складних сердечних операції. Бачите. Себе нормально почуваю. Завдяки оцьому всьому. В мене такий робочий графік – з шести годин ранку я працюю, до 11 годин. Потім їду займаюсь домашнім чим небудь. Задача – кожен день щось робити, і тоді буде результат» - запевняє Іван Деркач

Розрив шаблонів: жінка-коваль Ніка Музичко

Ковальство здавна відоме багатьом народам світу. Виробництво заліза та його обробка методом гарячої ковки були відомі на землях сучасної України ще задовго до нашої ери. Образ коваля є популярним у світових міфології, фольклорі та мистецтві. Нині ковальство переживає потужну хвилю відродження.

Колись кузня була особливим та обов'язковим місцем для кожного села. Навіть говорили «Доки чути звук наковальні – доти живуть люди». Ковалі користувалися великою пошаною та авторитетом у громаді. Крім того, це ремесло було оповите купою найрізноманітніших забобонів та легенд. І вважалося, що жінка не має права входити до кузні. Але це було колись. Нині жіноцтво заперечує ці заборони. Гостею ковальського фестивалю що пройшов у рамках Національного форуму гончарства, була львів'янка Ніка Музичко. Її любов до металевих справ розпочалася саме у Опішні:

«Я випадково сюди приїхала, так цікаво було далеко поїхати. Так що так, винна Опішня. Тут сподобалося і так все почалося»

Всі, хто бачить за роботою цю тендітну юну дівчину, не можуть приховати подиву – як їй вдається приборкувати метал? Адже врешті-решт це важка праця, яка потребує неабияких зусиль. Ніка зізнається – нічого б не змогла, як би не її товариші і напарники, з якими постійно у творчому тріо:

«Це ж творчість, мислення, як ти бачиш це, з правильної сторони треба підходити і не обов'язково брати щось найважче. В мене художня освіта, скульптурою я теж займаюсь. Мені завжди подобалися мистецькі речі і знала, що буду цим займатися. Мені подобається займатися з матеріалом. Коли ти перетворюєш матеріал з одного в інше. Буквально матеріальна річ і шось таке тонке і гарне можна з того створювати».

Істинний коваль завжди намагається втілити таїнство задуму і фантазії в конкретну художню побутову річ, І це обов’язково має бути щось особливе. Ніка і її помічники виготовляли на фестивалі ліхтарі у абстрактному стилі

Народна іграшка Василя Луганського

Скільки існує людство, стільки діти любили гратися. Найдавніші іграшки знаходили у єгипетських пірамідах, і в скіфських курганах. З плином часу іграшки модернізували та вдосконалювали. Нині іграшкова індустрія приносить власникам мільйонні прибутки і вражає технічними родзинками. А майстер з Новомосковська Дніпропетровської області Василь Луганський захопився вивченням народної іграшки. І стверджує – попри все сучасні батьки залюбки купляють їх для своїх чад.

Василь Луганський по крупицях збирав відомості, відстежував історію і розвиток. Зрештою, захоплення стало справою життя. Кілька років тому його авторські іграшки були визнані кращими в Україні. Коники і візочки, брязкальця і ляльки – кожна робота унікальна, і в кожну він вклав душу.

Василь Якович працював учителем трудового навчання, відтоді і став популяризатором народної іграшки. Говорить, що без ентузіазму його та однодумців, нічого б не вийшло. Тому нині і возить свої іграшки по всіх регіонах України:

«Я сорок років пропрацював у освіті, в школі. І основним об'єктом у мене завжди була іграшка. Але коли я пішов, то все затихло. Ніхто не хоче вкладати у це кошти. Багато людей сьогодні підходять і кажуть – можна, ми будемо у вас реалізовувати ваші роботи? Я міг би це робити, але мені більше подобається, коли сам виходжу на люди. Мені подобається спілкуватися з людьми!».

На думку Василя Луганського, народна іграшка може прекрасно співіснувати з іграшкою сучасною. І якщо вже вона пережила віки, то житиме і надалі – якщо цінуватимемо своє. Крім того, майстер застерігає: іграшки не можна робити з хвойного дерева та осики. Вона на його переконання, має негативну енергетику.

Дійство у Опішні вирувало до пізнього вечора, кожен тут міг знайти щось цікаве для себе.

Дивіться також, чим цього року гостей подивував фестиваль у Диканьці.

Алла Широкова

опішне гончари виставка глечики іграшки майстри
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Мінсоцполітики склало інформаційний календар підвищень пенсій, які відбудуться наступного року за результатами рішень, прийнятих Урядом. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України. Невідомий об'єкт«Цей графік ми зробили для того, щоб люди бачили, коли та кому заплановані підвищення, в якому розмірі, розуміли, на що саме закладені кошти у бюджеті. Це було моє головне завдання: щоб Уряд не лише прийняв рішення про підвищення захисту пенсіонер...
Суспільство
29 вересня — 272-й день року (273-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 93 дні. Іменини 29 вересня День ангела імені відзначають: Православні: Віктор, Дорофей, Йосип, Купріян (Кипріан), Людмила Католицькі: Михаїл, Гавриїл, Рафаїл. Свята: 1. День отоларинголога (лора) України. У медиків є безліч свят. Один з них, 29 вересня, відзначать ЛОР-лікарі, які спеціалізуються на хворобах вуха, горла, носа, голови та шиї. Без отол...
Екологія
Весь день у Полтаві буде хмарним. Ввечері, можливо, пройде дрібний дощ. Про це йдеться у прогнозі на сайті sinoptik.ua. Температура вдень коливатиметься від +19 до +22, увечері - +22 +18. Повідомляють про посилення швидкості вітру до 15-24 м/с. Найвищу температуру цього дня зафіксували у 1975-му році - +25,3 градусів за Цельсієм. Найнижча температура була у 1986 році. Тоді у Полтаві похолодало до -3,0 градуса. - До 29-30 вересня на Землю сідають магнітні б...
Суспільство
Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) — найчастіша причина захворювання дітей від періоду раннього дитинства й до шкільного віку. ГРВІ зазвичай протікає в легкій формі і закінчується одужанням пацієнта на 5 -10 день захворювання. Однак у ряді випадків стан погіршується або не змінюється. Саме такі стани раніше і розцінювали як гострі риносинусити. Як лікувати і попередити недугу нашому виданню розповіла лікар-отоларинголог дитячий КП «Полтавська дитя...
Суспільство
У жовтні 2020 року в Україні буде двадцять один день робочий день. Дев'ять вихідних припадатимуть традиційно на суботу та неділю, також буде один додатковий із нагоди Дня захисника України у середу, 14 жовтня. Відповідно, Неробочими днями у жовтні будуть: 3 - 4, 10 - 11, 14, 17 - 18 та 24 - 25 та 31. Крім того, у жовтні відзначають такі Міжнародні свята і дні: 1 жовтня - Міжнародний день літніх людей; День геронтолога; 4 жовтня День працівників освіти; 2...
Суспільство
Отримання свідоцтва про народження дитини є своєрідною путівкою у життя. Більшість батьків знають, що задля успішної реалізації права малюка на перший документ, треба звернутися до органів державної реєстрації актів цивільного стану з відповідним пакетом паперів, зокрема з медичного закладу, де народилося чадо. Але що роботи родинам, у яких з певних причин дитина з’явилася на світ поза межами пологового будинку? За словами начальника Північно-Східного міжр...
Суспільство
Монети номіналом 25 копійок та банкноти гривні старих зразків (до 2003 року) перестають бути засобом платежу з 1 жовтня 2020 року. Про це повідомили в НБУ. Також НБУ вирішив активніше виводити з обігу паперові банкноти 1 і 2 гривні і монети 1 гривня зразка 1996 року, замінюючи їх на відповідні обігові монети зразка 2018 року. Після того, як у торговців будуть відсутні монети номіналом 25 копійок, то під час готівкових розрахунків вони можуть застосовуватис...
Кримінал
Минулі вихідні виявилися неспокійними. Полтавським поліцейським довелося розшукувати аж шістьох дітей - 3 дівчат (11, 13 та 16 років) і 3 хлопців (11, 12 та 17). Пошукові заходи були реалізовані у Полтаві, Кременчуці та Кременчуцькому районі, а також у Глобинському та Решетилівському районах. « На щастя всі діти у безпеці! Практично всіх повернули додому протягом доби. Сьогодні знайшли ще одного підлітка, який зник на вихідних - 14-річного полтавця Кирила...
Суспільство
Інформаційний освітній ресурс “Освіта.ua” склав рейтинг загальноосвітніх шкіл Полтави, що посіли найвищі місця у рейтингу шкіл України за підсумками ЗНО 2020 року. У якості вихідних даних для укладання рейтингу загальноосвітніх навчальних закладів  використали результати зовнішнього незалежного оцінювання, отримані випускниками шкіл у 2020 році. Школи у таблиці послідовно наведені за рейтинговим балом, який розрахований на підставі середнього значення балі...