08:46, 4 травня 2018 р.
Детективна історія про бракон’єрів на Полтавщині: гонитва за мотоциклом, постріли на враження та побитий рибінспектора
Представники Управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській області розповіли, що насправді сталося між браконьєром та рибінспектором вранці 30 квітня.
Полтавський рибоохоронний патруль об’їжджав береги Кременчуцького водосховища Сулинської затоки з 29 по 30 квітня. Того ранку головний державний інспектор патруля Андрій Гученко залишився в засаді, а Юрій Антоненко перевіряв берег.
— Близько 5:30 ранку в районі пристані села Липове Глобинського району, в прибережній 100-метровій смузі, за кар’єром, в очереті лежав прихований пропіленовий білий мішок з рибою та сітками, — розповідає заступник начальника відділу рибоохоронного патруля №1 Юрій Антоненко. — Порушники часто так роблять: спочатку збирають рибу з сіток, ховають її. А потім, коли нікого немає, приїжджають з мотоциклом і забирають улов. Раптом вдалині я почув гуркіт мотоцикла та хлюпання води. Я підбіг поближче і побачив, що чорний мотоцикл їде по залитій водою дорозі між очеретом. Коли він виїхав із води – зупинився на кілька хвилин і я побачив на ньому людину, яку знаю особисто, Ващенка Олександра, відстань була приблизно вісім метрів між нами. Працюю 20 років, затримував його неодноразово.
Місце для коляски було переобладнане для перевезення вантажів. Так часто роблять браконьєри, — продовжує Юрій Антоненко. — Мотоцикл марки МТ віз білі мішки, крізь які виднілися обриси риби. Це був точно не березовий сік, про який потім говорив порушник поліцейським.
Юрій Антоненко став у місці звуження дороги між двома деревинами, аби його було добре видно і порушник не міг проїхати повз. При собі рибінспектор мав власний пістолет Форт-12р із гумовими кулями, на який має дозвіл до 2021 року. Рибінспектор пересмикнув затвор і хотів затримати порушника: він стояв по центру дорозі, не ховаючись, кричав «Стояти, рибоохоронний патруль!». Але порушник, коли це побачив, рушив з місця, зумисно збільшив швидкість і намагався наїхати на Юрія Антоненка. Той зробив два попереджувальних постріли вгору, тому що виникла небезпека для його життя та здоров’я, та встиг відскочити в бік, щоб його не збив мотоцикліст. І в момент падіння зробив третій постріл в корпус мотоцикла браконьєра. Після чого мотоцикліст, весь час прискорюючись, швидко поїхав у сторону села Липове. Після цього Антоненко зателефонував колезі, повідомив про інцидент та попросив викликати поліцію.
З Кременчуку чекали водну поліцію. Але раніше її прибуло більше десяти місцевих жителів.
— Новоприбульці лаялися, кричали, ображали – це також знані у наших краях браконьєри. Чоловіки пояснювали, що вилов риби сітками по кілька мішків – це для продажу, бо в них немає роботи, — продовжує розповідь Юрій Антоненко. — Також вони привели з собою матір Ващенка та інших жінок.
Поки на місці події з’являлися нові дійові особи, порушник з’їздив додому в село, переодягнув куртку та повернувся. Хоча в Липовому була швидка, він із кимось проконсультувався і привіз лікарів на мотоциклі до місця інциденту. Тобто чоловік спочатку поводив себе, буцімто нічого не відбулося. А як повернувся, почав вдавати з себе постраждалого.
— Я сам медик, 12 років проробив на швидкій, чому в селі йому не надали допомогу? Чому лікарів привезли на мотоциклах? — дивується рибінспектор.
Помічники порушника схопили колегу Антоненка, Андрія Гученка, вибили в нього відеореєстратор, тримали за руки. Інші хватали за пістолет його самого, душили, дряпали обличчя, вдарили чимось важким по потилиці. Жінки провокували інспектора, їхні супутники обіцяли спалити машину, завдати шкоди дітям і рідним. «Помічники» браконьєрів тим часом викинули рибу з мішків до річки, а сітки викинули в ліс.
Коли приїхала водна поліція з Кременчука, місце злочину було затоптане, слідів мотоциклу не видно, докази браконьєрства були частково знищені.
Олександр Ващенко розповів поліції, що нібито їхав до лісу по березовий сік, а не до Сули за рибою. Гумова куля рибінспектора нанесла йому незначне пошкодження: рану на нозі глибиною до 1 см..
Одразу після інциденту Юрій Антоненко звернувся до медичного закладу, де йому було діагностовано струс головного мозку, множинні садна обличчя, гематому потиличної ділянки черепа. Він подав заяву до поліції.
Лісничий ДП «Золотоніське лісове господарство» Анатолій Лоєнко розповідає:
— Останній сокорух у березах ми спостерігали 3-5 квітня. Крім того, берез у районі, де сталася пригода, немає. Тому порушник не міг їхати за березовим соком.
Начальник Управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській областіОксана Кулинич зазначає:
— Громадянин Ващенко Олександр Іванович 1991 року народження, якого затримав мій підлеглий, неодноразово притягався до відповідальності за незаконний вилов риби. 14 лютого 2014 року і 2 травня 2017 – до кримінальної, 3 квітня цього року – до адміністративної. Його незаконні дії задокументовані. Крім того, ми знайшли в архіві протоколи, складені на порушників-однофамільців Ващенка із цього ж району, і зараз перевіряємо, чи не є ці люди його родичами.
Після зазначених подій, того ж дня, працівники Полтавського рибоохоронного патруля Ю.Г. Антоненко і Ю.Г. Гученко продовжили рибоохоронну роботу в районі села Липове. У результаті вони вилучили з водойми 1,51 км заборонених знарядь лову (сіток) та 114 кг риби (згідно з актом виявлення та вилучення безхазяйного майна № 000172 від 30.04.2018 року).
Довідково. Працівники Управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській області діють відповідно до Положення про свій підрозділ. Зокрема, у пункті 9 документу йдеться: «Під час виконання службових обов’язків посадові особи Полтавського природоохоронного патруля мають право на носіння форми встановленого зразка, а також на носіння і застосування табельної зброї та інших спеціальних засобів відповідно до закону». Згідно з ст. 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» органи рибоохорони є правоохоронними органами. Під час виконання службових обов’язків вони мають право на носіння і застосування табельної зброї та інших спеціальних засобів. Держава гарантує посадовим особам органів рибоохорони та членам їхніх сімей захист честі, гідності, здоров’я та майна від злочинних посягань та інших протиправних дій.
Полтавський рибоохоронний патруль
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
10:32, 3 грудня
09:16, 7 грудня
11:21, 5 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...