14:15, 12 травня 2018 р.
У день боротьби з артеріальною гіпертензією полтавцям розповіли, як зберегти судини чистими
Традиційно у другу суботу травня у всьому світі відзначають Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією. Його започаткували 2005 року фахівці Всесвітньої Ліги Гіпертонії (World Hypertension League) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я, аби привернути увагу до цієї грізної недуги. Адже за статистичними даними на гіпертензію хворіють у світі більше 1,5 мільярдів людей. Щорічно цю хворобу виявляють в 1млн. українців, а всього в Україні зареєстровано понад 12 млн. осіб, хворих на АГ.
«Гіпертензію називають «тихим убивцею», адже у половини хворих недуга ніяк не проявляється, аж поки не призводить до трагічних наслідків – інфарктів на інсультів» - говорить головний лікар Полтавського обласного кардіологічного диспансеру Костянтин Вакуленко. Водночас він наголошує: «Гіпертензія – не вирок. Необхідно лише бути уважним до свого здоров'я»
За даними моніторингу, на Полтавщині на гіпертензію хворіє близькотретини населення. Це грізна цифра, що не зменшується роками. Серед хворих більшість – чоловіки. Найбільш розповсюджене ускладнення гіпертензії – інсульт . Цікаво, що у розвинених країнах Європи фіксують більше інфарктів» - розповідає Костянтин Вакуленко. За його словами, гіпертензія дуже часто – спадкова хвороба.
«То ж якщо серед вашої ваші рідні були гіпертоніки, вам необхідно бути насторожі. Міряйте рівень тиску, хоча б раз на рік робіть аналізи крові на біохімічні показники та рівень цукру. Підвищений рівень холестерину та цукру – тривожний сигнал, який свідчить про те, ще необхідно вживати негайних заходів. Насамперед, відмовитися від шкідливих звичок та звернути увагу на раціон харчування» - наполягає Костянтин Євгенович.- Вам доведеться відмовитися, або, принаймні, обмежити вживання гострих приправ, солі, страв з тваринними жирами, солодких і борошняних виробів. Щодня їжте побільше фруктів. Готуючи їжу, надавайте перевагу варінню і запіканню.
Спеціально для хворих з підвищеним АТ розроблена дієта №10, що включає обмеження кухонної солі до 5 г, вільної рідини до 1-2 л, тваринних жирів із заміною їх на рослинні, включення в раціон овочів, фруктів.
Проект « Північна Карелія» : феномен , гідний наслідування
Вплив харчування на серцево - судинну систему довели свого часу у Фінляндії. Ще у 1970 році ця країна очолювала список країн з високою смертністю від хвороб серцевих хвороб. Факт оголосили національною катастрофою, і почали вживати негайних заходів. Найбільший рівень смертності був у губернії Північна Карелія. Де від серцевих патологій помирала половина людей. Тому було розроблено комплекс заходів , що були спрямовані на зниження факторі ризику розвитку саме серцево судиних хвороб. Встановили, що населення вживає велику кількість продуктів з підвищеним вмістом тваринних жирів. Відтак, провели колосальну роботу з пропаганди здорового харчування. Цьому присвячували теле, радіо програми, писали газети, навіть запровадили п'ятихвилинки здоров'я у школах та на підприємствах.
Громадяни почали готувати їжу на рослинних жирах , зменшили вживання жирного молока і збільшили овочів та фруктів. Труднощів не бракувало. Адже місцеве сільськогосподарське виробництво орієнтувалося саме на тваринництво. Втім, фермери, за допомогою державних дотацій почали реформуватися та спрямували зусилля на рослинництво. Магазин швидко наповнилися саме рослинною продукцією. Прямо пропорційно змінилися показники рівня холестерину у крові тамтешніх жителів. Результати проекту вразили світ. Адже тривалість життя , в середньому , збільшилася на двадцять років!
Правильний спосіб життя – здоровий організм
«Але не тільки раціон – запорука подолання гіпертензії. Вам необхідно докорінно змінити спосіб життя. Передусім, уникайте психоемоційних та фізичних перевантажень , не допускайте перевтоми , стежте за масою тіла. У зоні особливого ризику – особи з надмірною вагою Якщо раніше говорили, що гіпертонією хворіють люди після сорока років, нині вони значно « помолодшала». Нині гіпертонія все частіше діагностується навіть у тридцятирічних і молодших людей» - зауважує Костянтин Вакуленко. І наголошує: не сприймайте заклики займатися спортом та активним дозвіллям , як стереотип, візьміть їх на озброєння! А якщо гіпертонія вже дала про себе знати, на гайте час, терміново йдіть до сімейного лікаря, який підбере лікування, що підходить саме вам, і не займайтеся самолікуванням!
Алла Широкова.
Читайте також, як очільник Полтавської медицини укладав декларацію з лікарем
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...