12:45, 21 червня 2018 р.
Надійне джерело
Випускний по-багатому, або чи можна закінчити школу й не залишитися без спіднього?
23 червня більшість шкіл Полтави вберуться у святкове, замайорять кольорами суконь, намагатимуться вражати креативом сценаріїв. Традиційно на кінець першого літнього місяця припадають випускні вечори. Чим дивуватиме нині Полтава? Та у яку копійку обійдеться батькам креатив організаторів? Підбиваємо перші підсумки незадовго до часу «Х».
Випускний 2018: що по чому?
Реалії радянських шкіл зі скромними темними сукенками та лимонадом у кав’ярні «Мрія» відійшли у вічність, а разом із ними – народилися нові традиції випускних вечорів для сучасних українських навчальних закладів. Як правило, випускні сьогодення нагадують маленьке весілля. З сукнями, бенкетом, фото- та відеозйомкою. Батьки ж випускників, на плечі яких лягає фінансовий бік свята, називають те все «бенкетом під час чуми».
«Якщо раніше середньої зарплати одного члена сім'ї цілком вистачало для того, щоб забезпечити дитині (й собі заразом) незабутнє і яскраве свято, то зараз деякі батьки з нашого класу відмовляються не те, що йти після випускного в ресторан, а й взагалі брати участь в урочистій частині. Банально не вистачає на це грошей», - каже Тетяна Огонець, її донька Софія саме приміряє на себе образ випускниці.
Вбрання та аксесуари: збираємо образ випускника
Якраз Софія, а разом із нею й загалом одинадцятикласниці випускні сукні починали обирати чи не з першого вересня останнього року навчання. Це як перший бал дебютантки у середньовіччя: можливість відчути себе принцесою, до якої прикуті всі погляди. У скільки ж обійдеться батькам це неповторне відчуття?
«Діапазон цін на сукні в Україні коливається від 500 грн (бюджетні варіанти пропонують інтернет-магазини та салони напрокат) до нескінченності. Замовлення у іменитих вітчизняних дизайнерів може спорожнити батьківський гаманець на суму від 10 тис. грн. Знайти нормальний костюм для хлопця менше, ніж за 1,5 тис. грн – практично неможливо. Хороший же – обійдеться близько 3-4 тис. грн. Якщо захочете придбати фірмову річ, тоді ціна буде на порядок більше – 6-8 тис. грн.», - аналізує експертка у світі моди Наталія Левченко.
До одягу також доведеться підібрати взуття. А це ще близько двох тисяч гривень, якщо, звісно, збираєтесь носити цю пару довше, аніж вечір випускного. І – аксесуари для дівчат. Прикраси, сумочка. Навіть якщо раніше ви намагалися максимально спростити образ, для цього вечора доведеться витримати стиль і витратити від 200 до 1000 гривень. І ще зачіска. Вартість укладки, залежно від складності конструкції та довжини волосся коливається від 200 до 500 грн.
Отож, загалом образ сучасної випускниці школи вкласти можна тисяч в 5-10, випускника – 3-5. І це ще без вбрання для мами й тата, які також мають на цьому святі вражати блиском обновок. Така вже традиція існує на полтавських випускних… Хоча, якщо вас це не влаштовує, можна починати традиції змінювати. Але про це трохи згодом.
Крім зовнішнього вигляду свого чада, найімовірніше знадобиться ще сплатити ресторан, фотографа і транспорт, який би доставив випускників зі школи безпосередньо на місце бенкету.
Бенкет, фото, відео: чи вистачить грошей оплатити «музику»?
До полтавського випускного було б доречним прислів’я «Хто платить, той замовляє музику». Хоча, з кожним роком стає все більше родин, котрі відмовляються від участі в бенкетуванні після офіційних урочистостей. Це й не дивно, адже вартість мінімального замовлення в кав’ярнях та ресторанах міста коливається від 400 до 600 грн. (не враховуючи алкоголю, без якого, звісно ж, не обійдеться випускний). Заклади харчування за межами міста трохи дешевші. Але до них треба дістатися. Загалом, якщо врахувати оренду транспорту, вартість буде приблизно однакова що на святкування в місті, що за його межами.
Звісно ж, сьогодні також не можна уявити випускний без фото та відеозйомки. Альбом на пам’ять, незабутні емоції у фільмі саме про вас та вашу дитину – і гаманець спорожнів ще на 4-5 тис. грн. Робота фотографа оплачується погодинно і з додатковим обсягом послуг, тобто із замовленням відео, фільмів, альбомів, дисків і т. д., буде коштувати дорожче.
Часто на випускні вечори також замовляють різноманітних зірок, еквілібристів, фокусників і танцюристів, вартість послуг яких залежить від їх популярності і витраченого часу.
Подарунки: школі, вчителям та інші витрати
Ще одна стаття витрат – подарунки школі та вчителям. Звісно, ці подарунки – не пряма вимога. Але традиціям не можна зраджувати. Саме так натяк доносять до батьківських комітетів шкіл, а ті, в свою чергу, вже мають йти до інших батьків. Суми, необхідні для подарунків, скрізь різні, в залежності від того, чим збираються порадувати педагогів. Деяким дарують нові меблі або коштовні прикраси, іншим путівки на відпочинок – усе залежить від фантазії учнів і можливостей батьків.
Часто до вже озвучених трат додається оренда красивого залу (звісно, виклавшись на дорогі сукні та камеру, не хочеться йти в дуже скромні актові зали шкіл). Полтавські випускники обирають богемні Краєзнавчий музей, театр ім. М. Гоголя, тощо. І платять за це шалені суми.
«Батькам і гостям може бути душно і тісно. Тому – театр Гоголя. Невелика кав’ярня також не підходить – ні за кількістю місць, ні за престижем. Заклад обов’язково має бути «центровим» - випускницям у довгих сукнях і на підборах має бути зручно туди дійти. Само-собою підлітків має хтось розважати і організовувати – за це також платіть. Кінцеву суму я не називаю, але й так зрозуміло, що вона з багатьма нулями. І це в рік, коли дітям вступати до ВУЗів! Готовність батьків йти на такі витрати, м’яко кажучи, дивує. І ще цікаво: чи належить хоч одна з озвучених ідей дітям? У мене складається враження, що увесь цей балаган можливість самовиразитися для кількох батьків та вчителів», - обурюються батьки випускників у соціальних мережах, але публічно свою позицію відстоювати не наважуються. Бо ж – традиція…
Так випускний – справді традиція? Для чого він потрібен?
Щороку думки про те, як святкувати випускний і чи варто його святкувати взагалі, кардинально відрізняються. Школярі у своїй більшості цілком підтримують ідею масштабної гулянки, але батьки не завжди хочуть витрачати по кілька своїх зарплат заради одного, нехай і незабутнього дня. Ось деякі їхні думки:
«Випускний зі школи – буває лише раз у житті. За 11 років ми стали родиною. І це прощання має запам’ятатися. Я не прихильниця великих «понтів». Сукню купила гарну, але скромну й недорогу. Думаю, що можна особливо не витрачатися на це свято. Мені важливі враження, емоції», - каже Марія, випускниця.
«Як каже наша класуха, заміж хоч 10 разів, а випускний – один. Утім, ненавиджу пафос. Як на мене, можна відсвяткувати випускний скрізь, навіть на зупинці, або просто бродити по місту, головне - компанія цих психів », - пояснює свою точку зору Анастасія, випускниця іншої школи.
«Для мене випускний – це прощання зі школою, з усіма вчителями, однокласниками. Але святкувати його не варто, це безглуздо витрачати стільки грошей на один день, краще поїхати в подорож, як мінімум Україною, а як максимум Європою на тиждень» , - вважає Андрій.
Батьки також підтримують більш скромний варіант, але, зрештою, погоджуються на забаганки, вигадані ініціативною групою, котра займалася організацією свята.
«Думаю, що на ньому не варто економити, але і по 1000 гривень в місяць за нього платити – це перебір. Підхід має бути розумним і якісним», - аргументує Максим, тато випускника-відмінника.
Все частіше випускники обирають нестандартні рішення, відмовляючись від традиційних бенкетів та навіть урочистої частини. Топ цікавих ідей – вже завтра на нашому сайті.
Ольга Мороховська
фото - із соціальних мереж
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
14:38, 28 листопада
24
14:38, 28 листопада
7
13:37, 1 грудня
13:32, 1 грудня
live comments feed...